Yatırım Yaparak Para Kazanmak İçin 6 Yöntem

12

Yatırım yaparak para kazanmak, özellikle bir miktar sermaye sahibi insanlar için son derece mantıklı ve çok para kazandıracak iş fikirlerinden biridir. Yatırım yaparak, sermayenizi koruyabilir ve üstüne kara da geçebilirsiniz. Yatırım yaparak para kazanabileceğiniz çok fazla yatırım aracı var ve bu yazıda bunlara değinmeye çalışacağız. Peki yatırım yaparak nasıl para kazanılır? Yatırım yaparak para kazanabileceğiniz iş fikirleri nelerdir?

  1. Gayrimenkul Alımı
  2. Hisse Senedi Borsası
  3. Altın
  4. Döviz
  5. Araç Alım Satımı
  6. İş Arabası Yatırımı

Gayrimenkul Almak

Yatırım yaparak para kazanmak için özellikle Türk halkının en çok tercih ettiği para kazanma yöntemlerinden biridir. Gayrimenkul herkesin ihtiyacıdır ve insanlar sürekli olarak barınmak zorundadır. Gayrimenkuller özellikle iyi seçilirlerse çok ciddi miktarlarda para kazandırabilmektedir. Ortalama olarak her yıl gayrimenkul fiyatları yüzde 10 ile yüzde 15 aralığında artmaktadır. Bugün alacağınız 500 bin liralık bir gayrimenkul, 7 yıl sonra 1 milyon lira değere ulaşabildiği gibi, satın aldığınız gayrimenkulden elde ettiğiniz kira geliri ile de iyi bir yatırım yapmış olabilirsiniz.

Hisse Senedi Borsası

Amerika Birleşik Devletleri’nde her 10 kişiden 9’unun öyle veya böyle borsada bir yatırım var iken, Türkiye’de borsa yatırımcısı sayısı 1 milyondur. Borsa yatırımı ülkemizde çok bilinmemiş bir yatırım türüyken, en çok para kazandıran yatırım araçlarından biridir. Eğer paranızı borsada değerlendirmek isterseniz, seçeceğiniz bazı hisse senetleri size ciddi anlamda para kazandırabilir. Tüm bunlara ek olarak, borsada temettü gelirleri bulunmaktadır. Bir şirkete ortak olduğunuz için o şirketin karından ve zararından pay alırsınız. 1 milyon liralık bir yatırıma karşılık yılda 30 bin lira ile 240 bin lira arasında temettü geliri elde etmeniz mümkün olmaktadır.

Altın

Altın da yatırım yaparak para kazanmak için tercih edebileceğiniz ve muazzam getiriler sunabilen inanılmaz bir yatırım aracı. 2020 yılının başında 200 bin liralık portföyü ile altın alan birisi, şu günlerde portföyünü yüzde 61 yükseltmiş ve yaklaşık 122 bin lira getiri elde etmiştir.

Döviz

Türkiye’de yatırım aracı denince akla en çok gelen şeylerden biri de dövizdir. Türkiye Cumhuriyeti, ekonomik tarihinde çok kez ağır krizler atlattığı için, insanlar yerli para biriminin güven duymamakta ve bu ciddi bir krize neden olmaktadır. Bu nedenle ülkemizde yaşayan pek çok vatandaş yatırım amaçlı olarak düzenli bir şekilde Amerikan doları veya Euro olmaktadır. 2000 yılında 100 milyar lirası olan biri yani bugünkü değeriyle 100 bin lira, 160 bin dolar alabiliyordu, şu an ise bu rakam 12-13 bin dolarlara kadar düşmüş durumda, yani dolara yatırım yapanlar son 20 yılda yaklaşık 13 kat kazanmayı başardılar.

Araç Alım Satımı

İkinci el veya sıfır araç alım ve satımı özellikle pek çok kişinin kafasını karıştıran ve kurcalayan bir meseledir. Gelişmiş ülkelerde arabaya yatırım yapılmaz, çünkü sıfır bir araç aldığınızda ve bunu bir yıl kullanıp satmak istediğinizde her 100 bin dolar için tahminen 50-60 bin dolar zarar edersiniz. Türkiye’de ise insanlar sıfır araç alamadığı için genellikle ikinci el araç ticareti daha yoğun seyretmektedir, bu nedenle ikinci el araç fiyatları kullanılsa bile sürekli artmaya devam eder.

İş Makinesi Yatırımı

Yatırım yaparak para kazanmak için en mantıklı fikirlerden biri de iş makinelerine yatırım yapmaktır. İş makineleri son derece pahalı olduğundan firmalar veya şahıslar bu araçları kiralamayı tercih eder. Fiyatı 250 bin lira olan bir iş makinesinin günlük kirası 1 bin TL’yi dahi bulabilmektedir. Bu tarz makinelere yatırım yapıp kiralayarak gerçekten de çok iyi gelirler sağlayabilirsiniz. 

Her yatırımcının bilmesi gereken 5 ekonomik gösterge konusu da yatırım yapmadan önce mutlaka incelemeniz gereken konuları ele aldığımız bir başka içeriğimiz.

Yorumlar kapalı, ancak trackbacks Ve pingback'ler açık.