Sermayesiz Yapılabilecek 15 İş Fikri

2 5

İşinize yarayacak 15 iş fikri sizler ile birlikte keyifli okumalar dileriz.

Türkiye şartlarında iş kurmak isteyen, ek gelir oluşturmak isteyen insanların en büyük sorunu sermayelerinin olmamasıdır. Sizler için araştırdık ve elinizdeki imkanlar ile yapabileceğiniz 15 sermayesiz iş fikrini sizlere sunduk. Ancak şunu belirtmeliyiz ki bu işleri yapmak yoğun bir çaba ve efor gerektirecek. Eğer buna zamanınız yoksa bu iş fikirleri size göre olmayabilir.

Bazı iş fikirlerinde ufak da olsa sermaye gerekecek ama inanın bana herkesin bulabileceği miktarlar bunlar.

Bu işler size tam zamanlı bir iş olarak da dönebilir, yeni işinizi kurmak için sermaye olarak da önemli olan yapacağınız işte en iyisi olmaya çalışmak. Burada ki yöntemler ile aylık 50 bin TL kazanan insanlarda var ilk aydan pes edip bırakanlarda. Önemli olan sizin bu işi benimsememiz ve ciddiye almanız gerisi gelecektir zaten.

EDİTÖRLÜK

Bir web sitesine editörlük hizmeti vermek yeni kuracağınız işiniz için güzel bir sermaye biriktirmenize olanak sağlayacaktır. Vereceğiniz hizmet SEO ayarlamaları, makale kontrolü gibi basit şeyler olacaktır. Özellikle haber siteleri editör konularında sıkça alım yapmaktadır. Güvenilir bir web sitesine başvuru yapıp sonuç almayı bekleyebilirsiniz.

YOUTUBE KANALI AÇMAK

YouTube-Yeni-Logo - egirişim

Günümüzde sosyal medya bambaşka iş olanakları sağlar hale geldi. Bunlardan en cazibi de elbette ki youtube içerik üreticisi olmak. Bu iş için ekstra bir masraf yapmanıza gerek yok. Var olan telefonunuz ile bugün bile bir youtube kanalı açıp sizde videolar üretebilirsiniz. Önemli olan sunduğunuz içeriğin dikkat çekici olması.

ÖZEL DERS VERMEK

Eğer bir alanda ya da derste başarılı olduğunuzu ve bunu birilerine anlatabileceğinizi düşünüyorsanız bu iş tam size göre. Özellikle öğrenciyseniz sizi maddi açıdan çok rahat ettirecek bir iş modeli.

DROPSHİPPİNG

Dropshipping yapabilmeniz için illaki kendi mağazanızı açmanıza gerek yok. Satış ortaklığı programlarından birine katılabilir ve sattığınız ürün başına komisyon alabilirsiniz. Kimi şirket ücret isterken kimisi de ücretsiz olarak denemenize izin veriyor. Yapmanız gereken iyi bir araştırma. Dropshipping sektöründen para kazanmanın bir diğer yolu ise ürün girmektir. Bir kişinin mağazasına belirli ücret karşılığında ürün girişi yapabilirsiniz. Bu yöntemlerde yeni işiniz için hatta belki kendi dropshipping mağazanızı açmak için sermaye olacaktır.

İlgili Konu: Dropshipping Nedir? Nasıl Yapılır

KURS VEYA EĞİTİM SATMAK

Eğer bir konuda yeterince iyi olduğunuzu düşünüyorsanız bunu videolu bir eğitim ile ya da bir e-kitap ile insanlarla da paylaşıp iyi bir gelir elde edebilirsiniz. Burada dikkat etmeniz gereken husus bu ürünleri satabilecek bir kitleniz var ise satışlarınız çok daha iyi olacaktır. Ancak elbetteki şart değil konuyu güzel ve doğru anlatmanız ürününüzü alan kişinin bir referans olmasını sağlar ve ürününüzü diğer kişiere önerir.

