Katar’da İş İlanları ve Kariyer Fikirleri ( 20 Meslek)

Katar’da İş İlanları ve Kariyer Fikirleri
116

Katar’da İş İlanları ve Kariyer Fikirleri

Katar, oldukça zengin ülkeler arasında yer almaktadır. Yurtdışı kariyer planı olanların Katar gibi zengin ülkeleri tercih etmesinin sebebi yaşam koşullarının düzgün ve maaşların yüksek olmasından kaynaklanmaktadır. 

Katar’da çalışma imkânı bulan herkes oldukça yüksek maaşlar kazansa da üniversite mezunu olan ve iyi bir eğitim alanlar çok daha yüksek maaşlar kazanmaktadırlar. Düzenli olarak işçi alımı yapan Katar çoğunlukla hizmet, inşaat, petrol ve turizm sektörü için işçi alımı gerçekleştirmektedir. Bu makalemizde yurtdışında yüksek maaşlar ile çalışmak isteyenler için Katar’da iş ilanları ve kariyer fikirlerini hazırladık. İşte Katar’da en çok alım yapılan meslekler…

Katar’da İş İlanları ve Kariyer Fikirleri
Katar’da İş İlanları ve Kariyer Fikirleri

1)Petrol Doğalgaz Mühendisi

Katar’da kariyer fikirleri araştırması yapan tüm mühendisler rahatlıkla iş bulabilmektedir. Özellikle inşaat ve petrol doğalgaz mühendisi iş ilanları oldukça fazladır. Petrol doğalgaz mühendisi, petrol ve doğalgaz kaynakları ile ilgilenen, bu kaynakların bulunmasında ve işlenmesinde görev alan kişilere denmektedir. Petrol ve doğalgaza olan ihtiyaç daima varlığını sürdürmektedir. Katar’da petrol sektörü gelişmiş olması nedeniyle bu sektörde çalışabilecek mühendislere daima ihtiyaç vardır. Petrol ve doğalgaz mühendisi olabilmek için üniversitelerin 4 yıllık Petrol ve Doğalgaz Mühendisliği lisans programlarından mezun olunması gerekmektedir. Bu alanda çalışmayı düşünenler, kariyer planlayanlar petrol ve doğalgaz mühendisliğinin zor şartlarda çalışılması gereken bir iş alanı olduğunu da unutmamalılar.

2)Makine Mühendisi

Makine mühendisliği de Katar’da ihtiyaç duyulan ve iş alımı yapılan meslekler arasındadır. Makine mühendislerinin görevi mekanik cihazları tasarlamak ve üretmektir. Oldukça yüksek maaşlar kazandıran bir meslek olan makine mühendisliği tüm ülkelerde geçerli meslekler arasında yer almaktadır. Bu mesleğin yapılabilmesi için üniversitelerin 4 yıllık Makine Mühendisliği lisans programlarından mezun olma şartı vardır. Yurtdışı kariyer rehberlerinde her zaman karşılaşabileceğiniz bu meslekte eğitim derecenizi yükseltmeniz ve deneyim kazanmanız gelirinizi arttırmasının yanı sıra çok daha kolay iş bulmanızı sağlayacaktır. Bu alanda kariyer hedefleyen ve yurtdışında çalışmak isteyenler mutlaka bir yabancı dil de öğrenmelidirler.

3)Berber ve Kuaför

Katar’da kariyer hedefi olanların Katar’ın çalışma sektörlerinin gelişmişliği hakkında bilgi sahibi olması gerekmektedir. Oldukça zengin bir ülke ve zengin kişilerin yaşadığı bir ülke olması nedeni ile Katar’da daima hizmet sektörüne çalışan alımı gerçekleşmektedir. Berber ve kuaför meslekleri ise hizmet sektörlerine dahil edilmektedir. Eğer bu alanda eğitiminiz var ise ya da deneyimli bir berber veya kuaför iseniz Katar’da rahatlıkla iş bulabilirsiniz. Bunun yanı sıra eğer bu iş alanına ilginiz varsa ve yurtdışında çalışmayı düşünüyorsanız kariyerinizi bu alanda planlayabilirsiniz. Katar’da kuaförler ve berberler genellikle tam zamanlı olarak çalışmaktadırlar. Aylık olarak kazandıkları maaşlar ise deneyimlerine göre değişebilmektedir. Bir mühendise oranla daha az maaşlar kazanılsa da bakım sektöründe çalışacaklara oldukça ihtiyaç duyulmaktadır.

