Kredi Notu Yükseltmek – Nasıl Yükseltilir?

0 0

Kredi notu yükseltme yöntemleriyle iyi bir kredi geçmişi oluşturabilirsiniz ve kredi notunuzu da kısa vadelerde düzeltebilirsiniz. Bu yöntemler sayesinde finansal durumlarınızı düzeltmeniz mümkündür. Sizlerin kredi notları finansal durumlarınızı büyük ölçüde etkilemektedir. Çünkü düşüş bir kredi notuna sahip olmak kredili ürünleri kullanamamanıza neden olabilir ya da bu ürünler için çok daha yüksek faiz ödemeleri yapmanız gerekebilir. Kredi başvurularınız ya da kredi kartı başvurularınız için bankalardan onay alamıyorsanız ve tüketici kredileri için uygun faiz oranlarından yararlanamıyorsanız kredi notu yükseltmek işlemini bir an önce gerçekleştirmeniz gerekecektir.

Kredi Notları Hakkında Genel Bilgiler

-Kredi notu 1 ile 1900 arasında değişmektedir. Bu puanlardan 1499 puan ve altı riskli, 1500 puan ve üzeri iyidir ve 1700 puan üzeri ise mükemmel kabul edilmektedir.

-Kredi kartı ve ihtiyaç kredisi gibi tüm kredili ürün başvurularında bu yeterlilikler dikkate alınmaktadır.

Kredi notu yükseltmek için kredi kartlarınızı aktif olarak kullanmanız ve tüm borçlarınızı zamanında ödemek gibi yöntemler uygulanmaktadır.

Kredi notlarınızı yükseltmek özellikle hızlı veya basit bir süreç olmayacaktır. Bu işlem sizlerin çokça zamanını ve yoğun çabalarınızı gerektirecektir. Sizlerde notlarınızı yükseltmek istiyorsanız bu hedeflere ulaşmanız için sizlere yardımcı olacak bazı ipuçlarımız bulunmaktadır. Bunları aşağıda sizlerle paylaşacağız.

Bankalarda Bulunan Borçlarınıza Zamanında Ödeme Yapın

Kredi notlarınızın yaklaşık %35 ‘i kredili ürün ödeme alışkanlıklarınıza göre belirlenmektedir. Sizlerin bu ödemeleri zamanında yapıp yapmadığınızla ilgilenmektedirler. Bu ürün ödeme alışkanlıkları bankalarda bulunan tüm borçlarınızı kapsamaktadır. Bunlara kullandığınız tüm kredi kartları ve krediler ve daha da fazlası dahildir. Son ödeme tarihlerine kadar borç ödemelerinizi geciktirmeden yaptığınız durumda notlarınızın yükselmesine yardımcı olur. Ödemeleri düzenli bir şekilde geciktirmeden yaptığınız takdirde olumlu sonuçlar alacaksınızdır.

Kredi Notlarınızı Aralıklarla Kontrol Edin

Kredi notu raporunuz ve puanlarınız da dahil olmak üzere kullandığınız kredili ürünlere dair daha birçok detaylı bilgiler vermektedir. Açık kredileriniz, kredi kartlarınız ve borçlarınıza zamanında ödeme yapıp yapmadığınız ve kredili limitleriniz bu bilgilerden sadece birkaçıdır. Bu notlarınızı belli aralıklarla kontrol etmeniz nerede durduğunuzu görmenizi sağlayacağından dolayı iyi bir fikir olmaktadır. Bu notu öğrenme işlemleri sizlerden belli bir ücret talep ettiği için her zaman bakmanız mantıklı olmayacaktır. Bunun yanı sıra bir kredi notunun çok kısa sürede büyük yükseliş kaydetmesi söz konusu olmamaktadır. Bu sebeple kredi notlarınızı her ay değil de 3 ya da 5 ay gibi belli aralıklarla kontrol edebilirsiniz.

İLGİLİ KATEGORİ: FİNANS

Bir Anda Çok Sayıda Kredili Ürün Başvurusu Yapmayın

Belirli zaman aralıklarında peş peşe yaptığınız kredili ürün başvuruları aşırı sorgulama olarak bilinen ve kredi notlarınızı olumsuz etkileyen kötü bir durum olabilir. Bu durum ise bankalar kredili ürün başvurularınızı değerlendirmede bulunurken kredi notlarınızı kontrol ettiğinde ortaya çıkacaktır. İşte bu sebeple tüketici kredisi ve kredi kartı başvurularınızı aynı anda ve peş peşe yapmamanız gerekmektedir. Kısa zaman dilimlerinde peş peşe yaptığınız başvurular aşırı sorgulamaya neden olarak kredi notunuzu olumsuz yönde etkileyecektir. Bu sebepten dolayı sonra sizlerde kredi notu yükseltmek için çok çabalamanız gerektiğini unutmayınız.

Kartınızın Asgari Ödemelerini Kesinlikle Kaçırmayınız

Kredi kartları söz konusu olduğunda özellikle de minimum ödeme tutarları olarak bilinen asgari ödemelere dikkat etmenizde son derece önemli olmaktadır. Çünkü asgari ödeme yapmamak kredi notlarınızı olumsuz etkilemektedir ve bankanızda bu durumları doğrudan kredi bürolarına bildirmektedir. Kredi kartlarınıza gelen dönem borcu ödemesi yapmadığınız durumlarda mutlaka asgari ödemeleri yapmaya dikkat etmeniz gerekmektedir. Dönem borçlarınızı ödeyemeyebilirsiniz ancak borç gününüzde asgari tutarı ödemeniz durumunda kredi notlarınızın düşmesini de engelleyebilirsiniz.

Sizlere bu yazımızda kredi notu yükseltmek ve notlarınızın düşmesini engellemek amacıyla bilgiler vermiş bulunmaktayız. Sizlerde bankalarla bir sorun yaşamamak için aranızı iyi tutmanız gerekecektir. Bu durumlarda sizlere bahsettiğimiz bu hususlara dikkat ederseniz herhangi bir sorun yaşamayacaksınızdır. Bunların yanı sıra gerekmediği sürece bankalardan yeni kredili ürün açılışı da yapmayınız. Bazı insanlar bu kredi notlarını dikkate almasa da bizler için çok önemli ve çok dikkat edilmesi gereken durumlardan bir tanesidir. Kredi notlarınız bankalarla yapacağınız tüm işlemlerde sizlerin karşısına çıkacaktır. Bu işlemlerde olumsuz sonuçlar almak istemiyorsanız size önerdiğimiz hususlara dikkat ederek notlarınızı yükseltebilirsiniz.

Sorularınızı sormak ve destek almak için yorumlar bölümünü kullanabilirsiniz

Sosyal medya hesaplarımız: instagramfacebook ve twitter 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.