Kişisel Gelişim Nedir?

1

Son zamanlarda ne de çok duyar olduk değil mi bu “kişisel gelişim” çığlıklarını. Tüm herkes, her yerde, mekan, eğitim ve kariyer gözetmeksizin peşinden koşmaktadır bu iki kelimenin. Gelişmenin, yaşlarının olmadığının bir kanıtı olabilmektedir belki de. Öğrenmenin sonu yoktur, kişiliklerimizi geliştirmenin de tabi ki de! Yaşam koçu ismi verilen meslek türlerinin çoğalmasıyla iyi yaşam mottolarını da çok fazla duyar olduk; kendine iyi bak, önce sensin, sen her şeysin, en iyisi sensin, bugün kendin için ne yaptın vb. işte bu kişisel gelişim de aslında budur “sensin” ifadesinin bir parçasıdır. Kişi kendini geliştirdiği sürece özgüven sahibi olmaktadır. Öğrendikçe hayat deneyimleri de artmaktadır. Peki nedir bu kişisel gelişim ve niçin bu kadar önemlidir, ayrıca bu kadar önemli ise nasıl yapılır? İşte tüm bunlar için bir yazı hazırladık sizler için. Yaşam koçları değiliz ancak bizlerin de bu konu hakkında bilgileri bulunmaktadır. Bu bilgileri de sizlere aktarmak adına buradayız.

Kişisel Gelişim Kısaca Nedir?

Bu gelişim, rutinler dışarısında kişilerin bilinçli olarak yaptığı, kendilerini daha iyiye götürmek adına gerçekleştirmiş olduğu pozitif çabaların bütünüdür. Aynı zamanda da ömür boyu öğrenmek de demektir. Dibi görünmeyen bir okyanus olarak da tanımlanabilmektedir. Derinlerde pek çok şey vardır ve gittikçe de merak edilmektedir. Derinlere inildikçe de ortam sessizleşir, artık sadece kendi seslerinizi duyarsınız. Etrafınızı incelerken kendi seslerinize, kendi içinizden gelene de kulak vermiş olursunuz. Öğrenirsiniz, hem de her adım da yeni bir şey daha. Sonu yoktur bu gelişimin, bazen bu yolda yürümekten yorulursunuz ya da sıkılırsınız fakat bu yola karşı da hep bir merakınız vardır. Her adımınızda yeni bir bilgiye daha yaklaşırsınız ve bu maceranız da asla bitmez. Eğer ki gerçekten isterseniz elbette. Kişisel gelişim isteği kişilerin hal ve durumlarını yeterli bulmaması ile başlamaktadır da diyebiliriz. Kişiler kendilerindeki eksiklikleri fark eder ve hayatlarında eksileri artıya çevirmeye de önce kendilerinden başlamaktadırlar. Kişiler kendilerini bir adım ileriye taşımak ister ve bu da kişisel gelişimlerin fitilini ateşlemektedir. Zira bu gelişim ise öncelikle “karar” ile başlamaktadır.

Kişisel Gelişim Alanları Nelerdir?

Bu gelişimsel yalnızca bir konuya eğilmek ile olmaz. Diyelim ki aşk hayatlarınızda umduklarınız bulamadınız. O zaman da sadece aşka yönelip kişisel gelişimlerinizi “aşk” ile sınırlamak da doğru değildir ki buna da kişisel gelişim denilmez. Bir başka örnek de iş hayatları olsun. İş hayatlarınızda kendilerinizi geliştirmek kişisel gelişimlerin bir parçası olmaktadır, bütünü değildir. Öncelikle de kişisel gelişimleri spesifik bir olguya getirmemek ile başlamak lazımdır bizlere. Bu gelişim alanları örneklerini de şu şekilde verebiliriz; sorumluluklar, ilişkiler, kültürel bilgiler, eğitim, hobiler, iş deneyimleri, aktiviteler ve hatta gezip görmüş olduğunuz yerler de dahildir. Sahip olduğunuz tüm manevi unsurlar, kişisel gelişimlerin bir parçası olmaktadır. Sadece tek bir alanı değil tüm hayatı kapsamaktadır ve öğrenme süreçleri de sonsuzdur. Ne zaman ki ben oldum diye düşünürseniz, işte o zaman yanılırsınız. Kişisel gelişimlerde “ben olum, tamam” diye bir şey yoktur. Her an, her şey öğrenilmeye hala çok açıktır.

Kişisel gelişim alanları da kısacası bu şekilde özetlenebilmektedir.

Bu gelişimlerin herhangi bir yaşı olduğunu unutmamanız gerekir. Her an öğrenmeye ve yeni bilgilere açık olmanız gerekmektedir. Kişisel gelişimlerin temeli merak ve öğrenme isteğinden geçmektedir. Bu sayede de insanlar kendilerini geliştirerek çok daha iyi yerlere gelebilmektedir.

Günümüzde kişisel gelişimler için çabalayan insanların sayısı her geçen gün artış göstermektedir. Bu gelişimlerin yaşı bulunmaz. İnsanlar her yaşta kendisini geliştirebilir. Gerek kariyer hayatı için gerekse ilişkileri için. Pek çok alanda kendini geliştirebilmektedir. Kişisel gelişim sayesinde pek çok insandan bir adım önde bulunmanız da mümkün olacaktır. Artık günümüzde insanlar bu gelişimlere pek önem göstermese de bu gelişimler hayatlarımızın her yerinde bizlerin karşısına çıkabilmektedir. İnsanlar artık özellikle de bu gelişimleri iş hayatları için yani kariyerleri için tercih etmektedir. Bu gelişimler sayesinde kariyerlerinde çok daha iyi yerlere gelme hedeflerine de yaklaşmış olmaktadırlar. Sizlerde bu gelişimlere açık olduğunuz takdirde hayatınızın her yerinde çok daha iyi yerlere gelebilirsiniz.

İlgili Kategori : Kişisel Gelişim

Düşüncelerinizi yorumlar kısmından iletebilirsiniz.

Sosyal medya hesaplarımız: instagramfacebooktwitter ve youtube

 

Yorumlar kapalı, ancak trackbacks Ve pingback'ler açık.