Motivasyon Nasıl Arttırılır? Motivasyon Artıran 20 Yöntem

0 1

Hayatımızın her döneminde yeterli motivasyona sahip olamayabiliriz. Bazen kendi içimize gömülür ve ne yapacağımızı, nasıl yapacağımızı sorgular, motivasyon kazanmak için çabalar ya da pes ederiz. Bugünkü yazımızda pes edenlerden olmamanız için motivasyonunuzu zirvede tutacak yöntemlerden bahsedeceğiz.

Öncelikle motivasyonun ne olduğunu inceleyelim:

Neler Okuyacaksınız?

Motivasyon Nedir:

Okul, iş ya da kişisel hayatınızda yeni adımlar atabilmeniz ve bir şeylere başlayabilmeniz ve yürütebilmeniz için gerekli olan güdü. Bazen eksikliğini yaşarken bazen de fazla motivasyon güdüsü yüzünden yanlış kararlar alabiliyoruz.

Yapılacak en doğru şey motivasyonunuzu bir dengede tutmak ve gerektiğinde biraz daha zorlamaktır. Fakat bu artırma, dengede tutma olayları havalı motivasyon sözleriyle olmuyor. Dediğimiz gibi bu bir güdü ve içinizden gelmesi gerek. Dışarıdan bir faktör sizi bunu almaya zorlayamaz. Burada en etkili taktik ise %95 İçsel, %5’de Dışsal Motivasyondur.

İçsel Motivasyon Nasıl Arttırılır

İçsel Motivasyonunuzu artırmak için en önemli ve üstünde durulması gereken şey yaptığınız şeyi gönüllü olarak ve severek yapmanız. Eğer ki bu sevdiğiniz şeyle uğraşıyorsanız İçsel Motivasyonunuz sizi istediğiniz yolda götürecektir.

Motivasyon Artırma Yöntemleri

1- İlk öncelikle yapılması gerekenlerin başına ”Yapamam”, ”Yarın Başlarım”, ”Olmaz” gibi kelimeleri kullanmayarak başlamalısınız.

2- Zamanında başlanılması çok zor gibi gözüküp buna rağmen başlayıp, başardığınız şeyleri düşünün. Ve bundan güç alın.

3- Gün içinde bir kere uzun ya da kısa kısa birkaç defalık yürüyüşlere çıkın.

4- Sıkıntıların, sorunların ve problemlerin geçici olduğunu ve bir gün bu sıkıntıların sizin için birer öğretmen olacağını bilin.

5- Son ana kalan, aceleyle yapılan işler hem motivasyonunuzu düşürür hemde strese girmenize neden olur bu nedenle zaman yönetiminizi iyi yapmanız ve planlı bir şekilde yaşamanız çok önemli.

6- Çevrenizde motivasyonunuzu düşürecek olan her insandan uzaklaşın. Mesafeler her zaman iyidir. Çünkü ; ne sizi yargılayabilirler ne de yaptıklarınıza karışa bilirler.

7- Sahip olduğunuz şeylerin değerini her zaman bilin ve şükredin. Sizin gibi yaşamak isteyen milyonlarca insan varken nankörlük yapmak motivasyonunuzu ciddi oranda düşürecektir. Bu demek değildir ki daha fazlasını istemeyin en fazlasını siz isteyin ve bunun için çalışın. Sadece var olanın değerini bilin ve bunu sonuna kadar kullanın.

8Sağlığınıza, beslenmenize ve uyku düzeninize dikkat edin. Spor yapın, sağlıklı beslenin ve yeterli uykuyu alın.

9- Kimseyi dinlemeyin ve kafanızda ki neyse onu yapın. Düşün de kalkanda siz olacaksınız. Toplumun ne dediği o kadarda önemli bir şey değil.

10- Zihninizi toparlayın. Zihniniz birer gardırop gibidir bütün çamaşırları bir kenara atarsanız oda karışacaktır. Bu nedenle bütün karmaşık düşüncelerinizi bir yere toplayın ve zihninizdeki çekmecelere koyup düzenleyin.

11- Güne başlar başlamaz o günün harika bir gün olacağına inanın ve bunu kendinize söyleyin. Negatif düşüncelerinizi bir kenara atın ve pozitif bir şekilde yatağınızdan kalkın.

12- Çevrenizde ki başarılı insanları örnek alın onlar yapmışsa bende yapabilirim, kimse yapmamışsa da ben yapmalıyım mottosu ile ilerleyin

13- Hayatımız her zaman iyi gitmez ve bazen sıkıntılar yaşarız. Bu sıkıntıları kafaya takmak yerine onları doğruları ve yanlışları görmek için birer öğretmen niteliği kazandırın.

14- Müzik dinlemenin ruhu rahatlattığı ve doyurduğu araştırmalarca kanıtlanmış bir gerçek. Sizi motive eden şarkılar ile bir playlist oluşturup gün içinde açın ve dinleyin.

15- Eğer ki bir şeyi başarmışsanız ödülü hak etmişsiniz demektir. Sizi mutlu edecek ve başardığınız şey ile doğru orantılı bir ödül sizi bir sonra ki adımınız için daha sağlam basmanızı sağlayacaktır.

16- Hayat asla dümdüz gitmez ve değişimler hayatın bir parçasıdır. Değişime ve yeniliğe açık bir insan olmak her zaman çok önemli. At gözlüklerini çıkarıp dünyaya başka bir pencereden bakmayı asla ihmal etmeyin.

17- Gezin, tozun, okuyun ve kültürlenin.

18- Doğru kişiyle konuştuğunuz’dan ya da tartıştığınızdan emin olun. Aksi taktirde sadece kendinizi yoracaksınız. Derdinizi, yapacaklarınızı, plan ve projelerinizi sadece doğru kişiler ile konuşun.

19- Gündemden, siyasetten ve magazinden uzak durun.

20- İşinizi ve düşüncelerini bir objeye ya da insana değil kendinize ve zihninize bağlayın çünkü o kişi ya da eşya gittiği an sizin için her şey bitmiş olacak.

İlgili Kategori : Kişisel Gelişim

Bu yazımızda sizlere motivasyon artıran 20 yöntemden bahsettik umarım ki hepinizin işine yaramış ve faydalı olmuştur. Hayattan asa umudunuzu kaybetmeyin. Sadece doğru çıkış yolunu bulmaya bakın.

Düşüncelerinizi yorumlar kısmından iletebilirsiniz.

Sosyal medya hesaplarımız: instagramfacebooktwitter ve youtube

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.