Romanya İş İlanları ve İş İmkanları 

Romanya İş İlanları ve İş İmkanları 
41

Romanya İş İlanları ve İş İmkanları 

Avrupa ülkelerinden biri olan Romanya İş İlanları ve Ortalama İşçi Maaşları konusu çok ilgi çekici sayılmaz. 

Romanya iş ilanları ve ortalama işçi maaşları konusunda fakir bir ülkedir. Çünkü yaşam maliyeti düşük olsa da kazanç imkanı da azdır. Bu yüzden AB’nin en doğu kesiminde kalan ve yeni yeni hareketlenmeye başlayan bu ülkede göçmen olup iş bulmak çok kolay değildir. Resmi dil Romance olduğundan ülkenin en canlı şehri olan Bükreş’Te de bu dil hakimdir. En hareketli yer Bükreş’tir. Bu yüzden turistik açıdan da son derece gelişmiştir. 

Farklı yabancı dilleri bilen kişiler için iş imkanlarının daha fazla olacağı bu kentte, iyi bir iş becerisine sahip olan kişiler iş bulacaktır. Özellikle yazılım ve bilişim sektöründe tercih edilen çok sayıda uygulama için çok sayıda iş imkanından yararlanabilirsiniz. Romanya iş ilanları, iş imkanları ve yaşam şartları hakkında bilgi edinerek bu ülkeyi daha yakından tanıyabilirsiniz. 

Romanya İş İlanları ve İş İmkanları 
Romanya İş İlanları ve İş İmkanları

Romanya Yaşam Şartları

Resmi kurumlarda çalışma imkanı sunan bu ülkede izne tabi olarak birçok mesleği gerçekleştirebilirsiniz. Ayrıca büyükelçilikler ve konsolosluklarda çalışma imkanı olan bir devlet görevlisi de olabilirsiniz. Romanya’da asgari ücret 480-500 dolar civarındadır. Ortalama 1100 dolar olabilen aylık gelirler değişiklik göstermektedir. 

Birçok meslek sahibi Türkiye’de kazandığından fazla para kazanmaktadır. Bu yüzden Türkiye’deki maaşlardan daha iyi kazanç elde edilmesi söz konusu olabilir. İnsanların alım gücüyle eş zamanlı olan bu imkanlar gibi alım gücü, market fiyatları ve ev kiraları da değişmektedir. Bu yüzden yaşam şartları her zaman daha ekonomiktir. 

Romanya İşçi Maaşları

Romanya göçmen işçi alımı konusunda aktif bir ülke değildir. Bu yüzden iş için bu ülkeye gitmek çok mantıklı olmayabilir. Üniversite eğitimi için giden öğrencilerin kazanç elde etme şansları olurken, ülkede yaşamı sürdürmek için düzenli gelir olması şarttır. 

Kişi başı ucuz bir yemek için 8-9 ley ödenebilir. Bir kafede kahve içmenin bedeli de 7-8 ley civarındadır. Şehirden uzak bir mahallede tek odalı bir evde yaşamak için 600 ley kira ödemeniz gerekmektedir. Şehir merkezinde bu fiyatlar 1500 leye çıkmıştır. 

Bir öğretmen 4000, mühendis ise 4500 ley maaş almaktadır. Doktorlar ortalama 7000 ley alırken, muhasebecilerin maaşları ise 3000 ley civarındadır. Buna rağmen yılda ortalama 10 bin göçmen işçi alımı yapılmaktadır. Ülkede en az 2000 USD parayla ziyaretçi olmanız ve işinizi garanti etmeden gitmemeniz gerekmektedir. İşiniz hazır değilse sıkıntı yaşayabilirsiniz. 

Romanya Nasıl Bir Ülke?

Nüfusun çoğunu Rumenlerin oluşturduğu bu ülkede birçok farklı kültürden insan da vardır. Avrupa’nın en geniş yüzölçümlerine sahip olan Romanya, arazi açısından yeşil ve geniş bir bölgedir. Bu yüzden tarım çok gelişmiştir. Özellikle Karpat Dağları bölgenin en önemli dağları arasındadır. Erken dönemde Türk ve Müslüman kültüründen etkilenen bu ülkede Slav etkilerinin de sonradan görüldüğü keşfedilmiştir. Değişik alt kültürler ve çingene kültürü de oldukça önemli bir yere sahiptir. 

Romanya’da yaşam koşulları Türkiye’den daha iyidir. Bu yüzden gerek ulaşım gerekse yol gibi alanlarda uygulanan çalışmalar başarılı bir şekilde gerçekleşmektedir. Trafikte aşırı kalabalık değildir ve eğitim konusunda da birçok ülkeden daha iyi bir gelişim göstermiştir. 

Romanya’da Yaşam Koşulları 

Kont Dracula ve Transilvanya ile dikkat çeken bu ülkenin tarihi hikayeleri birçok filme bile konu olmuştur. Özellikle masallardan fırlamış gibi görünen şatolar ve tuz madenlerinin ilgi çektiği bu ülkede çok sayıda ziyaretçinin çekildiği bilinmektedir. Özellikle Balea Gölü ve Rosu gölü gibi bölgeler mükemmel gezi lokasyonları oluşturmanızı sağlayacaktır. 

Outdoor gezilerinin vazgeçilmezi olan bu ülkede çok sayıda doğa etkinliği ve turistik gezi yapabilirsiniz. En çok ziyaret edilen odak noktası şüphesiz Transilvanya’dır. Burada bulunan çok sayıda tarihi mekanın ziyaret edilmesi de söz konusu olmaktadır. Bu uygulamaların başarıyla gerçekleşmesini sağlayacak çalışmalarla birçok yeri gezebilirsiniz. 

Bükreş gece hayatı ve ülkenin odağıdır. Bu yüzden birçok iş imkanının olduğu ve diğer şehirlerden daha hareketli bir yaşamın tercih edildiği ülkelerden biridir. Bu bölgede çok sayıda kişi diğer ülkeleri de beraberinde gezerken ilgili şehrilere uğrayarak farklı bir gezi rotası oluşturmaktadır. 

Yorumlar kapalı, ancak trackbacks Ve pingback'ler açık.