TİKTOK

Son zamanlarda dünya ve Türkiye de hızla büyüyen bir sosyal mecra haline gelen tiktoktandan sizde para kazanabilirsiniz. Doğrudan bir kazanç elde edemeseniz de iyi bir içerik üreticisi olarak influencerlik gibi iş modellerinden çok büyük paralar kazanabilirsiniz.

KİRALAMA İŞİ

Bu model yalnızca bir şey için geçerli değil aklınıza gelebilecek çoğu ürünü başkalarına kiralayabilirsiniz. Bu size ait bir drone olabilir, bisikletiniz olabilir. Bir çok seçenek mevcut kullanmadığınız ya da size para getirecek ürünlerinizi kiralayarak güzel kazançlar elde edebilirsiniz.

DANIŞMANLIK

Uzman olduğunuz konu hakkında forumlarda, freelancer sitelerde, kendi sosyal medya hesaplarınız da ya da size ait web sitenizde sorusu olan insanlara ücret karşılığında danışmanlık verebilirsiniz. Tabi ki bu farklı alan ve tecrübelere göre farklı şekillerde yapılabilecek bir iş modeli.

TERCÜME

Eğer bir yabancı dilde yeterince iyiyseniz bu tam size göre bir iş. İster turistler için çeviri yapın ister bir makaleyi gerekli dile çevirin her şekilde para kazanabileceğiniz bir sektör. Önemli olan doğru yerde olduğunuzdan emin olmak.

MAKALE YAZARLIĞI

iş fikri

Eğer yaratıcı ve SEO Uyumlu yazılar yazabiliyorsanız makale yazmak sizin için güzel bir iş fikri olabilir. Yine bir çok şekilde çalışma alanı mevcut dilerseniz bir web sitesi ile aylık bir anlaşma yapın dilerseniz tekil olarak çalışın. İşinizi iyi yapan güzel bir ek gelir oluşturmanız mümkün.

SESLENDİRME

Youtube kanalları, reklam ajansları, haberler ve diğer içerikler için seslendirme yapabilirsiniz. Sermayenizin gideceği tek yer iyi bir ses kaydedici. Sesinize güveniyorsanız sizin için harika bir iş fikri olabilir.

KİŞİYE ÖZEL HEDİYELİK EŞYA

Biraz el yeteneğiniz varsa ya da bir alet alacak sermayeniz bu iş size göre olacaktır. İnstagram sayfanız dan ya da web sitenizden yaptığınız ürünleri paylaşabilir ve kişiye özel olarak ürün üretmeye başlayabilirsiniz.

FREELANCE ÇALIŞMAK

Freelancer Logo Png - Freelancer Com Logo PNG Image | Transparent ...

Eğer bir alanda gerçekten iyiyseniz (yazılım, grafik tasarım) gibi bilgisayardan yapılabilecek işlerden bahsediyoruz. bionluk, armut gibi aracı sitelerden ya da forumlardan becerinizi insanlar için bir şeyler yaparak paraya çevirebilirsiniz.

İlgili Konu: Freelance Nedir? Avantajları ve Dezavantajları

YAŞAM KOÇLUĞU YAPMAK

Eğer insanları anlama kabiliyetiniz ve buna çözüm bulma kabiliyetiniz varsa kişisel gelişim koçluğu gibi koçluklar ile insanların hayatlarına değer katabilir ve para kazanabilirsiniz. Gerekli sertifikaları almanız işinizde daha profesyonel olduğunuzu ve müşteri kitlenizin daha iyi olacağı anlamına gelir.

KUŞ GİBİ HAYVANLARIN YETİŞTİRİCİLİĞİ

Kaz, hindi, tavuk, horoz, kuş gibi hayvanların yumurtalarını çok ucuza alabilir ve gerekli bakım ile büyütüp satabilirsiniz.

Yazımızı nasıl bulunuz? Yorumlar da belirtmeyi unutmayın.

2 Yorumlar
  1. […] Öneri Yazı: Sermayesiz Yapılabilecek 15 İş Fikri […]

  2. takipçi satın almak, instagram hesabını geliştirmenin en iyi yolu.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.