Reklam Ajansı Nasıl Kurulur

26

Reklam Ajansı Nasıl Kurulur

Reklam Ajansı Nasıl Kurulur. Son yıllarda internet kullanımının artması ile pek çok kişinin cevap aradığı soruların başında reklam ajansı nasıl kurarım gelmektedir.

Reklam ajansı nasıl kurarım sorusuna yanıt arayanlar için küçük bir araştırma yaparak en doğru aşamaları uygulamak gerekmektedir. Her geçen gün insanlar kendilerine yeni kazanç kapıları ararken pek çok kişinin il tercihleri arasında yer alan reklam ajansı açmak gelmekte ve çok fazla ilgi duyulmaktadır. Ancak bu tarz bir iş seçeneği için kesinlikle detaylı bir araştırma yapılmalı ve tüm işlemleri en doğru şekilde uygulamak çok önemlidir.

Reklam Ajansı Açmak İsteyenler

Reklam ajansı açmak isteyenler ilk olarak en alçak gönüllü yatırımları yapabilir ve tüm işleri ve evlerinden rahatlıkla idare edebilirler. Genel olarak reklam ajansları farklı yollar ile para kazanırlar ve bundan dolayı ilk yapılması gereken faaliyette olacak alanın reklam ajansı türünün seçilmesidir. Geleneksel reklam ajansları belirlenmiş ücretler karşılığında yazılı reklamlarda, radyolarda, internette, billboardlarda ve televizyon reklamlarında kullanılacak sloganları ve reklam metinlerinin oluştururlar. Daha modern reklam ajansları ise internet reklamcılığı ile ilgilenirler. Onlarda diğer ajanslar gibi reklam metinleri hazırlar ve asıl uzmanlıkları olan reklamların fark edilmesini sağlamaktadır. Tıklama başına gelir sağlayacak arama motoru optimizasyonu ve anahtar kelime taktikleri bulunmaktadır.

Reklam Ajansı Kurmak İçin Gerekli Aşamalar

Her zaman başarıya ulaşmak ve emeklerin boşa gitmemesi için yapılması gereken aşamalar bulunmaktadır. Reklam ajansı kurmak için gerekli aşamalar vardır ve bu aşamalar doğrultusunda başarıya ulaşmak mümkün olacaktır. Bu aşamalar şunlardır;

  • Reklam ajansı kurulurken ilk olarak ne tür ajans kurmak istendiğine karar verilmelidir ve sunmak istenilen hizmetler listelenmelidir. Büyük ajanslar hizmet verirken küçük ajanslar internet, radyo, yazılı medya, tabela, televizyon ve diğer görsel reklam medyaları göz önünde bulundurulmalıdır.
  • Bulunulan yere ait belediyenin internet sayfasına giriş yapılarak gerekli olan belgeler hakkında bilgi alınmalı ve iş yeri açma ruhsatı ile ilgili yerlere başvuru yapılması gerekir,
  • Telefon, yazıcı, bilgisayar, mobilya, faks ve malzemeler ile ofis tamamlanmalıdır. İşler evlerden de yürütmek mümkün olsa da ev halkının gürültüsünden ve dikkat dağıtacak diğer etkenlerden uzak kalmak daha iyi olacaktır. Profesyonel olarak iş takibi için faks ve telefon hattı alınması gerekir. Bunların yanı sıra hızlı ve güvenilir internet bağlantısının olması gerekecektir.
  • Hizmetler ile ilgilenecek yerel ve bölgesel firmaların listeleri çıkarılmalıdır. Bu listeleri iş tablolarına ya da veri tabanı programlarına aktarılmalıdır.
  • Dijital fotoğraf makinesi, grafik tasarım ve fotoğraf tarayıcısı programlarının satın alınması gerekmektedir. Tasarım işlerini dışarıdan birine yaptırmak mümkün olmaktadır. Ancak tasarımlar için belli oranlarda ücret ödenmelidir.
  • Broşürler, kartvizitler ve diğer tüm pazarlama malzemelerinden bastırılmalıdır. Bunun dışında kırtasiye malzemeleri alınmalı ve internet sitesi açmak için domain ile hosting alınması gerekmektedir.
  • Listede yer alan firmalar için kampanyalar düzenlenmeli ve hazırlanan kampanyalar doğrudan e- posta reklamlarının pazarlama malzemeler, telefon ve e- posta görüşmeleri gibi öğeler kullanılabilir.
  • Gazeteler, televizyonlar, dergiler ve diğer tüm medya kanalları ile temas halinde olunmalıdır. Böylece fiyat listeleri istemek mümkün olacaktır. Listelerde reklam türleri ve fiyatları yer almaktadır. Çoğunlukla reklam ajanslarına yüzde onluk indirim uygulaması yapılmaktadır.

Yukarıda yazılan aşamaların yanı sıra diğer işletme sahipleri ile bağlantı kurulmalı ve reklam ajansının yayılmasını sağlamak adına yerel organizasyonlara katılmak çok daha önemlidir. Reklam işinde ilişkiler ve yaratıcılık dikkat edilmesi gereken en önemli unsurların başında gelmektedir.

Reklam Ajansı Kurmak İçin Gereken Belgeler

Resmi olarak reklam ajansı açmak için bir takım belgelere ihtiyaç duyulmaktadır. Şayet şahıs reklam ajansı açmak istenirse, noter onaylı imza sirküleri, nüfus cüzdan sureti, imza tescil beyannamesi ve ikametgah gibi belgelerin hazırlanması gerekmektedir. Reklam ajansı tüzel kişilikle açmak isteyenler için iş başlama ve bırakma bildirimlerini vergi dairesinden alınması gerekir. Tüzel kişiler ve tüzel kişiliği olmayanlar arasında temsil yetkisi için form imzalanmaktadır. Form üzerinde bir takım bildirimler gerçekleştirilir. Bunların içinde ortakların nüfus cüzdan suretleri, ortakların ikametgahları, hisse oranı en fazla olan 5 ortağın vergi kimlik numarası ve noter onaylı şirketin ana sözleşmesi ve ticaret sicili belgesi gereklidir.

Yorumlar kapalı, ancak trackbacks Ve pingback'ler açık.