Steve Jobs Başarı Hikayesi

52

Steve Jobs Başarı Hikayesi

Steve Jobs Başarı Hikayesi. Apple’ın kurucusu olan başarılı girişimci Steve Jobs, büyüme hikayesi ve başarılarıyla çoğu kişiye örnek olmuştur. Çoğu Kişi örnek alarak büyük firmalar, büyük girişimler ve yatırımcıları artırmıştır. İnsanlarda pes etmeme duygusunu uyandırmıştır. Emek ve vazgeçmemenin sonucunu göstermiştir. Başarı hikayelerinin en örnek isimlerinden birisidir.

Steve Jobs Kimdir?

Apple’ın kurucu ortaklarından biri olan Steve Jobs; Macintosh, iMac, iPod, iPad ve iPhone üretici olarak rekorlara imza atmış bir girişimciydi. Tam adı Steven Paul Jobs’dır. Ölümünden çok az bir süre öncesine kadar Apple’ın CEO’luğunu üstlenmiştir. Kazandığı başarılar sayesinde 2009 yılı verilerine göre 5.4 milyar dolar serveti ile Amerika’nın en zengin 43. İnsanı seçilmiştir. 2007 yılında ise Steve Jobs’a Fortune Dergisi tarafından da “En Güçlü İşadamı” unvanı verilmiştir. Ayrıca Jobs, Apple şirketinin kazançlarının düşük olduğu zamanlarda bir yıl boyunca yılda 1 dolar karşılığında çalıştığı için “En Düşük Maaşlı CEO” unvanını alarak Guinness Dünya Rekorları listesine girmiştir.

Steve Jobs’ın Hayatı

Steve Jobs, 24 Şubat 1955 yılında Amerikalı Joanne Carole Schieble ve Suriye asıllı Abdulfattah John Jandali’nin oğlu olarak dünyaya gelmiştir. Dünyaya gelmesinden kısa bir süre sonra da Paul Jobs ve Clara Jobs çifti tarafından evlat edinilmiştir. Steve Jobs 1972 yılında Kaliforniya’da bulunan Homestead High School’dan mezun olarak Portland, Oregon’daki Reed College’e başvuru yapmıştır. Fakat yaklaşık bir dönem sonra oradan ayrılmıştır. Daha sonra ise 1974 yılında Steve Wozniak ile beraber “Homebrew Computer Club”un toplantılarına katılmaya başlamıştır. Sonrasında ise Wozniak ile beraber iş bularak ve oyun tasarımcısı olarak 1974 yılında iş hayatına atılarak birçok başarıya imza atmıştır. Uzun yıllar boyunca özellikle Apple ile başarılarına devam eden Steve Jobs 2004 yılında pankreas kanserine yakalanarak 7 yıl boyunca bu hastalıkla mücadele etmiştir. Daha sonrasında ise 5 Ekim 2011 yılında bu hastalığa yenik düşerek hayatını kaybetmiştir.

Steve Jobs’ın İş Hayatı

Steve Jobs, ilk olarak iş hayatına Atari Inc’da oyun tasarımcısı olarak başlamıştır. Daha sonrasında ise arkadaşı Steve Wozniak ile beraber evinin garajında Apple Co.’yu kurmuştur. Bu girişim sayesinde adının tüm dünyaya yayılmasına sebep olan Apple serüveni başlamıştır. Steve Jobs, bu Apple serüveni sırasında şirketle anlaşamadığı ve Apple’dan ayrılıp geri döndüğü de olmuştur. Steve Jobs, Apple ile anlaşamayıp şirketten ayrıldığı zaman NeXT Computer adında yeni bir bilgisayar şirketi kurmuştur. Burada çok güçlü bilgisayarlar üretmiştir. Fakat bu bilgisayarlar yine de üniversiteler ve laboratuvarların ötesine geçememiştir. Daha sonrasında NeXT Computer firması, 1993 yılında donanım üretmeyi bırakarak sadece yazılım üreten bir bilgisayar şirketine dönüşmüştür. Ardından Steve Jobs, bu şirketini 1996 yılında 429 milyon dolara Apple’a satmıştır. Steve Jobs 1986 yılında 10 milyon dolar ödeyerek aldığı The Graphics Group adlı firmanın adını değiştirerek Pixar yapmıştır. Pixar kurulduğu ilk zamanda özel efektler üreten bir yazılım şirketiydi. Sonrasında ise Jobs, bu şirketten istediği verimi alamayınca şirketin faaliyet amacını değiştirerek, bilgisayar destekli animasyonlar üreten bir şirket haline getirdi.

Pixar Şirketi

Bilgisayar destekli animasyonlar üreten bir şirket haline gelen Pixar, başarıyı ilk olarak 1995 yılında Oyuncak Hikayesi adındaki animasyon filmi ile yakalamıştır. Bu filmden sonra Pixar şirketi birçok projeyle başarılarına imza atmıştır. Pixar şirketinin başarılarından bazıları şunlardır; Bir Böceğin Yaşamı (1998), Oyuncak Hikayesi 2 (1999), Kayıp Balık Nemo (2003), Sevimli Canavarlar, İnanılmaz Aile, Cars ve Ratatouille gibi ödüllü filmlerdir. Daha sonrasında ise Pixar şirketi, Walt Disney tarafından 2006 yılında satın alındı. Steve Jobs bu ana kadar şirketin en büyük hissedarı ve CEO’su konumundaydı.

Steve Jobs’ın Apple’a Geri Dönüşü

Steve Jobs, 1996 yılında Apple tarafından NeXT’in satın alınmasıyla beraber Apple’a geri dönüş yapmıştır. Steve Jobs’dan önceki çeyrek zamanda milyon dolarlar kaybeden şirket, yaklaşık olarak 1 yıl içerisinde eski günlerine geri dönmüştür. Bu eski günlere dönüşte 1998 yılında piyasaya sürülen iMac’in de büyük katkısı bulunmaktadır. Çünkü iMac yaklaşık olarak iki yıl içerisinde iki milyon satmıştır. Apple 2001 yılında yüksek bir meblağ ile ilk iPod’u piyasaya sürmüştür. Daha sonrasında ise Steve Jobs 2007 yılında ilk iPhone’nu San Fransisco’da tanıtarak rekorlara imza atmıştır. Ardından Steve Jobs 2011 yılında hastalığı nedeniyle Apple’dan istifa ederek 5 Ekim tarihinde hayatını kaybetmiştir.

Yorumlar kapalı, ancak trackbacks Ve pingback'ler açık.