KOSGEB Kredisi Şartları ve Gerekli Belgeleri 2022

KOSGEB Kredisi Şartları ve Gerekli Belgeleri 2022
647

KOSGEB Kredisi Şartları ve Gerekli Belgeleri 2022

KOSGEB gerekli şartları yerine getiren birçok kişiye destek sağlamaktadır. 2021 KOSGEB kredisi şartları ve gerekli evrakları nelerdir? KOSGEB kredi başvurusu nasıl yapılır? Ayrıntılı bilgileri yazımızdan öğrenebilirsiniz.

Kosgeb Kredisi Şartları 2022

2021 yılı KOSGEB kredisi şartları şunlardan oluşmaktadır:

 • Başvuru sahibinin 18 yaşından büyük olması,
 • Destekten yararlanmak isteyen girişimcilerin T.C. vatandaşı olması,
 • Kredi başvurusu yapılan işletme dışında herhangi bir işin bulunmaması,
 • KOSGEB girişimcilik destek programına katılmak,
 • KOSGEB girişimcilik destek programından başarıyla mezun olmak,
 • Kredi talebinde bulunan işletmenin KOSGEB veri tabanına kayıtlı olması,
 • Kurulan ya da kurulacak olan işletmelerin KOBİ kapsamına girmesi,
 • Kullanılacak kredinin alanları ve işletmenin ilerleyişi hakkında iş planının hazırlanması,
 • Hazırlanan iş planının KOSGEB yetkililerine sunulması,
 • KOSGEB desteğinden yararlanmak isteyenlerin kurdukları tesisi yakın akrabalarından devralmış olmaması,
 • Kredi başvurusunda bulunan kişinin daha önceden kurulmuş bir işletmeye sahip olmaması,

2021 yılında KOSGEB kredisi şartları konusunda araştırma yapan vatandaşlar için bu kurallar geçerli olmaktadır. KOSGEB tarafından verilen girişimcilik sertifikası sahibi olmadan kurulan işletmeler için kurum tarafından faizsiz kredi desteği sunulmamaktadır. KOSGEB şartları arasında ayrıca, kredi başvurusunda bulunan girişimcinin kredi talebinde bulunduğu sektörde bir işletmeye sahip olması gerekmektedir. Dolayısıyla KOSGEB tarafından belirlenen destek verilen sektörler dışındaki alanlarda hizmet veren işletmelerin bu kredi imkanlarından yararlanması söz konusu değildir. Ancak KOBİ’ler için talep edilen KOSGEB kredileri, bu kapsama girmemektedir.

KOSGEB Kredisi Şartları ve Gerekli Belgeleri 2022
KOSGEB Kredisi Şartları ve Gerekli Belgeleri 2022

Kosgeb Kredisi İçin Gerekli Evraklar 2022

KOSGEB kredisi alırken gerekli evraklar 2022 yılında da başta işletme sahipleri olmak üzere çok sayıda girişimci tarafından yakından takip edilmektedir. Sahip olduğu işletmesini hazırladığı iş planı kapsamında geliştirmek isteyen ya da desteklenen sektörlerde sıfırdan bir iş yeri sahibi olmak isteyen girişimcilerin araştırdığı KOSGEB kredisi alırken gerekli belgeler şu şekilde sıralanmaktadır:

 • KOSGEB’den alınmış olan girişimcilik sertifikası
 • İşletme sahibinin ve varsa ortaklarının T.C. numaraları bulunan kimlik belgesi fotokopileri
 • Kurulan işletmenin vergi levhası
 • İşletmenin açılışına dair ruhsat
 • İşletmenin kayıtlı olduğu ticaret veya esnaf odası kayıt belgesi
 • İşletmenin KOBİ olduğunu gösterir belge
 • İşletmeye ait KOSGEB yetkililerine sunulan iş planı
 • Tesisin yer aldığı alanın varsa kira kontratı ya da tapu belgesi
 • Üretim için alınmış ruhsat

Söz konusu belgeler tüm KOSGEB kredi başvurularında girişimciler ya da hak sahibi işletme kurucularının ibraz etmesi gereken evraklardan oluşmaktadır. Bu evrakların herhangi birinin eksik olması durumunda KOSGEB kredi işlemlerini askıya alma ya da tamamen başvuru işlemlerini iptal etme hakkına sahip olmaktadır. Dolayısıyla KOSGEB iş planı sunumundan sonra kurumdan kredi alabilmek için girişimcilerin bu belgeleri eksiksiz bir şekilde tamamlamış olmalarına dikkat etmeleri tavsiye edilmektedir.