4) Aşçı

Katar’da kariyer fikri denildiğinde gıda sektörü asla unutulmaması gereken sektörlerden bir tanesidir. Hazır yemek tüketimi oldukça geliştiği ve birçok zengin kişiler tarafından tercih edildiği için Katar’da gıda sektöründe çalışanlar oldukça önemlidir. Bu nedenle aşçılığa oldukça ilgi vardır. Aşçıların çok yüksek maaşlar kazanabildikleri de söylenmektedir. Katar’da bir aşçı ile kuaför neredeyse aylık olarak aynı maaşları kazanabilmektedir. Bu meslek için bir diplomaya çok fazla ihtiyaç duyulmasa da önemli olan deneyim olsa da eğitimli bir aşçı olarak çok daha iyi işler bulunabilmektedir. Bunun yanı sıra Katar’da iş kurma fikri olanlar mutlaka gıda sektörünü denemelidir. Bu sektörü tercih etmek her yönden kişiyi karlı çıkartabilmektedir.

5)Hukuk

Hukuk, tüm ülkelerde geçerliliği olan alanlardan bir tanesidir. İyi kariyer denildiğinde de ilk akla gelen alanlardandır. Kariyer hedefi için oldukça geçerli bir alan olan hukuk alanında birden fazla meslek yapabilmek mümkündür. Bu alanda meslek sahibi olabilmek için üniversitelerin 4 yıllık Hukuk lisans programlarından mezun olunmalıdır. Hukuk mezunu olduktan sonra kariyer hedeflerine bağlı olarak avukat, hakim, savcı gibi meslekler seçilebilmektedir. Tüm ülkelerin bir hukuk düzeni olduğu ve daima tüm vatandaşların yasal sistem ile ilişkide bulunması nedeni ile istihdam sağlanan bir alandır. Hukuki düzenin sağlanmasında rol oynayan bu meslekler zorlayıcı iş alanları olsa da buna bağlı olarak kazanılan maaşlar da yükselmektedir. Katar’da veya yurtdışında hukuk mezunları rahatlıkla iş bulabilmektedir.

Katar’da İş İlanları ve Kariyer Fikirleri
Katar’da İş İlanları ve Kariyer Fikirleri

6)Mimar 

Mimarlık da yıllardan beri bilinen ve kariyer yapılabilen meslekler arasında yer almaktadır. Katar’da inşaat sektörü oldukça gelişmiştir ve buna bağlı olarak da birçok inşaat firması bulunmaktadır. Katar’da çalışma alanlarının en gelişmişlerinden biri inşaat alanıdır. İnşaat sektöründe ihtiyaç duyulan istihdam sağlayan mesleklerden bir tanesi de mimarlıktır. Mimarlık alanına ilgi duyanlar veya Katar’da, yurtdışında çalışma isteği ve planı olanlar bu alana yönlenebilirler. Mimar olabilmek ve yurtdışında kariyer yapabilmek için üniversitelerin Mimarlık lisans programlarından mezun olunması gerekmektedir. Mimar olabilmek için bir çizim ve görsel yetenek gerektiği de unutulmamalıdır. Bu yeteneklere sahip olduğunu düşünenler bu alanı araştırmalı ve mimar olan, yurtdışında çalışabilecekleri bir ülke arayışında olanlar da Katar iş ilanlarını takip etmelidirler.

7) Yazılım Mühendisi

Diğer mühendisliklere benzer şekilde yazılım mühendisliği iş ilanları da gün geçtikçe artmaktadır. Günümüzde artık iyi kariyer denildiğinde teknoloji ve bilgisayar ile ilgili meslekler de kariyer fikirlerine dahil edilmektedir. Bunun nedeni ise artık gelişen teknoloji ile birlikte bu alanlara çalışacak olan kişilere duyulan ihtiyaçların artmasıdır. Tüm ülkelerde olduğu gibi Katar’da da bu yazılım mühendisine olan ihtiyaç büyüyor. Öncelikle yazılım mühendisi olmak için üniversitelerin 4 yıllık Yazılım mühendisliği bölümlerinden mezun olunması gereklidir. Yazılım ve teknolojiye ilgili olanların son yıllarda iş bulamaması gibi bir durum söz konusu değildir. Eğer bu alanda çalışıyorsanız ve deneyimli iseniz Katar’da iş bulma imkanınız oldukça yüksektir. Rahatça iş bulabilmenin yanı sıra çok yüksek maaşlar kazanılması da muhtemeldir.

