Kişisel Gelişimde 3 Aşama Nedir?

Kişisel Gelişimde 3 Aşama Nedir?

2

Her kişi benzersiz bir bireydir ve bu sebeple de kişisel gelişim ve büyüme için evrensel bir strateji de mevcut olmamaktadır. Kişisel gelişimler ve büyüme yolları her kişi için kişiselleştirilmiş farklı bir yolculuk olmaktadır. Bu yolculukta da yolun kendisini nereye götüreceğinin belirlenmesi de kişinin kendisine kalmış bir durumdur. Her ne kadar da bir kişinin kişisel gelişimlerinin yolculuğu farklı olsa da bu yolculukta mevcut olan aşamalar için de evrensel tanımlar bulunmaktadır.

Kişisel Gelişimde 3 Aşama

Gelişmek ve başarılara ulaşmak istiyorsanız, kendi kendinize büyümeniz için de kişisel gelişimlerin evrelerinin de farkında olmanız oldukça önemlidir.

Pek çok kişi hayatlarında daha çok iş yapmak ve daha da başarılı olmak istiyorken, sadece aralarından birkaçı kişisel gelişimlerin belli aşamalarının ne olduğunu ve büyümek için de çok zaman ve çalışma gerektiğini bilmektedir.

Bireysel büyümeler ya da kişisel gelişim söz konusu olduğunda da kişiler genellikle bunun için kısa süreli hedeflere ulaşmayı düşünüyorken, kişisel gelişimler bir ömür boyu sürecektir ve asla da bitmeyecek bir süreç olmaktadır. Kişiler bu süreçlerde büyüdükçe daha da iyi olacaktır. Kişisel gelişimlerin temel prensibi de bilgi edinmek, becerileri geliştirmek ve kişisel refah bölgelerinden de çıkmaktır. Kişisel gelişimler ve büyüme karşılığını ödese de gerekenleri yapmak da zordur.

Büyümeler için çeşitli nedenleriniz olmalarına rağmen, bu nedenlerin en önemlisi de kişisel gelişimlerinizin hayatlarınızı daha iyi bir yönde geliştirebileceği ve değiştirebileceği olmaktadır. Kişisel gelişimler çok zaman ve emek gerektirmektedir. Ancak her gün daha iyi bir hale gelmeye devam eden kararlı bir kişiyseniz her zaman karşılığını da fazlasıyla ödemektedir.

Kişisel gelişim, büyümenin belirli aşamalarından oluşmakta olan uzun bir süreç olmaktadır. Bir sonraki aşamaya geçmek istiyorsanız da bu aşamalardan hangisinde olduğunuzu bilmek de oldukça önemlidir.

Evet şimdi bu aşamaların neler olduğuna göz atalım:

Aşama 1: Kendini Bilme

Kişisel gelişimlerin ilk aşaması, kişilerin kendilerini analiz ederek, kendilerinin güçlü ve zayıf yönlerini de düşünmeye başlamasıdır. Kendinizi bilmeniz, kendinizi daha iyi anlamanıza, ihtiyaçlarınız hakkında da daha da fazla bilgi edinmelerinize ve daha da fazlasını başarmak isteyip istemediğinize karar vermenize yardımcı olmaktadır.

Kişisel gelişimler, beceri ve bilgilerinizi geliştirmek için nereye hareket ettiğinizi bilmeniz gerektiğinde, kendi benlik bilginiz olmadan da imkansız olacaktır.

Aşama 2: Karşılaştırma

Kendinizi tanıdıktan sonra başkalarını, özellikle de sizlerden daha iyi olanları tanımak istersiniz. Her ne kadar kendinizi başkaları ile mukayese etmenin kötü olduğunu bilseniz de daha iyi olmak istiyorsanız bu bir başlangıç noktası olacaktır. Fakat mukayese etmede hassas bir çizgi bulunmaktadır; “kıskançlık” ile “gıpta etmek” arasında da bir fark bulunmaktadır.

Birisinin başarısını gördüğünüzde bir çoğunuzun onun için negatif yönde kıskançlık hisseden, bazılarınız da bu başarıya gıpta ederek, yapılan işlere özenirsiniz ve imrenirsiniz. Bu durum çocukken herkesin “Süperman” olmak istemesi gibi bir durumdur. Bu Süperman’e karşı olmak ve kendinizi kötü hissetmek de değildir. Bu Süpermen’e özenerek, coşku ile onun gibi olmayı istemektir. Bu anlamda da sizlerden daha iyi olan model kişilerin sırrını öğrenmek istiyorsanız, karşılaştırma da yapmak zorunda olursunuz. Tüm herkes farklıdır ve unutmayın ki bir ömür boyu herkes de farklı fırsatlar elde edebilmektedir. Bunun yanında da hepiniz bazı becerilerin başarıya daha hızlı ulaşması için yardımcı olacağını da bilmelisiniz.

Aşama 3: Değişim / Değişim 

Bir koca boğayı boynuzlarından tutarak yere yıkmak istiyorsanız, bunu yapmak için de öncelikle kaslarınızı geliştirmek ile başlamanız gerekmektedir. İşte tam da bu etap kişisel gelişimlerin üçüncü aşamasını tarif etmektedir. Beceri, bilgi ve görüşlerinizi geliştirerek hayatlarınızı daha iyi bir yönde değiştirmeyi düşünmeye başlamanız ile değişmenin de ilk adımını atmış olursunuz.

Değişmenin nedeninin ise ne olduğu önemli değildir. İster ilham kaynağınız milyarlar kazanan bir zengin olsun, isterse daha iyi bir yaşam için mücadele etmek olsun, değişme aşamaları sizlere bir kişisel gelişim imkanı da sağlar ve bu büyümelere yönelik de çok önemli bir adım olmaktadır.

Kişisel gelişimlerin temelinde bu 3 aşama başta olmak üzere daha pek çok aşamada bulunmaktadır.

Düşünceleriniz ve Sorularınızı  iletişim bölümünden ya da yorumlar iletebilirsiniz.

Sosyal medya hesaplarımız: instagramfacebooktwitter ve  youtube

İlgili Kategori: Kişisel Gelişim

Yorumlar kapalı, ancak trackbacks Ve pingback'ler açık.