Kripto Para Madenciliği Yapmak

7

Kripto Para Madenciliği Yapmak

Kripto Para Madenciliği Yapmak.Son zamanlarda kripto para yatırımları artış gösterdiği için birçok kişi yatırımlarını kripto paraya yatırır oldu. Peki kripto para madenciliği nasıl yapılır? Bu yazımızda bunu ele alacağız.

Kripto paraların işlem gördüğü yere kripto para piyasası denir, son zamanlarda insanların bu tür dijital paralara ilgi göstermesi, kripto paralara olan ilgiyi de arttırdı. Bugün Türkiye’de Paribu, Paritex, BTCTürk vb. gibi birden fazla kripto para piyasası faaliyet göstermektedir. Bu piyasalarda ise binlerce kripto para vardır. Bunlardan en önemlileri ise BitCoin, Ethereum, Litecoin gibi yüksek karşılıkları olan kripto paralardır.

Dijital alemde büyük bir yankı uyandıran kripto paraların bu kadar rağbet alması akla bazı soruları da getirdi. Bu sorulardan birisi olan kripto para madenciliği merak edilenler arasında yer alıyor.

Kripto Para Madenciliği Nedir?

Kripto para madenciliği kısaca blockchain’de para üretimi ve transferleri konusunda matematiksel doğrulama işlemlerinin bütününe verilen isimdir. Bu işlemlerin kullanıldığı sisteme ise madenci adı verilir.

Örnekle açıklamak gerekirse örneğin Litecoin aldınız, herhangi bir piyasada yaptığınız bu işlem sonucunda aldığınız kripto parayı liraya çevirmek istediğiniz de madenciler buna onay vermesi gerekir. Bu durum madenciliğin azlığı ya da çokluğuna göre değişmektedir. Sadece transfer için değil yatırım için de bu durum söz konusudur. Yani kısaca  işlem gerekmesi için madencinin onayı lazımdır.

Her kripto paranın madencilik yoğunluğu ve madencilik türü farklıdır. Kullanılan teknoloji kripto para birimi bu farklılıklara etki eden unsurdur.

Kripto Para Madenciliği Nasıl Yapılır?

Her kripto para madenciliği kripto para biriminin konumuna ve yoğunluğuna değişmektedir. Birden fazla kripto para madencilik türü vardır. Bunları kısaca ele aldık.

CPU Madenciliği Nedir?

İlk kripto paraların ortaya çıktığı zaman kullanılan bu yöntem kripto para piyasasının ilk yöntemi de diyebiliriz. İşlemcisi yüksek bir bilgisayar ile herkesin yapabileceği bir işlemdir.

Tüketimi yüksek bir madencilik türü olduğu ve yavaş olduğu için artık eskisi kadar tercih edilmemektedir. CPU madenciliği için yapmanız gerekenler iyi bir işlemciye sahip bir bilgisayarınızın olması ya da birkaç programa sahip olmanız gerekir. Tüm her şey bunlardan ibarettir. Bu madencilik çoğu kişi tarafından tercih edilmemektedir. Çünkü bunu yaparken bilgisayarınız ısınabilir bu da bozulmasına yol açar, aynı zaman da getirisi pek azdır.

GPU Madenciliği Nedir?

En çok tercih edilen ve GPU madenciliği nasıl yapılır? Sorusunun cevabı olarak vereceğimiz GPU Madenciliği son derece verimli ve düşük maliyetli bir madencilik çeşididir.

Bu madenciliği yapmanız gerekenler bir işlemciye sahip olmanız, birden fazla ekran kartı, teçhizat çerçevesi, soğutma gibi ekipmanlarla madencilik için gerekli ortam hazırlanır. Yapılan yatırımın geri dönüşü oldukça fazla olacaktır. Alınan verim ise yüksek ve tatmin edici olur.

Bugün kripto para yatırımı yapan çoğu kişi GPU madenciliğini kullanmaktadır. Özellikle bu işle uğraşan şirketler ve kişiler bu işle uğraşdıkları için birden fazla yatırımı bu paralara yapıyorlar. GPU madenciliği inşa etmek zor olsa da hash hızına ve genel iş gücüne bakıldığında GPU madencilik teçhizatı inşa etmek uygun gelecektir.

GPU madenciliği için Türk parasıyla 16000 veya 24000 arasında bir miktara sahip olmanız gerekir. Çünkü özelikle ana kartının 2 veya 8 adet olması gerekir. Ne kadar kazanmak isterseniz ona göre de fiyat artacaktır.

Bulut Madenciliği Nedir?

Son çıkan ve çağımıza en uygun madencilik türü olan bulut madenciliği teknolojiden yararlanıp en verimli madencilik türünden birisidir.

Bu yöntemde aslında olan şey GPU madenciliği yapan bir şirket ya da kişinin bu ekipmanları size kiralayabilmesidir. Kiraladığınız süreç boyunca kiralama ücreti fiyattan düşüyor geri kalan kripto paralarınız cüzdanınızda yer alıyor.

Burada şirketin güvenilirliği çok önemlidir. Bu nedenle bulut madenciliği yapacağınız şirketi çok iyi araştırmalısınız. Bu işten anlamayan ya da güvenilmez bulut madenciliği şirketlerinden uzak durmalısınız. Verilen taahhütleri iyice kontrol etmeli sizin yararınıza olmayan şeyler varsa o şirkete yönelmemelisiniz.

Bulut madenciliği şirketleri farklı zaman dilimlerinde farklı fiyatlandırmalarla karşımıza çıkmaktadır. Çoğu şirket komisyon aldıktan sonra size teçhizatları kiralar.

Bu nedenle bulut madenciliği yapmadan önce tüm bu kriterleri esas alarak kiralama işlemini gerçekleştirin.

Yorumlar kapalı, ancak trackbacks Ve pingback'ler açık.