Kredi Gecikirse Ne Olur?

0 2

Günümüz ekonomisinde kredi kartı kullanılmadan borca girmeden mal varlığı sahibi olmak aşırı zor bile hale gelmiştir. Bu yüzden insanlar bütçesinin yetmediği yerlerde kredi kartlarına başvurabiliyor.

İhtiyaç kredileri çekebiliyorlar. Herhangi bir yatırım için kredi çekebiliyorlar. Bunlara birçok örnek verilebilir. Fakat bu süreçte yapılan büyük bir hata vardır. Kredi gecikirse ne olur? Bu sorunun cevabını en başta kimse düşünmüyor. Kredi çekmek aslında bir risk işidir. Kredi başvurularında ödeme planları yanlış seçilebilir, krediye başvurduğunuz zaman ile ileri ki zamanlarda bütçelerinizde değişiklikler olabilir ve siz bunları en baştan doğru hesaplayamadığınız için ileride büyük sorunlara sebep olabilir.

Siz bu durumlardan zarar ettikçe uzmanlar ile görüşmeye başlayacaksınız ve kredinizi kurtarmaya çalışacaksınız. Belki kurtaracaksınız belki de daha da çok zarar edeceksiniz. Siz belirlenen tarihlerde ödeme yapmazsanız 2 ay sonrasında işlemler yapılmaya başlanır. Sonuç olarak kartlarınız kapatılabilir borçları ödeyesiye açılmayabilir daha uzun süreler sürerse daha büyük sonuçlara yol açabilir.

Ödememi Geciktirdim Şimdi Ne Olacak?

banka

2015 yılında alınmış bir karar ile herhangi bir bankaya birbirini takip edecek şekilde 2 taksit olarak ödeme yapmazsanız kartlarınız kapanma riski taşır. Taksitlendirdiğiniz borcun taksitlendirmesini iptal ederek sizlerden borcun tamamını isteyebilir. Genel olarak bankalar bunu 3 taksit ödenmediğinde işleme alıyorlar fakat tedbiri elden bırakmamak adına 2 ayda olsa kendi bütçemize ve planlarımıza göre kredi planları yapalım. Borcu geriye ödeyemediğiniz durumlarda ciddi sorunlar oluşabilir. Kredi gecikirse ne olur? Sorusunun en basit düzeyde cevabını verdik.

Gecikme Faizi Nedir?

kredi

Bankalara ödemeniz gereken tutarı gününde ödememeniz halinde gecikme faizi uygulanacaktır. Bu faiz incelediğimizde yasal olarak kullanılan kredinin faiz oranının en fazla %30 fazlası olabiliyor. Örnek vermek gerekirse kullandığınız kredinin aylık faizi %1 olsun. Bu faiz oranı%1,30 olacaktır. Ay sonunda sizin karşınıza çıkacak faiz yükü %2,30 olacaktır. Her türlü çektiğiniz krediden zarar ediyorsunuz. Krediyi geciktirdiğiniz takdirde yüksek miktarlar karşınıza çıkabilir. İlerleyen süreçler içinde ihtiyaçlarınız için kredi çekmek istediğiniz hiçbir banka sizlere kredi vermeyecektir. Kredi notunuzu temize çekmeniz gerekecektir. Bu durumda uzun sürebilir. Yanlış attığınız adımlar sürekli karşınıza çıkabilir.

Kredi Gecikmelerinde İzlenen Süreç Nasıl Olur?

Kredi gecikmeleriniz sizin için başlangıç da önemli olmayacaktır. Bu süreç içerisinde bankalar sizi başlangıçta bile arayıp borcunuz hakkında ne zaman ödeyeceksiniz gibi sorular soracaklardır. Başlangıçlarda normal gelen bu aramalar her geçen gün artacaktır.

  • İlk gecikmenizde iletişim bilgilerinizden telefonunuza veya mail adresinize borcunuz hakkında bilgilendirme maili gelir.
  • Borcunuzun bir miktarını ödediyseniz yine de borç gözüktüğünden dolayı iletişim bilgileriniz kullanılarak size ulaşılır. Benzer sorular sorulur.
  • Eğer tüm uyarılara rağmen ödemenizi yatırmamak da ısrarlıysanız bankalar bilgilerinizi kredi kayıt bürolarını yönlendiriyor. İşte asıl kısım burası tüm finansal kurumlar tarafından gecikmeleriniz görünüyor.
  • İkinci taksitin ödenmemesi durumunda banka üzerinde kayıtlı bulunan ikametgah adresine ihbarname yollanıyor. Yavaş yavaş iş ciddileşiyor. Bu süreçlere gelmeden borcunuzu ödemenizde fayda var.
  • Evinize yollanan bu ihbarnamelerde borcunuzu ödemeniz gereken süreç yer alıyor. Eğer bu süreç içerisinde borcunuzu ödememeye ısrarlıysanız sizler için yasal süreç başlatılıyor.
  •  Yasal işlemler başlatıldıktan sonra bankalar sizin dosyalarınızı banka avukatlarına iletiyorlar. Öncelikle bu avukatlar sizi arayarak kısa bilgi alırlar. Bu süreçten sonra banka ile ilişkiniz kalmaz avukat ile uğraşırsınız. Bu süreçte ilk olarak haciz işlemi için uğraşılmaktadır. İşler bu noktaya geldiğinde hiçte iyi sonuçlar alındığı görülmüyor. Kredi gecikirse ne olur? Sorusunun cevabı kendisini göstermeye başlıyor.
  • Borcunuzu yine ödemediniz ve haciz yolu ile de tahsil edilemedi diyelim. BDDK tarafından lisans almaya hak kazanmış olan varlık yönetim şirketleri devreye giriyor. Devreye girme süreci 1 yıl kadar bir süreyi buluyor. Bütün işlemlerden sonra sizin borcunuzu takip edecek kurum oluyor. Kısacası bu noktalara geldiyseniz durum hiç iç açıcı olmuyor.

En Önemlisi Kredi Notunuzu Yükseltin

Ödemediğiniz borçlarınız yüzünden ileriye dönük hizmetlerden de yararlanamayabileceksiniz. Kredi notunuzun düşmesi de “Kredi gecikirse ne olur?” sorusunun cevaplarından biri haline geliyor. İleride yapacağınız kredi başvurularının olumsuz sonuçlanmasına sebep olacaktır. Bütün bankalar sizlerin kredi puanına erişebilecek ve bütün bankalarda kara listeye alınmış olacaksınız. Ödemelerinizi düzenli bir hale getirerek puanınızı yükseltebilirsiniz.

Sorularınızı iletişim bölümünden iletebilirsiniz.

Sosyal medya hesaplarımız: instagramfacebooktwitter ve youtube

İlgili Kategori: Finans

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.