Uber Nasıl Başardı? Başarı Hikayeleri #5 – Garrett Camp

2

Taksilere alternatif olan Uber nasıl başardı? Taksi durağına gidip taksi aramak veya yol kenarlarında boş taksi beklemekten kurtulabileceğiniz bir proje hayata geçirildi

Teknolojinin gelişmesi ile birlikte hayatınızı kolaylaştıran onca uygulama ve yazılımlar geliştirildi. İnsanların daha konforlu bir hayat yaşamaları ve onların kaliteli yaşam ihtiyaçlarını karşılamak adına birçok proje hayata geçirilmeye başlamıştır.

Telefonların hayatımızda büyük bir yere sahip olmasıyla beraber insanlara telefonlar üzerinden çok kolay yararlanabilecekleri fırsatlar sunulmaya başlandı. Yemek, market ve kişisel ihtiyaçlara kadar bütün alışverişleri oturduğunuz yerden yapma fırsatı bile yakaladınız. Bu sayede hayatınızın kalitesi arttı ve hayatınız oldukça kolaylaşmaya başladı. Ülkemizde ulaşımda büyük sıkıntı haline gelmiştir. Acil işleriniz veya toplu taşıma araçlarını kullanmak istemediğiniz zamanlarda taksi arayışında olursunuz. Telefon aracılığı ile kolaylıkla bulunduğunuz konuma lüks araçlar çağırarak istediğiniz yere gidebiliyorsunuz. Hem de ekonomik fiyatları sayesinde insanlar tarafından oldukça tutulan bir projedir.

Taksicilerin sonunu getirebilecek bu proje global alanlarda hizmet vermektedir. Fakat ülkemizde bu uygulama farklı boyutlara taşındığından dolayı yasaklanmıştır. Taksiciler tarafından karşı çıkılan bu uygulama farklı tehditler alınmasına neden oldu. Benzer bir uygulama Çin’de Didi Chuxing olarak hayata geçirilmişti. Uber yaşanan tatsızlıklar sonucu projeyi belli bir ücret karşılığında Çin’de satmıştı. Böylesine büyük bir yatırım fikri büyük yankılar uyandırmıştı. Böyle bir büyük şirketin değerini siz düşünün.

Neler Okuyacaksınız?

Uber Başarı Hikayesi

Garrett Camp şahsının başlattığı bu proje 2009 Haziran ayında hayata geçirilmiştir. San Francisco bu projenin başlangıç noktası olarak kayıtlara geçmiştir. İnsanlara istedikleri vakitte istekleri düzeyde kaliteli bir yolculuk sunmak adına başlatılmıştır.

başarı hikayesi

2010 Ekim aylarında birçok yatırımcı bularak 1.25 milyon değerinde bir yardım almıştır. 2011 yılında işlerin büyümeye başladığını gören iş adamları bu proje ilgi duymaya başlamış ve gelecek vaat ettiğini görmüşlerdir. Bununla beraber gelen Benchmark Capital’dana alınan 11 milyon dolar değerindeki yardım şirketin büyümesi büyük katkılar sağlamış ve bu süreci oldukça hızlandırmıştır.

Günümüzde bakıldığında bütün araçlara Uberin sahip olduğu görülüyor. İlk yıllarında düşündüğünüz gibi araçlar şirkete ait değil farklı firmalardan aracılık yapılar kiralanmış ve anlaşma yapılmış araçlar ile gerçekleştirilmiştir. Amerika Birleşik Devletleri merkez alınarak bu proje başlatılarak Avrupa’ya açılmaya başlamıştır. Bununla beraber Avrupa macerası ilk olarak Londra’da başladı. Şirket için büyük bir gelişme olan bu durum şirketin Avrupa’ya açılmasına ön ayak olmuştur. Bu zamanlarda Uber göze batmaya başlamış ve farklı sorunlar ile karşılaşmaya başlamıştır. Çünkü taksicilerin gözü korkmaya başlamış ve mesleklerinin sonu geldiği yönünde belirtiler ile karşılaşmaya başlamışlardır.

Garrett Camp

Uber şoförlerine gösterilen farklı davranışlar ve büyük kavgalara yol açan bu durumlar büyük yankı uyandırmaya başlamıştı. Böyle bir hizmetin bütün dünyaya yayıldığını düşündüğünüzde taksicilik gibi büyük bir mesleğin bitişi geldiğini sizlerde anlıyorsunuz. Birçok ülkede mahkeme kararının açıklanması bekleniyor. Uber nasıl başardı? Bu soru hakkında meraklarınız umarım gitmiştir.

Sizin de böylesine büyük fikirleriniz varsa hayata geçirmeniz için büyük fırsatları değerlendirebilirsiniz. Dünya üzerinde bir fikir nelere yol açabiliyor Uber başarı hikayesinden görebiliyorsunuz. Amerika Birleşik Devletlerinde hala bu meslek yapılmakta ve günde milyarlarca dolar kazanabiliyorlar. Günümüzde teknolojiye ayak uydurmak adına hayata geçirilmesi gereken projelerden olduğunu düşünüyoruz. Birçok kişi aynı fikirde olsa bile bu konuda karışıklıklardan kaçınılmak adına yasaklanmaya başlamıştır. İlerleyen zamanlarda bu projenin dünyanın her yerinde kabul göreceğini düşünüyoruz. Çünkü gelişen teknoloji ile birlikte birçok mesleğin sonu gelebilecek hatta insan gücüne ihtiyaç kalmayacaktır. Uberin yeni çalışmalarında bunu kanıtlar niteliktedir.

Özetle dünya değişiyor ve sistemler farklılaşıyor ileride ki 20 yıl içerisinde insan gücünün değeri azalıp bunun yerini yapay zeka alacak ve kazananlar sadece bunu üretenler olacak. Uber’de olduğu gibi bir çok başarı hikayesi dinleyeceğiz gibiyiz. Peki neden bir tane de sizin başarı hikayeniz yer almasın? Hayat seçeneklerle dolu önemli olan doğru yerde doğru tercihleri yapabilmek. Zamanınız geldiğini düşünüyorsanız ve gerekli bilginiz de varsa artık bir girişim kurmanın zamanı gelmiş demektir. Fikirlerinizi ve projelerinizi bizimle paylaşmak isterseniz iletişim bölümünden bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Sorularınızı yorumlar bölümünden iletebilirsiniz.

Sosyal medya hesaplarımızı takip edebilirsiniz: instagramfacebooktwitter ve youtube

İlgili Kategori:Başarı Hikayeleri

Yorumlar kapalı, ancak trackbacks Ve pingback'ler açık.