Katar’da İş İlanları ve Kariyer Fikirleri
Katar’da İş İlanları ve Kariyer Fikirleri

8)Bilişim Uzmanı

Bilgi teknolojileri gelişmiş ve gelişen ülkelerde oldukça önemli bir yere sahip olmaya başladı. Bu nedenle de kariyer fikri denildiğinde artık akla bilgi teknolojileri ile ilgili meslekler de gelmektedir. Eğer bilişim uzmanı veya bilgi teknolojileri alanında deneyimli iseniz Katar iş ilanlarını araştırmanız ve çok iyi iş imkanları ile karşılaşmanız muhtemeldir. Bilişim uzmanları şirketlerin bilişim sistemleri ile ilgilenen kişilerdir. Bilgisayar ve yazılım ile ilgilenenler mühendisliklerin yanı sıra bu gibi mesleklere de yönelebilirler. Eğer henüz bir meslek seçmediyseniz ve meslek arayışındaysanız ilerleyen dönemlerde öne çıkacak ve gelişecek meslekleri tercih etmelisiniz. Bilişim uzmanlığı da bu tür meslekler örnek gösterilebilir.

9) İş Güvenliği Uzmanı

Günümüzde artık tüm şirketlerin veya firmaların iş güvenliği uzmanı olması gerekmektedir. Kariyer fikirlerinde yer alabilecek ve oldukça önemli mesleklerden olan iş güvenliği uzmanlığı Katar’da da istihdam sağlanan mesleklerdendir. Katar’da iş güvenliği uzmanı olarak çalışan birçok Türk çalışan bulunmaktadır. İş güvenliği uzmanı olabilmek için alınması gereken belirli bir eğitim yoktur. Farklı fakültelerin lisans programlarından mezun olan kişiler sertifika programlarına katıldıktan sonra iş güvenliği uzmanlığı yapabilmektedirler. Günümüzde iş güvenliği uzmanı olan kişilerin Katar’da bulunan iş alımlarını takip etmesi ve rahatlıkla iş bulabilmesi muhtemeldir. 

10) Döner Kebap Ustası

Yurtdışı kariyer rehberinde akıllara gelmeyecek mesleklerden biri olmasa da döner veya kebap ustası iş ilanları Katar’da sıklıkla görülmektedir. Katar’ın gıda ve hizmet sektöründe oldukça geliştiğinden ve bu sektörde çalışanlara olan ihtiyacın daima var olduğundan bahsetmiştik. Buna paralel olarak döner ve kebap konusunda deneyimli olanlara, bu konuda usta olanlar Katar’da rahatlıkla iş bulabilmektedirler. Bu alanda rahatlıkla iş bulabilmenin yanı sıra Katar’da iş kurma fikri olanlar da döner ve kebap işletmeciliğini araştırmalıdırlar. Hazır yemek sektörünün oldukça gelişmiş olması ve hazır yemeğe duyulan ihtiyacın ve alışkanlığın giderek büyümesi Katar’da bu ve benzeri işletmeleri vazgeçilmez hale getirmektedir.

11) İnşaat İşçisi

Katar’da iş alımlarının birçoğu inşaat sektörü için gerçekleştirilmektedir. İnşaat sektörünün Katar’da oldukça geliştiğinden ve birçok inşaat firmasının bulunduğundan bahsetmiştik. Eğer deneyimli bir inşaat işçisi iseniz Katar’da iş bulma ve yüksek maaşlar kazanarak çalışmanız muhtemeldir. Bu alanda deneyimli olduğunu düşününler mutlaka iş ilanlarını takip etmelidirler. Deneyimlere göre inşaat işçilerinin kazandıkları maaşlar değişebilse de aylık olarak yüksek maaşlar kazanmaktadırlar. Kariyerin gelişemeyeceği bir iş alanı olsa da sigorta ve emeklilik gibi tüm haklar Katar’da inşaat işçileri için de sağlanmaktadır. Bu iş için aranan şartlar arasında Arapça dilini bilme ve lise mezunu olma vardır. Katar’da inşaat işçileri tam zamanlı olarak çalışmaktadır.

