Nevzat Aydın – Yemek Sepeti’nin Başarı Hikayesi

1 79

İnternette okuduğumuz başarı hikayelerinin genelde şanslı insanlara ait olduğunu, bizim gibi insanlar olmadıklarını ve bizden çok uzak olduklarını düşünürüz. Fakat bu içeriğimizde bahsedeceğimiz başarı hikayesi bizim içimizden, bizlerden bir farkı olmayan üç insan tarafından gerçekleştirilmiş, tam anlamıyla girişimcilik hikayesi diyebiliriz.

Nevzat Aydın ve Yemek Sepeti

Bugün Türkiye’de en yüksek piyasa değerine sahip olan Yemek Sepeti, Nevzat Aydın tarafından 2001 yılında kuruldu. Yemek Sepeti’nin kurucu ve aynı zamanda CEO’su olan Nevzat Aydın, 2000 yılında Boğaziçi Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği bölümünden mezun oldu. Okulu bittikten sonra, ABD’nin San Francisco eyaletine giderek e-ticaret eğitimi alan Aydın, bu süre boyunca ABD’de yapılan ve başarılı olan iş girişimlerini ve bu girişimlerin modellerini inceleyerek, bilgi topladı. Bu modellerden birisi olan internetten yemek siparişi düşüncesi bir hayli ilgisini çekti. Yemek Sepeti’nin kurucusu Aydın, hemen Türkiye’ye dönerek bu fikri Türkiye’de hayata geçirmek için çalışmalara başladı.

Yemek Sepeti’nin Kurulma Hikayesi

Türkiye’ye dönüş yapan Aydın bu fikrini hemen üniversiteden arkadaşı olan Melih Ödemiş ile paylaştı. Bu e-ticaret girişim fikri Ödemiş’inde kafasına yattı, 5 ay boyunca anketler, piyasa araştırmaları yaparak bu sistemin Türkiye’ye uygulanıp uygulanamayacağını araştıran ikili sonunda bu fikri Türkiye’de uygulama kararı aldılar. Sipariş esasına dayalı bu yemek paketi işine girmek için restoranlarla anlaşma sağlamaları gerekiyordu. Bu dönemde yine üniversiteden arkadaşları olan turizm öğrencisi Cem Nufusi ile anlaşma sağladılar.

Böylece kemik kadro oluşmuş ve fikir uygulanmaya hazır hale gelmişti. 3 üniversite arkadaşı olan kurucu ortaklar ve 40 metrelik bir ofiste başlayan bu girişim, ilk restoran görüşmelerinde istediğini elde edemiyor. Görüşülen ilk 15 restoran olumsuz yanıt veriyor. Restoranları bu işe girmeye ikna etmekte oldukça zorlanmış olsalar da 26 restoranı ikna etmeyi başarıyorlar. O yıllarda internet kullanımının tam olarak yaygınlaşmaması nedeni ile fax ile sipariş alan bu oluşum, sonraları internete geçiş yapıyor. O yıllarda günlük 40 ile 50 arası sipariş alan firma, 2004 yılında internet kullanımının da yaygınlaşmasıyla günlük 1000 sipariş bandına dayandı. 2010 yılına gelindiğinde bu sipariş sayısı 10 binlere çıktı, yabancı bir firmayla anlaşma sağlanarak aynı sistem Dubai’de de uygulanmaya başlandı. İlk 5 yılında neredeyse kazançsız ilerleyen şirket sonraki 5 yılında adeta bir patlama yaşamıştı.

Yemek Sepeti Başarıları

Konuyu özetlemek gerekirse restoranlar tarafından kabul edilmeyen bir girişim olan bu site yıllar sonra Türk internet girişimciliği tarihine geçecek bir hale geliyor ve bu sektörde tekelleşiyor. 2009’da yabancı bir firmayla anlaşarak yurt dışına açıldılar, hala devam ediyorlar. 2010’da Rusya’ya açıldılar fakat maalesef istedikleri başarıyı yakalayamadılar. 2012’de bu proje sona erdirildi. Yine 2010 yılında mobil uygulamalarını hayata geçirerek, şirketin geleceğine farklı bir boyut kazandırdılar.

2012 yılında General Atlantik şirketinde 44 milyon dolarlık bir yatırım aldılar, bu yıllarda günlük 40-50 siparişle yoluna başlayan Yemek Sepeti’nin günlük sipariş sayısı 50 bin barajını aşmış durumdaydı. Bu başarı hikayesinin karşılığını şirketlerini 2015 yılında tüm dünyada hizmet veren bir yemek sipariş sitesi olan Delivery Hero tarafından 589 milyon dolara satarak, aldılar. Bu süreç boyunca ve halen karşılarına güçlü çıkıyor fakat bu zamanlarda hep bir yenilik getirerek rakiplerinden öne çıkmayı ve rakiplerini piyasadan silmeyi başardılar. Girişimci iş adamı Nevzat Aydın ve arkadaşlarının bu girişimleri denenmemiş bir şeydi, başarılı oldular. Bu başarı girişimciliği seven insanlara ilham kaynağı olacak kadar önemli bir başarıdır. Aydın ve arkadaşları Yemek Sepeti satılmasına rağmen hala görevlerine devam etmektedirler.

Sorularınızı iletişim bölümünden iletebilirsiniz.

Sosyal medya hesaplarımız: instagramfacebooktwitter ve    youtube

İlgili Kategori: Başarı Hikayeleri

1 yorum
  1. vgnkawyusd diyor

    Muchas gracias. ?Como puedo iniciar sesion?

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.