Netflixin Başarı Hikayesi – Reed Hastings

0 2

İnsanların geçmişten günümüze gelen bir televizyon izleme alışkanlığı vardır. Dışarıdan eve geldiğinizde veya yemek yemeye oturduğunuzda genel olarak televizyon sürekli açık olur. Alışkanlık haline gelmiş bu olay hayatınız bir parçası haline gelmiştir. Bir şeyler izleme istediği insanların her zaman bir ihtiyacıdır. Çünkü hayalini kurduğunuz hayatları bu film ve dizilerde görebiliyorsunuz. Bunun yanı sıra farklı bakış açıları ve farklı yaşamlar ile karşılaşarak birçok şey öğrenmeye başlıyorsunuz. Hayatınıza büyük katkısı bulunuyor.

reed hastings

Teknolojinin gelişmesi ile birlikte daha kaliteli hazırlanmış film, yabancı dizi, Türkçe dizi veya Türk filmlerine kolaylıkla ulaşabileceğiniz platformlar oluşturuluyor. Netflixin Başarı Hikayesi – Reed Hastings konumuzdan bahsetmek istiyoruz. Netflix günümüzde büyük bir başarı yakalamış ve hayatımızın bir parçası haline gelmiş bir platformdur. Global alanlara yayılmış birçok ülkede milyonlarca kişiye hizmet veren bu platform sayesinde istediğiniz bütün dizi ve filmlere ulaşabiliyorsunuz. Yıllarca biriktirilmiş güncel film ve dizilerinde eklenmeye devam ettiği bu platform izleyicilerin dikkatlerini üzerinde toplamayı başarıyor.

Neler Okuyacaksınız?

Büyük Bir Başarı Hikayesi

Netflix, 1997 tarihinde Ağustos ayında kurulmuştur. Kaliforniya’da Scotts Valley adına küçük bir şehirde kurulmuştur. Reed Hastings ve yazılımcı Marc Randolph birlikte bu platformu kurmayı başarmışlardır. O zamanlar DVD satışları popüler olarak yapılmaktaydı. İnsanlar geçimlerini DVD satmayla başarıyorlardı. Bu iki girişimci birlikte bu işe girmeye karar verdiler. O zamanlar insanlar film satın almak için film satılan dükkana giderek DVD satın alıp evlerinde istedikleri filmleri izleyebiliyorlardı.

Netflix’in Farkı

Bu iki girişimci internet üzerinden sipariş alarak müşterilere filmleri kargo ile yollayacak ve güzel kazançlar elde edeceklerdi. Büyümek adına ilk adımlarında müşterilerden bu DVD’ler için belli kiralar alıyor ve kargoyu karşı tarafa ödetiyorlardı. Gelişmeler ilerledikçe bu durumu değiştirmeye başladılar.

1998 yılında izleyicilerin fikirlerine hakim olmak adına anketler ve çeşitli yorum yapacakları özellikler ile siteyi geliştirmeye başladılar. Bu aşamada CineMatch ile anlaşarak filmlere puanlama hizmeti getirmeyi başarabildiler. Bu sayede izleyicilerin hangi filmleri ne kadar beğendiklerini anlayabilecek izleyicileri analiz ederek işlerini daha da büyütebileceklerdi. Bunlar dışında izleyicilere farklı paketler sunarak onların ilgisini arttırmayı başardılar. Bu sayede kullanıcılar tek bir filme ödeyeceği para ile 4 film izleyebiliyorlardı. Bu paketler geliştirilerek aylık ücret olarak düzenlendi. Bu sayede izleyiciler aylık ücret ödeyerek site üzerinden bir ay boyunca sınırsız film izleyebiliyorlardı.

netflix

İzleyicilere yaptıkları analizler sayesinde onlara film önerilerinde bulunmaya başlamıştı. Bazı yaşanan olumsuz olaylarda insanların eve kapanması gerekiyordu ve bu iki girişimci için büyük fırsat doğmuştu. Bu sayede satışları artmış ve onlarda yatırımlarını arttırmıştı. 2005 yıllarına geldiğinde 4,2 milyon üyeye ulaşarak başarısını kanıtlamıştı. 2007 yıllarında DVD ile kargo olayına son vererek yayınları internet üzerinde yapmaya başlayacağını açıklayarak kullanıcıların istedikleri zaman filmleri izleyeceklerini duyurmuştu. Netflixin Başarı Hikayesi – Reed Hastings günümüzdeki başarısına ilk adımlarını atmayı başarmıştı.

Her geçen sene güncelliğini koruyan bu platform hisse değerini oldukça fazla bir oranda arttırmayı başarmış ve 2014 yıllarında 50 milyon gibi büyük bir kitleye ulaşmayı başarmıştır. İnternet üzerinden verdiği hizmet sayesinde uluslararası bir alana açılarak kullanıcı kitlesini olabildiğince arttırmayı başararak karşısına çıkan bütün fırsatları değerlendirmiştir. Kullanıcıların memnuniyetini göz önünde bulundurduğundan gelişmesi hiç zor olmamıştı. Aksine çok hızlı bir şekilde yol almış ve kalitesini arttırmayı başarmıştır. Kullanıcı sayısının artmasına oranla fiyatları daha ekonomik bir hale getirerek herkesin yararlanması için fırsatlar sunmuştur. Başarılı olmasının büyük nedenleri bunlardır. Akıllıca ve müşterilerin isteklerine göre adımlar atmışlardır.

Sorularınızı iletişim bölümünden iletebilirsiniz.

Sosyal medya hesaplarımız: instagramfacebooktwitter ve  youtube

İlgili Kategori:Başarı Hikayeleri

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.