Nasıl Girişimci Olunur? Girişimci Olmak

0 0

Girişimciliğin ne olduğunu öğrenmek ve nasıl girişimci olacağınızı merak ediyorsanız doğru yazıdasınız. Girişimcilik bir serüven ve bir iş kurma sürecidir. Bu süreçte karşınıza yüzlerce sorun çıkacak ve hepsiyle mücadele etmeniz gerekecek. Bir işe girip 9/6 çalışıp zamanı gelincede paranızı alacağınız bir sistem değil girişimcilik. Çaba, emek, kan, ter ve gözyaşı 5’lemesi ile durmadan çalışacağınız ve sonuçlarını gıdım gıdım alacağınız bir yolculuk.

Girişimci Olmak

Peki diyebilirsiniz madem bu kadar zor neden insanlar girişimci olmak istiyor. Çünkü: Patron sevmiyorlar, özgürce yaşamak istiyorlar, bir ürünün fiyatına bakmadan alabilmeyi düşlüyorlar, rahat bir hayat sürüp, refah içinde yaşamayı hedefliyorlar ve bunun için hayatlarından bir kaç yıl vermeye razılar ne de olsa 40 yıl bir patronun altında hafta sonu gelse düşüncesiyle yaşamaktan çok daha iyi yapıyorlar.

Bu yolculukta sizi bekleyen engeller bir hayli fazla ve bunlarla savaşması gereken kişi sizsiniz. Finansal ve kişisel bir özgürlük istiyorsanız buna değecektir. İlk öncelikle çevrenizin ve ailenizin size karşı olan tutumuna bir son vermeli ve kendi düzeninizi kurmalısın. Ağzı olanın beyniyle iletişim kurmadan konuştuğu bir düzende sizin önünüze bu insanlar taşlar atacaktır. Size nasıl yapamayacağınız, neden başarısız olacağınızı uzun uzun anlatacaklardır. Bırakın dinlemeyin size yapamazsın diyen her insan aslında kendi yapamayacaklarından bahsediyordur. Evet bu serüvende her daim başarılı olacaksanız diye bir kural yok. Çoğunlukla ilk projeniz batacak, ondan sonraki de aynı kaderi paylaşacak ancak zamanla NEDEN? Sorusunu sorarak kendi açıklarınızı kapatabilir ve bir sonra ki projenizde daha tutumlu bir biçimde ilerleyerek gerçek bir başarıya erişebilirsiniz.

1. ADIM: GEREKLİLİKLERİ EDİNİN

Girişimci olmak zordur. Maaşlı bir işte olduğu gibi sadece bir işi yapmazsınız. Her şey sizin sorumululuğunuzda olduğundan dolayı Finans Yönetiminden, İletişim Becerisine Kadar Edinmeniz gereken gereklikler vardır.

İlgili: Bir Girişimcinin Sahip Olması Gereken 7 Özellik

2. ADIM: İŞ FİKRİNİ BULUN VE ARAŞTIRIN

Kendi becerileriniz ve edinebilecekleriniz ile bir araştırma yapın. Okuyun, izleyin ve dinleyin ardından ilgilendiğiniz alanda açıklar bulmaya ve bunları kapatmaya çalışın. Ortaya bir fikir atın ve uygulamaya başlayın.

3. ADIM: ÇALIŞMAYA BAŞLAYIN

Öncelikle bir iş ve çalışma programı hazırlayın günlük olarak belirlediğiniz saatlerde fikrinizi ve işinizi geliştirmek için çabalayın. Sadece çalışın ve geliştirin. Sonuçlarını hemen beklemeyin.

Kısa Bir NOT:

İlk zamanlar sadece para harcayacaksınız. Bu 1 kaç yılda alabilir bu nedenle doğru finans yönetimi yapmazsanız kötü bir sonuç doğurabilir. Ve her zamanda başarılı olacağınızın garantisi veremez. Bazen düşersiniz önemli olan kalkmayı bilmektir. Girişimcilik bu kadar kısa bir süreç olmasa da temelde bunları bilmeniz size yetecektir.

Girişimcilik Nedir?

Girişimcilik en basit anlatımıyla bir işin tüm riskini ve bedelini alarak o işi kurmaktır. Bu sizin fikriniz de olabilir hali hazırda var olan bir işin sizcesi de. Doğal olarak bu işi kuran ve riskini alan kişiye de ”girişimci” denir.

Mutlaka Okuyun: Girişimcilik Nedir? Girişimci Kimdir?

Girişimci Kimdir?

Girişimci kuracağı işte en iyi ortamı yaratan ve en kazançlı yolları arayan kimsedir. Ancak her iş kuran kişi girişimci değildir. Girişimci değer üreten, istihdam sağlayan ve yenilikçi düşünen kişidir.

İşte tam olarak girişimcilik ve girişimci budur. Aklınızda olan soruları yorumlar kısmından iletebilirsiniz. Eklememizi istediğiniz konuları bizlere bildirirseniz yazımızı güncelleyerek sizlere daha faydalı olabiliriz.

Mutlaka Okuyun: Başarılı Girişimcilerinin 8 Ortak Noktası

Düşünceleriniz ve Sorularınızı  iletişim bölümünden ya da yorumlar iletebilirsiniz.

Sosyal medya hesaplarımız: instagramfacebooktwitter ve  youtube

İlgili Kategori: Girişimcilik

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.