Borsanın Kralı Warren Buffett Nasıl Başardı?

0 6

Dünyada en zengin ikinci adamı, bilinen serveti 75 milyar dolardan fazla olan Warren Buffett aynı zamanda hayırsever bir kimlikle de ön plana çıkmakta. Anne tarafından İspanyol, babası ise ABD Kongre üyesi olan Warren Buffett 1930 yılında Omaha’da dünyaya geldi. Henüz çocukluk yıllarındayken bile içinde bir girişimcilik ruhu olan Buffet, iktisat ve işletmeye ilgisini oldukça küçük yaşlardayken fark etti. Kendisini çocukluktan itibaren tanıyanlar insanların söylediklerine göre, küçük yaşlardayken bile hesaplamalar gibi mali konularda çok üstün bir yeteneğe sahipti. Borsa kralı Buffet, henüz 5 yaşındayken dedesinin marketinden 25 sente aldığı 6 paket kolayı her birinden 5 sent kar ederek satmıştı. Yani diyebiliriz ki, 6 yaşındayken yaşıtları sokakta oyun oynarken bile Buffet’in kafasında para kazanma düşüncesi, girişimcilik vardı.

Warren Buffett’in Gençlik Yılları

Şuan dünyanın en zengin iş adamları arasında gösterilen Buffett’in ticaret macerasına gazoz satarak, dergi dağıtarak başladı. Liseye kadar Nebraska’da eğitim gören Buffett, alanında dünya ünlü bir okul olan Wharton School’da iktisat eğitimi aldı. Bunun dışında yine henüz çocuk yaşlardayken bir arkadaşıyla birlikte 25 dolara bir oyun makinesi satın alıp, oturduğu mahalledeki kuaföre yerleştirdi. Makinenin sermayesini ortaya koyan Buffett, makineyi tamir etmesi karşılığında arkadaşıyla ortaklık kurdu. Kuaföre koyulan makine daha ilk gününde popüler oldu ve 4 dolar para kazandı.

Kazandığı paraları harcamayan Buffet, daha fazla makine alarak kasabasındaki birçok işletmeye bu makineleri kurdu. Bunun üzerinden neredeyse bir yıl gibi bir süre geçtikten sonra Buffet, bu işi 1000 dolardan daha yüksek bir ücret karşılığında sattı.

Henüz 11 yaşındayken ilk borsa yatırımını yaptı. Kendisi ve ablası adına tanesi 38 dolardan üç adet hisse satın aldı. Fakat işler istediği gibi gitmedi hissenin değeri 20 dolara kadar düştü. Hisseleri satmayarak bir süre daha elinde bekleten Buffett, hisselerin tekrar yükselişe geçmesiyle tanesini 40 dolardan sattı. Fakat çok kısa bir süre sonra bu hissenin değeri neredeyse 200 dolara kadar yükseldi. İşte dünyanın en zengin ikinci adamı olan Buffett burada kendi ifadesiyle altın değerinde bir borsa kuralını öğrenmiş oldu, sabır.

Warren Buffett’in Kariyeri

Üniversiteyi bitirdikten sonra ufak bir benzinlik satın aldı fakat bu işten bir kar elde edemedi. Daha sonrasında Buffet, New York’ta bir ekonomi okuluna giderek Ben Graham’dan dersler aldı. Graham ile beraber çalışmak istese de bu isteği en yüksek notu alan öğrencisi olmasına rağmen kabul görmedi.

Fakat Graham 1954 yılında Buffet hakkında fikirlerini değiştirir ve iş teklifinde bulunur. 2 yıl burada çalıştıktan sonra Omaha’ya tekrar dönerek biriktirmiş olduğu paralarla kendi şirketini kurdu. Bundan tam 8 yıl sonra 32 yaşındayken milyoner olmayı başardı. Yine bu yıl içerisinde bütün ortaklıklarını birleştirerek bir tekstil firmasına yatırım yaptı. Aradan yıllar geçti, 1986 yılında milyarderler kulübüne girmeyi başardı.

Hayatı boyunca yaptığı en iyi yatırım Coca-Cola oldu. Yaptığı yatırımlarla 27 yıl boyunca neredeyse her sene %11 gibi müthiş bir kar elde etti. 2008 yılına gelindiğinde Forbes dünyanın en zenginleri listesi birinci sırasındaki isim daha sonra ki yıllarda ikinciliğe düşse de Buffet oldu. Bu yılda toplam serveti 62 milyar dolara kadar ulaştı. Bill Gates ile birlikte 2010 yılında Hayırseverlik Yeminini ortaya çıkardı. 150’den fazla iş adamının katıldığı bu yemine göre öldüklerinde servetlerinin %50’den fazlasını bağışlamayı kabul ettiler. HBO tarafından yapılan Warren Buffet Olmak belgeselinde de görüldüğü üzere şuan 87 yaşında olan Buffet, halen oldukça mütevazı ve sade bir hayat sürmekte.

Fikirlerinizi yorumlar kısmında belirtebilirsiniz.

Sosyal medya hesaplarımız: instagramfacebooktwitter ve youtube

Daha Fazla: Başarı Hikayesi

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.