Tasarruf Nasıl Yapılır? 5 Yöntemle Tasarruf Edin

0 0

Günümüz dünyasında artık Tasarruf yapmak bir gereklilik haline geldi. Çılgınlar gibi alışveriş ve harcama yapan insanoğlu kendine bir dur demek için bu tüketici zihniyetten vazgeçip kendilerine ve ceplerine yatırım yapmak için Tasarruf yapıyor. Bu yazımızda sizlere 5 kategoriden onlarca tasarruf sağlayabileceğiniz alan ve yöntem göstereceğiz. Paranızı tasarruf edip ardından yatırım yapabilir, faturalarınızı daha kolay ödeyebilir, daha rahat ve özgür bir finansal alana ve hedefe kavuşabilirsiniz.

1-Faturalar

Hepimiz hayatımızda birçok kez fatura derdi ile uğraşıp faturaları düşürmek için tasarruf yollarına başvurmuşuzdur. Ancak bu yöntemler bazen aşırı sıkı bazen de hiç uygulanabilir olmadığının farkındayız. Size bu tarz aşırı sıkı yöntemler yerine çok daha basit ve uygulanabilir yöntemlerden bahsetmek istiyoruz.

Tasarruf yapabileceğiniz bazı fatura çeşitleri:

a) Elektrik Faturası

Elektrik faturalarınız kabarmaya başladıysa sadece sizin suçunuz olmayabilir. Vergiler ve kullanım ücretleri faturanızdan çok daha fazla bile gelebilir. Bunları düşürmenizin yolu maalesef yok olanı da hazır olarak yapılamıyor. Bu nedenle kendi kullandığımızdan kısmamız gerekir.

Bazı eşyaları 1 dakika çalıştırmak 1 günlük buzdolabı kadar elektrik harcar bu eşyaların kullanımını azaltarak faturanızı dengeleyebilirsiniz.

Onlardan Bazıları Şunlar:

 1. Ütü
 2. Şofben
 3. Mikrodalga Fırın
 4. Su Isıtıcı
 5. Tost Makinesi
 6. Kahve Makinesi
 7. Saç Kurutma Makinesi/Fön Makinesi

Bu ve bu tarz eşyalar aklınızda canlanmıştır. Bu tarz eşyaların kullanım sürelerini azaltıp ya da hiç kullanmayarak faturanızda ki düşüşü görebilirsiniz.

Teknolojik Aletlerin Kullanımı:

Televizyon, bilgisayar, telefon gibi aletler çalışırken ya da şarj edilirken KW’tlarca elektrik harcıyorlar Gece televizyonun fişini çekmek gereksiz bilgisayar kullanmaktan kaçınmak ve devamlı elektronik eşyalarınızı şarjda tutmayarak yine elektrik faturanızda düşüş sağlayabilirsiniz.

b) Su Faturası

Su dünya ve insanlığın geleceği. Bu nedenle yalnızca faturaları düşürmek için değil dünyayı daha yaşanabilir bir hale getirmek için de su kullanımınız da tasarruf sağlamanız şart.

Su faturanızı düşürmek için bazı yöntemler:

 1. Bulaşık ve Çamaşır makinesi tamamen dolmadan çalıştırmayın.
 2. Daha verimli bir bulaşık ya da çamaşır makinesine geçiş yapın.
 3. Musluk havalandırıcıları ve düşük akımlı musluklar kullanın.
 4. Daha kısa duşları tercih edin

Sizde burada belirtilenleri hayatınıza uygulayarak su faturanızda ciddi düşüşleri görebiliisiniz. Yeni bir makine almak maliyetli gibi gözükse de birkaç yıl içinde kendi parasını kendi çıkarır hale bile gelecektir.

c) Doğalgaz Faturası

Yaz aylarında fazla umursamasak da kış ayları gelince cebinizdeki parayı alıp giden bir şey var ise o da doğalgazdır. Doğalgaz faturanızda tasarruf yapmak için birçok yol var.

