Satış ve Pazarlama Nedir? Ne İş Yapar ?

0 0

Sizlere bu yazımızda satış ve pazarlama hakkında bilgiler vereceğiz. Pek çok insan tarafından merak konusu haline gelen bu konuyu sizlere açıklayacağız. Öncelikle sizlere satıştan bahsedelim sonrasında ise pazarlamaya geçelim.

Satış Nedir?

Satış, her şeyden önce satıcıyla potansiyel alıcıların arasında para ya da parasal değeri olduğu düşünülebilen bir şeyin mal ya da hizmetler ile takas edildiği işlemler olarak da bilinmektedir. Dolayısıyla da satış tanımlamasının en iyi yolu bu işlemi gerçekleştirmek adına gereken satış becerilerine odaklanmak  olacaktır. Satışların anlaşmayı kapatma sanatı olarak da tanımlanması satış işlemlerinin özünü de kapsamaktadır.

Satışın Tanımı: Fakat söylendiği gibi, araçlarınız için bir petrol istasyonunda benzin satın alma ve bir araç satın alma gibi temel bir satış alışveriş arasında da büyük bir fark olmaktadır. İlk başta değişimler basit ihtiyaçlar üstüne kurulu olmaktadır.

Nasıl Bir Ürün Satıyorsunuz?

Hangi ürün ya da hizmeti satıyorsanız, satış çabalarınızı ürün ya da hizmetlerinizin faydalarını tüketicilere iletmekte de odaklamanız gerekmektedir. Faydalar maddi de olabilir, fakat bireysel tüketici faydaları kişisel olarak da deneyimleyebileceğine ikna olmadığı sürece ürün ya da hizmetleriniz de satılmayacaktır.

Peki Başarılı Bir Satış Görevlisi Ne Yapmaktadır?

-Her müşteriye uzun sürede ilişki kurma yetenekleri: Çoğu iyi satış personelleri uzun süreli ve mevcut satışları aynı müşteriden ya da yönlendirmeler yolu ile gelecekte daha fazla işletmeye nasıl satabileceklerini de düşünmektedir.

– Tutulmayacak sözler verilmemesi: Hiçbir şey müşterileri kırılan satış vaadinden daha hızlı kapatamayacaktır.

– Sağlamlık: İyi bir satış personeli, satış yapmak adına birkaç girişimde bulunacağını bilmektedir ve potansiyel bir müşteriden de asla vazgeçmeyecektir.

– Müşterilerin ihtiyaçlarına göre dinleyebilme ve uyumlar içerisinde kalabilme: Satış personelleri, müşterilerin gerçekte ne istediklerini öğrenmeden, potansiyel müşteriler ile konuşmaya çalışarak, söz konusu olan satış ya da hizmetleri satın almak için vakit harcarlar. Müşteriler, satmakta olduğunuz ürünler ile ilgilenmiyor olabilir, fakat şimdi ya da daha sonra gerçekleştirebileceğiniz başka bir ürün ya da hizmete de ihtiyaç duyulabilmektedir.

Satış ve pazarlama konusunda satış kısmından bazı bilgileri sizlere anlattık. Şimdi ise pazarlık konusuna geçelim.

Pazarlama Hakkında

Pazarlama, büyük işletmelerden küçük ölçekli satış kurumlarına kadar tümünün, ürün ya da hizmetlerini tüketici gruplarına en iyi bir şekilde sunması ve satış potansiyellerini de artırmak adına uygulamış olduğu planları eylemleri içeren sürecin tamamı olmaktadır. Bu süreçte de firmalar, kişilerin hangi ürünlere ihtiyaç duyduğunu da saptarlar, ürünlerin satış piyasalarını araştırırlar, fiyatlandırma ve ürünlerin dağıtım planlamalarını yaparlar, piyasada tutunmak için de uygulaması gereken stratejiyi belirler ve tabi ki de marka tanıtımları ve ürünlerin tanıtımları için de reklam yapmaktalardır. Bu süreçlerin verimli olma yüzdesi ise müşterilerin satıcı ürünleri ile ilgilenme ve ürünlere olan talep miktarı ile doğru orantılı olmaktadır.

Pazarlamalarda işletmelerin tüketicilere tutumlar sergilemesi de büyük bir önem arz etmektedir. Burada amaç müşterilerin ihtiyaçlarını ön planda tutmak; kaliteli ve ihtiyaçları tatmin eden ürünler ortaya koymaktır. Elbette ki bunu yapmak için de tüketicilerin ihtiyaçlarının analizi de yapılması gerekmektedir. Pazarlamaların, işletmeler için amacı ürün satışı ve bununla birlikte kar elde etmek olmaktadır. Müşteri ihtiyaçları ve memnuniyetlerini geri planlara atarak kar amaçlarına odaklanan işletmelerin de piyasalarda yerini alması pazarlama konusunda da ahlaki sorunları doğurarak, hukuki çözümlerin de oluşturulması ve yaptırımlar uygulanması da mecburi kılmıştır.

Günümüz modern çağında e-ticaretlerin önem kazanmaları ve özellikle de internet üstünden sunulan platformlar, pazarlama süreçlerine boyut atlatmıştır ve dijital pazarlama tekniklerini de vazgeçilmez yapmıştır. Dijital pazarlama, doğru kullanıldığı takdirde hem üreticileri hem de tüketicileri memnun etmektedir.

Sizlere satış ve pazarlama konusunu ayrı ayrı anlatmış bulunmaktayız. Sizlerde satışlarda ya da pazarlamalarda bu bilgiler çerçevesinde davrandığınız takdirde sizler için faydalı olacaktır. Günümüzde pek çok insanın bu alanda olduğunu görmekteyiz ancak bunların ne olduğunu bilmeyen insanların sayısı da oldukça fazladır. Bu yüzden sizlere bu konu hakkında bazı bilgiler sunmuş bulunmaktayız.

Satış ve pazarlama doğru yapıldığı takdirlerde insanlar için büyük gelir kaynağı olmaktadır. Bu yüzdende bu alana yönelmekte olan insanların sayısı da her geçen gün artış göstermektedir.

Düşüncelerinizi iletişim ya da yorumlar bölümünden iletebilirsiniz.

Sosyal medya hesaplarımız: instagramfacebooktwitter ve  youtube

İlgili Kategori: Satış ve Pazarlama

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.