Lüksemburg İş İmkanları ve Yaşam Masrafları

Lüksemburg İş İmkanları ve Yaşam Masrafları
797

Lüksemburg İş İmkanları ve Yaşam Masrafları

Lüksemburg İş İmkanları ve Yaşam Masrafları Lüksemburg iş olanakları ve işçilerin yaşam koşulları, 2021 mesleklerine göre ücretler hakkında bilgileri konumuzda yazdık.

Lüksemburg iş imkanları kişi başına düşen geliri 115.000 dolar olan bu ülke, dünyanın en zengin ülkelerinden biridir. Nüfusun sadece 602.000 olduğu bu ülkede refah seviyesi çok yüksek.. Lüksemburgca ve Almanca ülkede baskın dillerdir. 70 milyar dolar ekonomik büyüklüğe sahip bu ülke, zenginliğinin kaynağı ülkenin gelişmiş bankacılık sisteminde yatmaktadır. Birçok zengin insan servetlerini Lüksemburg bankalarında tutuyor, bu da diğer ülkelerden gelen servetin Lüksemburg’a taşındığı anlamına geliyor. Zenginin parası bankalarda tutuluyor ve ekonomi o parayla geri dönüyor.

Lüksemburg’da İş Fırsatları

Lüksemburg’da baskın sektörler hizmet sektörü ve sanayi sektörüdür. Tarım sektörü ise önemsizdir. Hizmet sektörünün büyük bir bölümünü turizm ve bankacılık sektörü oluşturuyor ve çalışabileceğiniz alanlar buna göre gelişiyor.

Endüstriyel Hizmet

Ülke çok küçük olduğu için iş bulma şansınız çok düşük. Ancak hizmet veya sanayi sektöründe çalışabileceğiniz veya iş bulabileceğiniz birçok alan vardır. Lüksemburg oturma izni alacak kadar şanslıysanız, bu ülkede çok yüksek gelir elde edebilirsiniz.

Sanayi Sektörü

Ülkeye hakim olan sektörlerden ikincisi sanayi sektörüdür. Ülkenin ayrıca 16 milyar dolar civarında ihracatı var. Bu nedenle bu ihracatı sağlayan iş kollarında ve endüstriyel fabrikalarda iş bulmak mümkündür. Ama ülke o kadar küçük ki bir uçtan diğer uca 2-3 saatte yürüyebilirsiniz. Ülkenin toplam uzunluğu sadece 10-15 kilometredir. Bu nedenle, çalışacak çok fazla iş yoktur.

Tarım Sektörü

Ülkede tarım sektörü yok denecek kadar azdır. Zaten çok zengin oldukları için buna gerek yok. Tarım sektöründe iş bulma şansınız yok denecek kadar azdır.

Lüksemburg’da İş Başvurusu Nasıl Yapılır?

Lüksemburg’a taşınmak ve yerleşmek oldukça zordur. Ülkenin vatandaşı olmak için bu ülkede en az üç yıl yaşamış olmanız gerekir. Bunun yerine, en az üç dil bilmeniz gerekir. Lüksemburgca, Almanca ve Fransızca bilmek bu ülkede kalmak için yeterli sebep. Ancak bu dilleri bilmiyorsanız uzun süre ders çalışamayabilirsiniz. İş başvurusunda bulunmak için bu ülkede oturma izni ve çalışma izni almak gerekiyor, şartları bilebilirsiniz.

Lüksemburg’da İşçilerin Yaşam Standardı

Lüksemburg’da işçiler için yaşam standardı yüksektir, ancak ülkede çok fazla işçi yoktur. Ülkede 6 ila 8 bin kişi işçi olarak çalışıyor ve sadece 2 bin kişi asgari ücret alıyor. Bu yüzden bu ülkede maaşlar oldukça yüksek. Resmi asgari ücret 2.200 dolar olmasına rağmen, iyi bir işçi 4.000 dolara kadar kazanabilir. Bir işçi için ortalama ücret 3.000 dolar civarındadır. Lüksemburg’da yaşayan işçilerin ve çalışan nüfusun nasıl bir yaşam sürdüğünü bilmek için o ülkede neleri karşılayabileceğimizi, kısacası satın alma gücünü bilmemiz gerekiyor. Lüksemburg satın alma gücü açısından çok iyi bir ülke ancak fiyatların standart bir Avrupa ülkesine göre iki kat pahalı olduğunu söyleyebiliriz.

Lüksemburg’da Kiralıklar

Lüksemburg’da kiralık ev bulmak neredeyse imkansız. Ülkede kiralar son derece yüksek, kiralık daire bulma şansınız var. Ülkedeki ortalama gelirler aşağıdaki gibidir.

 • Şehir merkezinden uzakta tek yatak odalı bir daire genellikle 400 dolara mal oluyor.
 • 700 dolara şehir merkezinden uzakta iki yatak odalı bir daire alabilirsiniz.
 • Şehir merkezinden uzakta üç yatak odalı bir daire için 1000-1200 dolar ödemeniz gerekiyor.
 • Şehir merkezinde tek yatak odalı bir daire için 900-1000 dolar ödüyorsunuz
 • Şehir merkezinde iki yatak odalı bir daire için 1500-2500 dolar ödüyorsunuz.
 • Şehir merkezinde üç yatak odalı bir daire için yaklaşık 3.000 dolar ödeyeceksiniz.
Lüksemburg’da Ortalama Maaş Giderleri
 • Lüksemburg’da işçi olarak çalışıyorsanız ortalama 3000$ maaş alırsınız.
 • Maaşınızın ortalama 1000$’ı kiraya gidecek tabi ki daha az ödediğiniz bir yerde yaşamak da bir seçenek olabilir.
 • Ortalama 200 dolar fatura ödüyor ve markette 400 dolar civarında harcıyor.
 • Diğer masrafları karşılamak için en az 1500 dolar kaldı.

Lüksemburg’da Mesleğe Göre Maaşlar Nelerdir?

Lüksemburg’da mesleğe göre maaşlar aşağıdaki gibidir. Ülkede çalışan işçi ve diğer meslek gruplarının gelirleri aşağıdaki gibidir.

 • Asgari ücret 2.200 dolar, bir işçi için ortalama ücret 3.000 dolar.
 • Öğretmenin maaşı yaklaşık 4900 dolar.
 • Ortalama polis maaşı 5.000 dolar.
 • Bir doktorun ortalama maaşı 8.000-12.000 dolar.
 • Mühendisler ortalama 5.000 $ kazanabilirler.
 • Avukatların aylık gelirleri de 5.000 ile 6.000 dolar arasında değişiyor.

Yorumlar kapalı, ancak trackbacks Ve pingback'ler açık.