Twitch Yayınları Yaparak Para Kazanmak

2

Twitch Yayınları Yaparak Para Kazanmak

Twitch TV yayın platformu yayın hayatına başladığından bu yana dünyanın en popüler yayın kanalları arasında yerini aldı.

Twitch TV 2011 yılında  Justin Kan ve Emmett Shear tarafından kurulan ve 2014 yılında Amazon tarafından satın alınan bir internet sitesidir. Dünya devi Amazon Twitch TV üzerinde gerçekleştirdiği büyük yatırımlarla bugün Facebook, Instagram gibi diğer devlerin izinden gitmeyi başarmıştır.

Youtube ve benzeri yayın siteleri gibi internetten para kazanmak isteyenler gözünü bu platforma dikti. Bu medyalardan oldukça farklı bir yayın yönetmeliği olan platform günlük 15 Milyon kişi tarafından izleyici buluyor.

Bu durum da Twitch yayınları yaparak para kazanmak isteyenler için mükemmel bir seçenek oluyor. İnternetten para kazanma konusunda hem hobileri yapmak hem de kar getiren platformları kullanmak büyük önem taşıyor.

Nasıl Başladı?

ABD internet pazarı oldukça büyük gelişmelere sahne olup birbiri ardına yayın siteleri ortaya çıkarırken Justin Kan ve Emmet Shear adında iki genç bilgisayar oyunlarının yayınlanması konusunda bir girişim başlatır. Bu girişim zamanla global çapta ilgi çekmeye başlar.

Özellikle FPS oyunlarında büyük bir pazarın olduğu dönemde sektörel olarak oyunlar üzerine yoğunlaşmanın ve bu konuda ısrar etmenin önemini kavrayan bu iki arkadaş, oyunların internet üzerinde yayınlanmasını ve aynı zamanda para kazanmanın fırsatlarını açan bir format geliştirirler. Bu formata göre yayıncılar belirli bir seviyede izleyici çektikleri taktirde hem seyirciler tarafından hem de sitenin genel izleyici rating havuzundan pay alma hakkına sahip olurlar. Amaç hem oyunların zevkli bir şekilde seyredilmesi hem de sitenin izleyici kitlesinin artması olarak belirlenmiştir.

Battle Royal Etkisi

Oyunlar üzerinde etkili olmaya başlayan site özellikle Battle Royal oyunlarında büyük bir sektörel reklam alanına dönüştü. Bunda en büyük katkıyı ise yayıncıların yani oyuncuların kullandıkları sistemlerin reklam özelliği taşıması sağladı.

FPS tarzı oyunlarda öne çıkan temel gereksinimler elbette kullanılan teçhizatlar ve kullanılan elektronik sistemler. Bunu internet sağlayıcıları ve oyun tasarımcıları takip etti. Ardından fenomen haline gelen oyuncular sayesinde de birdenbire Twitch TV dünyanın en büyük yayın sitelerinden birine dönüştü. 2014 yılında Amazon 3 yaşına gelmesine rağmen neredeyse devleşen platformu satın alarak kendi alanında en büyük olayı hedef haline getirdi.

Nasıl Yayıncı Olunuyor ?

Twitch TV yayıncısı olmak için çok büyük formaliteler gerekmiyor. Kurucular yayıncı katılımını sağlamak için sadece üyelik işlemleri üzerinden kurulum yürütüyor. Yapılması gereken ilk şey elbette üye olmak. Twitch üyesi olduktan sonra gerekli ekipmanlar hakkında çok sayıda danışmanlık verilmekte. Türkiye’de de ofis ve destek hatları var ve aynı zamanda internet üzerinde Twitch yayını hakkında çok sayıda içerik oluşturulmuş durumda. Twitch üyesi olduktan sonra ekran üzerindeki talimatlar takip edildiğinde ve ekipmanlar yeterli olduğunda yayına başlanması son derece kolay. Asıl iş ekipmanları belirlemekte.

E-Spor Yayınları

Global çapta bilgisayar oyunlarının da bir spor haline geldiği günümüzde belirli bir kriterden geçmiş ve kariyer seviyesi belirli bir noktaya gelmiş oyuncular E-Sporcu olabiliyorlar. Bu sıfat aslında bu kişilerin alanlarında profesyonel olduklarının bir belgesi niteliği taşıyor. Bilgisayar oyunları birçok platform üzerinden turnuvalar düzenlemektedir ve bunların içinde en popüler olanı League of Legends özellikle e-sports oyuncularına yer vermektedir. Global çapta bu kadar büyük popülarite kazanan Twicth TV yayıncısı olmak için çok fazla talep bulunuyor. Ancak kriter yayıncının izlenme oranlarıyla belirleniyor ve oyun kariyeri de bu konuda genişliyor.

Popüler Oyunlar

Twitch TV içerisinde yayıncıların en çok kullandığı oyunlar arasında League of Legends, PUPG Steam, Call of Duty, DotA 2, Hearthstone, Starcraft II ve WoW gibi oyunlar yer alıyor. Hayatta kalma ve rank oyunları ise her geçen gün popülaritesini yükseltiyor. Özellikle PUPG Steam mobile versiyonu sayesinde dünya genelinde artan pasta payıyla orijinal versiyonu Steam ile yayıncı sayısını arttırıyor.

Diğer Yayınlar

Twitch ilk dönemde hedef olarak bilgisayar oyunlarını ele almıştı ancak Amazon’la birlikte tüm yayın fırsatlarına da kapılarını açtı. Müzik ve interaktif eğlence videoları da artık yerini almaya başladı. Bu konuda son derece hızlı ve büyük adımlar atmasında elbette her geçen büyüyen rating oranlarını göstermek mümkün.

Yorumlar kapalı, ancak trackbacks Ve pingback'ler açık.