Öğrencilerin Yapabileceği 10 İş Fikri

0 3

Öğrenciyseniz ve bir iş fikri arıyorsanız doğru yerdesiniz. İlk öncelikle bahanelerinizi bir kenara atmanız gerek. Ben anlamam, yapamam, öğrenciyken olmaz, çok gencim gibi bahaneleri bir kenara atın ve gerçekçilikle düşünün.

Öğrenciler İçin 15 İş Fikri

Burada ki her iş fikri size göre olmayabilir elbette ancak yapabilecekleriniz sınırını sizden başkası koyamaz. Ailesine yük olmamak, daha rahat yaşamak isteyenler için 10 iş fikrini sizler için derledik.

1- Blog ya da Web Sitesi Açmak

İnternetten para kazanmak artık günümüzün gerekliliği haline geldi internetten para kazanan insanlara bakmak yerine, yaptıklarını yapın. Burada en iyi seçeneklerden biri web sitesi ya da blog açmak olacak. Hatırı sayılır güzel paralar kazanmak için harika bir seçenek olarak karşınızda duruyor.

Yapmanız gereken tek şey bir domain ve host alıp içerik planlaması yapmak. Yani bahanelere sığınabileceğiniz bir iş değil. İşi bilen birinden de destek alırsanız yapılabilecek en iyi işlerden biri haline gelecek.

2- Youtube Kanalı Açmak

Artık çok basit bir şekilde elinizdeki telefonla bile ekstra hiçbir şey harcamadan Youtube kanalınızı açabilir ve içerikler üretebilirsiniz. Bu düşük maliyetli iş seçeneğinde dikkat etmeniz gereken bazı hususlar var bunlara dikkat ettiğiniz sürece Youtube en uygulanabilir iş fikirlerinden biri.

3- Uygulama Geliştirmek

Telefonların hayatımıza bu kadar hızlı girmesi ile insanların hayatını kolaylaştıran uygulamalara ihtiyaç bir hayli arttı. Hali hazırda kodlama bilginiz var ise ya da kodlama öğrenip sizde uygulama geliştirebilirsiniz. Dilerseniz bu uygulamayı satışa sunabilir dilerseniz de ücretsiz şekilde yapıp reklam geliri elde edebilirsiniz. Fazla maliyeti olmayan kazançlı bir yol arıyorsanız uygulama geliştirmek size göre olabilir.

4- Makale Yazarlığı/Editörlük İşleri

Boş zamanınız bolsa sizde web siteleri için yazarlık ve editörlük hizmeti verebilirsiniz. İş bulabileceğiniz bazı platformlar R10, Bionluk gibi çalışma alanları olarak değerlendirebilirsiniz. Gerekli tek şey SEO’ya uyumlu içerikler hazırlamanız ve yazı yazmaktan zevk almanız. Çok büyük kazançlar elde etmeseniz de fatura, taksit gibi borçlarınızı ödemek için idealdir.

5- Eşyalarınızı Kiraya Vermek

Eğer para edecek bir eşyanız varsa bunu kiraya vererek güzel kazançlar elde edebilirsiniz bu bir kamera, drone, evinizin bir odası, arabanız gibi şeyler olabilir kiralama işi her daim kazançlıdır. Dikkat etmeniz gereken husus ise kiraya verdiğiniz kişinin eşyaya zarar vermemesi olacaktır. Ya da verilen zararı karşılayacak kişiler ile iş yapmalısınız.

6- Ev ve El Yapımı Ürünleri Satmak

Bahçenizde yetiştirdiğiniz domatesten, el yapımı anahtarlığa kadar her şeyin satışını yapabilirsiniz. Özellikle el yapımı ya da organik ürünler her zaman kazandıran bir sektör olmaya devam edecektir. Ürünleriniz instagram da bir sayfa açarak satışını sağlayabilirsiniz.

Bu ve daha bir çok konuda detaylı iş fikri için TIKLAYINIZ

7- İnstagram Sayfası Açın

Bir çok kişinin ekmek kapısı haline gelen instagram gerek hızlı etkileşim gerek de akıp giden algoritması sayesinde bir çok kazanç modeline izin veriyor. Biliyorsunuz ki İnstagram, Youtube gibi ürettiğiniz içeriğe reklam ekleyen bir sistem değil. Bunun yerine kendi reklamınızı kendiniz alıp, kendi satışınızı kendiniz yapmanız gerekir. Gayet kazançlı ve güzel bir yol olarak instagram’ı tercih edebilirsiniz.

İlgili Konu: İnstagram dan Nasıl Para Kazanılır? 4 Yöntem

8- Eğitim Hazırlamak

Bir çok insanın yaptığı gibi sizde yetenekli olduğunuz alanda videolu ya da yazılı bir eğitim hazırlayarak pasif gelir tarzından bir gelir ede edebilirsiniz. Satış yapacağınız bir kitleniz olması sizin için artı olacaktır. Bunun için yine sosyal medyayı kullanmayı unutmayın.

İlgili Konu: Pasif Gelir Nedir? Nasıl Kazanılır?

9- Özel Ders Vermek

Alanında iyi olduğunuz derslerde diğer öğrencilere özel ders vererek kazanç elde edebilirsiniz. Buna bir akrabanızın çocuğu, okuldan bir arkadaşınız ya da sizi referans olarak gösterebilecek herhangi bir kişiye özel ders vererek bu işe adım atabilirsiniz.

10- Danışmalık ve Müşteri Hizmetleri

Bir çok firma bu konuda iş ilanları açmakta eğer firmanın uğraştığı konu hakkında bilgi sahibi ve insanlarla iletişiminiz iyi ise bu iş tam size göre olacaktır. Ayrıca kendi uzman olduğunuz konu üzerinde kendinize ait danışmanlıkta verebilirsiniz. Bunun için freelance iş yapabileceğiniz yerleri ya da R10 gibi forumları tercih edebilirsiniz.

Sizler için 10 iş fikrini derlediğimiz yazımız son bulmuştur. Umarım işinize yaramış ve faydalı bir yazı olmuştur Soru, Görüş ve Önerilerinizi Yorumlar Kısmından İletebilirsiniz.

Sosyal medya hesaplarımız: instagramfacebooktwitter ve youtube

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.