Milli Takım Oyuncularımızın Kazancı

3.122

Milli Takım Oyuncularımızın Kazancı

Milli Takım Oyuncularımızın Kazancı. UEFA veya FIFA belirli yıllarda ülke milli takımlarının katıldığı belli başlı organizeler düzenlemektedir. Bu organizelere katılan ülke takımlarına ise belli ücretler ödemektedir.

Milli takım denilince çoğumuzun göğsü kabarmaktadır.  Çünkü Türkiye milli takım tuttuğumuz takımlardan bağımsız olarak çoğu taraftarı bir araya getiren bu şekilde organize halinde tek ses ve tek yürek olarak tuttuğumuz tek takımdır. Özellikle milli takımın maçları olduğu gün bunu görmekteyiz. Gitgide de güzel işler başarmaktadırlar.

Milli takımın yöneten kurum Türkiye Futbol Federasyonu’dur. Milli takımın gelirleriyle, giderleriyle ilgilenen bu kurum aynı zamanda mili takıma katılan futbolcu maaşlarını da ödemektedir. Bu nedenle milli takımlara katılım olduğu zaman hangi branş dalı olursa olsun belli bir federasyon bu işlerden sorumludur.Türkiye’de en fazla taraftarın izlediği ve önem gösterdiği spor dalı olarak Türkiye Futbol Federasyonu’nu görmekteyiz, bunun yanı sıra Basketbol ve Voleybol federasyonları’da Türkiye’de aktif olarak çalışan kurumladır. Diğer spor dalları federasyonları ise belli zamanlarda aktif olmaktadırlar.Futbol ve basketbol federasyonları UEFA, FIFA, FIBA, FIVA gibi kuruluşların belli dönemlerde düzenlediği organizasyonlara katılarak hem kazanç sağlamakta hem de ülke adını Dünya kamuoyunda duyurmak isterler, bu nedenle birden fazla takımın katıldığı bu turnuvalar için ülkesinde ya da yurt dışında futbol oynayan aktif futbol basketbol veya voleybol oyuncularını davet ederek bir kadro oluşturmaktadır.Türkiye’de şu sıralar kadın erkek basketbol, futbol ve voleybol takımları bulunmaktadır. her biri ayrı dalda ve ayrı kulvarda yarışan milli takım oyuncuları elbette bir kazanç da almaktadır.

Türkiye Milli Takım Primleri

Bir dönemler tartışma konusu olan milli takım primleri skandalı özelikle 2016 yılını çok fazla meşgul etmiş bir konuydu ve hatta bu konu ile ilgili birden fazla milletvekili meclise yasa teklifi dahi vermiştir, 500 binlerden veya 600 binlerden bahsedilen bu primler milli takım futbolcuları için fazla bulunuyordu. Çünkü böylesine bir fiyatlandırma bir hayli fazlaydı.2019 yılına geldiğimizde milli takım kazancının 10 milyon olduğunu açıkladı ve bu 10 milyonu milli takımda yer alan futbolculara ilk 11’de oluşlarına göre, kadroya girişlerine göre dağıtıldı. Bu da demek oluyor ki milli takımda kazanç primleri ilk 11’de başlayanlar %100, sonradan oyuna girenlere %60 yedek bekleyenlere ise %40 olarak dağıtılmaktadır.Bu oranlara göre milli takım oyuncusunun ne kadar kazandığı bulunabilir, 2021 milli takım futbolcu maaşları ise bilinmemektedir. Fakat milli takımın özellikle Dünya Kupası Eleme Maçlarında bu güne kadar aldığı iki galibiyete de bakarsak bu organizasyonu düzenleyen kuruluştan bir hayli para alacağı kesin. Milli takım primleri teknik ekip tarafından oyuncunun oynadığı maçlara ve gösterdiği çabaya göre belirlenmektedir. Ve bu belirleme işleminde ise daha adaletli davranıldığı kesindir.

Türkiye Milli Takım Ne Kadar Kazanıyor?

Milli takımlar katıldıkları organizasyonlardan galibiyet, beraberlik veya katılım başına belli paralar almaktadır.Milli takımlara ödenen bu ücretler spor başarısına ve alınan başarıya göre değişmektedir. Aynı zamanda belli olağanüstü dönemlerde milli takımlarda oluşan değer kayıplarını önlemek adına milli takımlara ayrı bir ödeme de yapmaktadır. Bu nedenle Türkiye milli takımı ne kadar kazanıyor? Sorusuna bir cevap verebilmemiz için Türkiye’nin o yılda katıldığı organizasyonlara, alınan reklam ve yayın gelirlerine, forma ve takımın lisans ürünlerini satış değerlerini baz almalıyız. Güncel olarak Türkiye milli takımın piyasa değeri 295.40 mil. € olup, FİFA Dünya sıralamasında bu değerle 32. Sıradadır.

En Fazla ve En az Piyasa Değerine Sahip Kulüpler

Dünyada birden fazla ülkenin milli takımı bulunmaktadır. bu milli takımların başında bulunan kuruluş ise FİFA’dır. Bugün baktığımızda FIFA kendi içinde ayrı organizasyonlar bulundurur. UEFA, CONNEBOL, CONCAF, CAF, AFC adı verilen bu kuruluşlar aslında bir kıtayı temsil etmektedir.Dünya futbolu denilince akla gelen Brezilya, Almanya, İspanya, Fransa gibi takımlar bu listede yer almaktadır. Belirli yıllarda düzenlenen Uluslar Ligi, Avrupa Kupası, Dünya Kupası gibi ayrı turnuvalar vardır. Ve takımlar UEFA 2020 dünya kupası elemelerine şu sıralar mücadele etmektedir. Bugün baktığımızda FIFA Dünya sıralamasında en fazla değere sahip kulüp 1.09 milyar EURO değerle İngiltere’dir. En az piyasa değerine sahip milli takım ise 20 bin EURO değerle Anguilla’dır.

Yorumlar kapalı, ancak trackbacks Ve pingback'ler açık.