Satış ve Pazarlama Farkları

Satış ve Pazarlama Farkları

5

Satış sonrası hizmetler tüketiciler bakımından en önemli firma değerlendirme kriteri olmaktadır.

Günümüzde artık pek çok insan, iş yaşamları da dahil, satış ve pazarlama arasındaki farkları anlamış değillerdir. Kendilerini pazarlamacı ve pazarlama elemanı olarak da tanımlayanların sayısı da her geçen gün artmaktadır. Binaların girişlerinde bile “pazarlamacılar giremez” yazıları asılmış olsa da pazarlama bazlı işler de talep görmeye devam etmektedir. Günümüzde artık neredeyse hemen hemen her unvanın ya da pozisyonların başına “pazarlama” kelimesi getirilerek, bir nevi de pazarlama cazip bir hale getirilmeye çalışılmaktadır. İşletmelerin çağrı merkezlerinden arayan veya satış yapmak isteyen kişilerin, kendilerini de pazarlama temsilcisi olarak tanıtmaları, işletmelerin bu aktivitelerin ne anlama geldiği konusunda da pek emin olmadıklarını ya da bu iki terimi aynı değerlendirdiklerini de göstermektedir.

Bu mevcut karmaşa ise biraz da eski zamanların pazarlama tanımlanmasına ve anlayışına da dayanmaktadır. Eskiden “pazarlama” üretilmiş olan ürünlerin kapı kapı dolaşılarak müşterilere tanıtılması ve eğer ki bu işler de yolunda giderse orada anında satılması süreçlerinin tümüne denmekteydi. Artık günümüzde ise bu sürecin adına satış denmektedir.

Pazarlamalar ise ince bir strateji ve sanat işi olmaktadır. Kişileri yaş gruplarına, cinsiyetlerine, değerlerine, tüketim alışkanlıklarına ve davranış şekillerine göre ayırarak, strateji temelli harekete geçebilme sanatı olarak bilinmektedir.

Kısaca pazarlamalar şu aktiviteleri de içermektedir:

-Ürünleri fiyatlamak

– İstenilen özellikler ve kalitelerde ürünler üretmek

– Müşterilerin istedikleri ürün, hizmet ya da fikirleri keşfetmek

– Ürünleri müşterilere ulaştırmak

– Müşterilerde ürün farkındalıgı yaratacak, satın almaları özendirecek ve gerekse hissettirecek iletişim çalışmalarını yapmak

Olarak da bilinmektedir.

Satış ise pazarlama aktivitelerinin sonunda yer alan bir aktivite olmaktadır. Pazarlama, tüm kümenin kendisi, satışlar ise onların bir alt bileşeni olmaktadır. Pazarlamalar, satışların satma çabalarını da desteklemektedir. Satış ise sahada dolaşmaktadır ve müşteriler ile temas etmektedir. Bildirimlerini pazarlama birimlerine daha iyi, daha da doğru bir ürün veya hizmet için geri iletmektedir.

Satışların özünü “satmak” oluşturuyorken, pazarlamaların özünü de “ihtiyaçları karşılayan ürünü veya fikri bulmak” oluşturmaktadır.

Pazarlama İle Satış Tekniklerini Nasıl Birleştirebiliriz?

Sadece birkaç dakikanızı ayırın ve beklentiler listelerinize veri tabanlarınıza sıcak, soğuk ve yakıcı seviye de amaçlarınıza uygun kategorilere ayırınız. Daha sonrasında da her grup için nasıl strateji izleyeceğinizi de belirleyiniz.

Satış ve pazarlama ile ilgili aşağıdaki metotları deneyebilirsiniz:

Soğuk Yol Stratejileri: Direkt olarak e-mail ya da özel promosyonlar teklif ediniz. Bunu özellikle de internet işletmeleri çok sık yapmaktadır.

Sıcak Yol Stratejileri: Telefonlar edin, satış mektupları gönderin ya da özel seminerler ve eğitimler planlayarak sıcak seviyelerin başarılması adına hepsini bir araya toplayın. Bu durum da direkt olarak satış temsilcilerinin iletişim yeteneklerine bağlı olmaktadır.

Örneğin; sıcak seviyelere geldiğiniz de satışların kapatılma süreçlerini de başlatmanız gerekmektedir. Bir yerde beklentiyi karşıladığınız da bunları yapmak da kolay olacaktır. Bunları birebir sunumlar ile, görüşmeler ile, değerlendirmeler ile ya da kontratlar ile yapabilmeniz de mümkündür.

Satış ve Pazarlamalardan Memnun Değilseniz

Eğer ki satış ve pazarlamalardan memnun değilseniz eksik olduğunuz konularda bir ortağa sahip olmak genellikle başarılı olmak adına iyi bir alternatif olmaktadır. Bunu ilgi alanlarında ortaklık vererek, bayilik vererek ya da satış temsilcileri alarak da yapabilirsiniz.  Ancak şunu da unutmayın ki satış becerisi yüksek olan insanlar genellikle pazarlamadan pek de iyi anlamazlar. Bu sizlere garip ya da saçma gelebilir. Çünkü ülkemizde pazarlamacı denilen kişi aslında pazarlamalardan sorumlu kişiler değildir. Yani pazarlamalarda stratejileri ya sizler oluşturmalısınız ya da bulunduğunuz sektörde tecrübe sahibi olan kişileri bulmanız gerekmektedir. Eğer ki piyasaya da yeni bir ürün çıkarma planı yapıyorsanız ve bütçelerinizin büyük bir kısmını alacağınız satış temsilcilerine göre de ayarladıysanız yeniden düşünmenizi de tavsiye etmekteyiz.

Satış ve pazarlama adına sizlere sunacağımız bilgiler de  bu şekildedir. Bu alanda sürekli bir talep fazlalığı bulunmaktadır. İnsanlar artık satışları ve pazarlamaları oldukça sık kullandığından ötürü de bu bilgiler oldukça gerekli bilgilerdir. Bu alanda olumsuz sonuçları önlemek amacıyla bu hususlara dikkat etmeniz gerekmektedir. Böylelikle olumsuz sonuçları da en aza indirebilirsiniz.

Düşüncelerinizi iletişim ya da yorumlar bölümünden iletebilirsiniz.

Sosyal medya hesaplarımız: instagramfacebooktwitter ve  youtube

İlgili Kategori: Satış ve Pazarlama

Yorumlar kapalı, ancak trackbacks Ve pingback'ler açık.