Bunlar şu şekilde:

 1. Doğru Kombi Seçimi Yaptığınızdan Emin Olun
 2. Düzenli Aralıklarla Bakım Yaptırın
 3. Gereksiz Yere Oda Sıcaklığınızı Artırmayın
 4. Kombiyi Kapatmayın, Bunun yerine ısıyı Düşürün.
 5. Odalarda Çamaşır Kurutmayın.
 6. Camlarınızın Kaliteli ve Çift katlı Olduğundan Emin Olun.
 7. Güneş Gören Odalarınızın Perdelerini Açın

Bu yöntemler doğalgaz faturanızı düşürmeniz sağlayacaktır. Sizin Doğalgaz faturasını düşürmek için kullandığınız yöntemler nelerdir? Yorumlar kısmında belirtebilirsiniz.

d) Diğer Faturalar

Telefon, internet gibi faturalarınızı düşürmek için size en uygun paket seçimini yapmanız çok önemli

2- Gereksiz Abonelikler

Üye olduğumuz birçok sanal ya da fiziksel abonelik olabilir. Aslında hiç ihtiyacımız olmayan, onlar olmasa da yaşayabileceğimiz şeyler için aylık para vermek gereksiz ve boş bir iş.

Evet haklısınız belki eğlenmek, gülmek ya da daha kaliteli bir şeyler izlemek, dinlemek sizin de hakkınız fakat bunlara bir çok ücretsiz kaynaktan da erişim sağlamak mümkün. Bu nedenle eğer her ay ödediğiniz bir platform varsa bunun aboneliğini iptal ettirmek sizi maddi açıdan daha görülebilir bir yola çıkaracaktır.

İLGİLİ KATEGORİ : FİNANS

Üyeliğiniz varsa tasarruf sağlayabileceğiniz bazı platformlar:

 • Netflix
 • Spotify
 • Youtube Premium
 • Ücretli Spor Kanalları
 • Diğer İzleme ve dinleme kategorisinde yer alan tüm platformlar.

3- Tasarrufun Kilit Noktası: Sorgulayın

Bir ürünü almadan önce o ürüne ne ihtiyacınız olduğunu sorgulamak tasarruf yapmanın kilit noktasıdır. Bunun için kullanabileceğiniz bir çok yol ve yöntem ver eğer aciliyetini düşündüğünüz bir ürünse 24 saat bekleyin ve gerçekten ihtiyacınız olup olmadığını sorgulayın. Kırmızı olan elbisenizin, beyazının da sizde olması bir anlam ifade etmez. Eğer alacağınız şey pek acil değilse en doğrusu 1 hafta beklemektir. Bu süreçte sorgulamasanız dahi öyle bir ürüne ihtiyacınızın olmadığının farkına varacaksınız.

4- Yemek Masrafları

Hepimiz arkadaşları, ailesi ile dışarıda yemek yemeği daha kolay görürüz. Fakat kolay olduğu kadarda masraflıdır da. Eğer çok önemli bir gün ya da gece değilse her daim yemeğinizi evde yiyin ve arkadaşlarınızı da evinize çağırın. Böylelikle hem daha rahat davranabilir hem de çok büyük bir maliyetten kurtulabilirsiniz. Yine çok büyük bir yemek masrafı olan okula ya da işe gidince dışarıdan yemek yemek oluyor. Bunun yerine evinizden bir şeyler götürmeniz çok daha yararlı olacaktır. Yemek masraflarınızdan kısarak 20 yıl içinde ortalama bir apartman dairesi alabilecek paraya erişebilirsiniz.

5- Bütçenizi Takip Edin

Gelir ve giderlerinizi takip etmek psikolojik olarak sizi daha güvende hissettirecektir. Bunun dışında gereksiz harcamalarınızı görmenize ve bir an önce kapatmanıza çok büyük etkisi olacaktır. Bunu yapmak için dilerseniz banka ekstrenizi kullanabilir dilerseniz de bunu daha basit ve pratik hale getiren bütçe planlayıcı uygulamalardan yardım alabilirsiniz.

Yazımız şu an itibariyle son bulmuştur. Umarım hepinizin işine yaramış ve faydalı olmuştur. Finansal özgürlüğünüze kavuşmak için sitemizi takipte kalmayı unutmayın.

Sorularınızı sormak ve destek almak için yorumlar bölümünü kullanabilirsiniz

Sosyal medya hesaplarımız: instagramfacebook ve twitter 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.