KOSGEB Kredi Desteği Nasıl Alınır?

KOSGEB kredi desteği almak isteyen işletme sahipleri ve girişimciler, sürecin ne şekilde ilerlediğine dair detaylı bilgilere ulaşmak için internet ortamından sık sık araştırmalar yapmaktadır. KOSGEB destek başvurusunda bulunmak isteyen girişimcilerin yerine getirmesi gereken tüm işlemler şu süreç dahilinde sıralanabilmektedir:

 • Girişimcilerin ilk olarak e-Devlet Kapısı sistemi üzerinden sisteme giriş yapmaları ve ” KOSGEB Girişimcilik Destek Kursu” bağlantısına tıklayarak bu kursa kayıt olmaları gerekmektedir.
 • Girişim yapılması istenene sektörle alakalı açılan KOSGEB girişimcilik eğitimi kursuna başladıktan sonra 32 saat süren eğitiminin en az yüzde 80’ine katılım göstermek gerekmektedir.
 • KOSGEB girişimcilik eğitimi kursundan başarıyla mezun olduktan sonra kredi başvurularında talep edilen girişimcilik sertifikası alınmış olacaktır.
 • Alınan girişimcilik sertifikası sonrasında, en geç 1 yıllık süre içinde işletme kurulmalıdır ve faaliyetlerine devam ediyor şartı da yerine getirilmelidir.

İşletme ile ilgili olarak tüm planlamaların, giderlerin, yıllık ve aylık hedeflerin, işletmenin temel işleyiş süreçlerinin yer aldığı kapsamlı bir proje hazırlanması aşamasına geçilmelidir. İş planı aşaması denilen bu süreçte KOSGEB girişimcilik eğitimlerinde alınan bilgilerin kullanılması gerekmektedir. Unutulmamalıdır ki KOSGEB kredisi almanın en önemli şartlarının başında sağlıklı işleyen ve başarılı detayların yer aldığı bir iş planı hazırlamak gelmektedir.

KOSGEB Kredi Başvurusu Nasıl Yapılır?

KOSGEB kredi başvuru işlemleri, hazırlanan kapsamlı iş planının ardından gündeme gelmektedir. Bu noktada işleteme sahiplerinin veya girişimcilerin, kurdukları işletmelerinde uyguladıkları sürecin KOSGEB girişimcilik eğitimi olan 32 saatlik kursta verilen eğitimlerle paralel olmasına dikkat etmesi gerekmektedir. KOSGEB iş planı hazırlarken bu süreçlere dikkat edilmesi kredi başvurusunun onaylanması açısından da oldukça önemlidir.

KOSGEB kredi desteği başvurusu için kurumun girişimcilerden talep ettiği belgelerin hazırlanması gerekmektedir. Bu belgelerin arasına işletme için oluşturulan kapsamlı iş planı da eklendikten sonra işletmenin bulunduğu il sınırları içinde yetkili KOSGEB müdürlüğüne giderek kredi başvurusunda bulunulması mümkündür. KOSGEB yetkilileri, dosyayı ve belgeleri inceleyerek kredinin hangi amaçlarla kullanılacağı, işletmenin hedeflerinin neler olduğu e iş planının yöntemine ilişkin tüm detayların anlatılmasını girişimciden talep edecektir.

İş planı hazırlayan işletme sahipleri veya girişimciler, bu süreçte KOSGEB yetkililerine iş planı sunumu yaptıktan sonra kurum yetkilileri iş planını incelemeye alacaktır. Yapılan değerlendirmelerin ardından iş planı incelenip onaylandıktan sonra, işletme KOSGEB veri tabanına kayıt edilmelidir. Bu süreçte tüm aşamaların geride kalmasıyla KOSGEB kredi desteğinden yararlanmak mümkün olabilmektedir.

Yorumlar kapalı, ancak trackbacks Ve pingback'ler açık.