Kişisel Gelişim Ne İşe Yarar? 8 Faydası

0 120

Kişisel gelişimler ve olgunlaşmalar aslında beraber ilerlemekte olan süreçlerdir. Kişisel gelişim kişilere ister istemez bir olgunluk katmaktadır. Çünkü kişi artık kendini biliyordur, yaşanan olaylara vermesi gereken tepkileri de kestiriyordur ve dahası kendi kriz yönetimlerini de kendisi yapabilmektedir. Etrafında yaşanan durumları, olguları, olayları ve kavramları da öğrendikçe onların hepsini kendine katmaktadır ve bunun beraberinde de daha olgun düşünceler ile tüm bu olan bitenleri bir anlamda da göğüslemeyi başarmaktadır.

Kişisel gelişimlerin yararlarını hayatlarınızın her anında görebilirsiniz. Hemen hemen her anında hem de. Biraz önce de bahsettiğimiz gibi kişisel gelişimlerin alanlarını yalnızca bir bölge veya konu ile de sınırlamıyoruz. Bu konunun çok geniş bir yelpaze olduğundan da söz etmiştik. Tıpkı kişisel gelişim alanlarında da olduğu gibi aynı çeşitlilikler kişisel gelişimlerin yararlarında da vardır. Kişilere değer katması ise en büyük yararlarından birisidir. Geri kalanları ise aşağıdaki gibi özetleyebiliriz.

Neler Okuyacaksınız?

Kişisel Gelişimin 8 Faydası

1- Sosyal ve iş yaşantılarınıza katacağı değerler sonsuzdur. Yaş almış olsanız bile beyniniz “öğrenme” fonksiyonlarını kaybetmez eğer ki hala sağlıklı bir durumdaysa. Bu öğrenme yetkileri ile her geçen gün yeni bir şey öğrenebilirsiniz ve bu iş de sosyal yaşantılarınıza sizlere artı olarak geri dönecektir.

2- Özgüvenlere de katkısı oldukça çoktur. Hatta belki de kişisel gelişimlerin en önemli yararlarından birisidir özgüven. Kişi kendisini bilir, kendisine güvenir ve özgüven de doğar. Tabi ki bu özgüveni de dengede tutmak gerekmektedir. Fazlası zarardır.

3- İkili ilişkilerde yaşadığınız sorunları da aşmanıza yardımcı olacaktır. Çünkü kişi kendisini daha iyi tanır ve tanıdıkça da empati duygusunu geliştirmektedir. Empati yapamamaktan kaynaklanmakta olan ikili ilişkilerdeki sorunlar da böylelikle ortadan kalkmış olur. Ortadan kalkar kelimesi biraz iddialı olsa da büyük bir oranda düzelmektedir de diyebiliriz.

4- Kolay kolay demoralize de olmazsınız. Koşullar ne olursa olsun bir kaçış yolu bulmak adına özgüvenleriniz tamdır çünkü. Normalde sizleri hemen moral bozukluklarına sürükleyen bazı şeyler, zaman ile daha da olgun bir şekilde karşılanmaktadır.

5- Zorluklara karşı şaşırtıcı bir gücünüz olur. Çünkü bütün hepsiyle baş etmenin yolunu öğrenmiş olursunuz ve biliyorsunuzdur bunların nasıl üstesinden geleceğinizi. Öncelikle bilmekle başlamaz mı zaten tüm bu işler?

6- Olumsuz olaylardan çabuk etkilenen ve çökmeye meyilli olan sinir sistemleriniz de korunmuş olmaktadır. Çünkü bu olaylara daha da olgun bir bakış açınız olur ve bu olgunluk ile olumsuz durumları bile daha iyi göğüsleyebilirsiniz.

7- Aklınızı ve iradelerinizi daha iyi kullanmanızı da sağlamaktadır. Ne istediğinizi bilirsiniz, sizlere nelerin iyi gelip nelerin kötü geleceğini de bilirsiniz. Böylelikle de iradeleriniz güçlenir ve aklınız da bu güce ortak olmaktadır.

8- Kişi mutlu olur. Kişisel gelişim beraberinde gelen bütün güzel duygular ile mutluluğu da getirmektedir. Düşünsenize artık tüm zorlukları aşabiliyorsunuz, güçlükler ile baş etmenin yollarına da hakimsiniz, karşınızdaki insanlar ile empati yapabiliyorsunuz, bu empatilerle de ikili ilişkileriniz düzeliyor ve bunun beraberinde de her şey süt liman oluyor. İşte gerçek mutluluk da tam olarak budur aslında.

Gördüğünüz üzere kişisel gelişimlerin pek çok yararı bulunmaktadır. Bunlar sadece bazıları olmaktadır. Bunlar gibi daha pek çok yararı da bulunmaktadır. İnsanlar bu gelişimlere pek önem göstermese de gördüğünüz üzere birbirinden farklı pek çok yararı insanlara sunmaktadır. Aslında insanlar için en önemli olan konulardan bir tanesi de bu gelişimlerdir. İnsanlar bu konuya pek ılımlı bakmasa da insanlara tüm hayatları boyunca birçok artı eklemektedir.

Günümüzde insanlar özellikle de bu yaştan sonra gelişip ne yapabilirim diye düşünse de unutmamanız gereken bir konu vardır ki kişisel gelişimlerin yaşı yoktur. İnsanlar her yaşta kendini geliştirebilir. Üstelik bu gelişimleri de tek bir alanda da değil pek çok farklı alanda da yapabilmektedir. Ama günümüz insanları kişisel gelişimleri genellikle iş hayatlarında sıklıkla tercih etmektedir. Özellikle de yeni mezunlar kariyerlerindeki hedefleri gerçekleştirmek adına bu gelişimlere oldukça önem vermektedir. Kişisel gelişim sayesinde diğer insanlardan da bir adım önde olma imkanınız da bulunabilir. Sizler de kendinizi geliştirmek için geç kalmadan yola koyulun. Her geçen gün bu gelişimler sayesinde de kendinize bir şeyler katabilirsiniz.

İlgili Kategori: Kişisel Gelişim

Düşünceleriniz ve Sorularınızı  iletişim bölümünden ya da yorumlar iletebilirsiniz.

Sosyal medya hesaplarımız: instagramfacebooktwitter ve  youtube

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.