12)Kamyon Şoförü 

Katar’da ulaşım sektöründe çalışabilecekler için de iş ilanları mevcuttur. Bunlardan biri ise kamyon şoförlüğüdür. Kamyon şoförlüğünde dönemlik, mevsimlik ve tam zamanlı olarak çalışılabilmektedir. Katar’da bu iş alanında çalışan birçok Türk bulunmaktadır. Bu mesleği yapabilmek için lise mezunu olma ve Arapça bilme şartı da aranmaktadır. Sigorta ve emeklilik gibi imkanlar da sağlanan bu meslekte iş alımları oldukça fazladır. Bu alanda deneyimli iseniz ve yurtdışında çalışmak istiyorsanız Katar doğru bir tercihtir. Kamyon şoförlüğünün yanı sıra taksi şoförlüğü, otobüs şoförlüğü gibi iş imkanları da bulunmaktadır. Hangi alanda çalışacağını seçmek kişinin kendi kararıdır. 

13) Tur Rehberi

Yabancı dil bilen kişilerin yurtdışı kariyer fikirleri arasında turizm sektörünü atlamamaları gerekmektedir. Katar’da tur rehberi olarak çalışan birçok Türk olmasının yanı sıra iş alımları devamlı gerçekleştirilen sektörler arasında turizm sektörü de yer almaktadır. Bilgilerine, yabancı diline ve deneyimlerine güvenen herkes tur rehberliği yapabilir ve turizm sektöründe çalışabilir. Tur rehberliğinde deneyimi olanlar, bu alanda çalışanlar Katar iş ilanlarına başvurabilirler. Henüz kariyer fikirleri edinmeye çalışanlar ve turizm ile ilgili olup yurt dışında çalışmak isteyenler ise üniversitede bu alanda eğitim alıp, yabancı dil öğrendikten sonra yurtdışı turizm sektörü ilanlarını araştırabilirler.

14)Doğalgaz İşçisi

Katar’da doğalgaz ve petrol oldukça önemlidir. Bu nedenle de bu alanda çalışan birçok işçi bulunmaktadır. İnşaat sektörüne benzer şekilde doğalgaz ve petrol sektörü de gelişmiştir. Gelişen sektörler en çok işçiye ve vasıflı elemana ihtiyaç duyulan sektörler olduğu için bu alanda birçok iş ilanı bulunmaktadır. Doğalgaz ve petrol mühendisine duyulan ihtiyaca benzer şekilde doğalgaz işçisine de ihtiyaç vardır. Bu alanda çalışabilmek için lise mezunu olmak yeterlidir ve emeklilik ve sigorta gibi haklar da doğalgaz işçilerine sağlanmaktadır. Kariyer planlaması yapılamayacak bir iş alanı olsa da işçilere gerekli hakların sağlanması ve iyi maaşların verilmesi Katar’da petrol işçisi olarak çalışmak için yeterlidir.

15)Fırıncı

Fırınlar da gıda sektörüne bağlı işletmelerdir ve Katar’da bu alanda çalışabilecek fırıncılara ihtiyaç duyulmaktadır. Eğer deneyimli bir fırıncı iseniz ve Katar’da işletme kurma fikriniz varsa bunu hemen gerçekleştirebilirsiniz. Katar’da gıda sektörü işletmeleri daima ayakta kalan işletmelerdendir. Hazır yemek sektörünün gelişmesi ve ülkenin ortalama gelirinin yüksek olması nedeniyle gıda sektörü işletmelerine olan ihtiyaç daima sürmektedir. İşletme kurmanın avantajlarından biri işletmeyi büyütebilmek ve belli bir aylık maaşa bağlı kalmamaktır. Katar’da belli bir süre bir işletmede fırıncı olarak çalışabilen biri kısa süre sonra kendi işletmesini açabilmektedir. Bu alanda çalışabilmek içinse bir eğitim şartı aranmamaktadır. Bu alanda deneyimli olan herkes Katar çalışma şartlarını araştırabilir.

16)İnşaat Makinesi Operatörü 

Katar’da iş alanları denildiğinde çoğu iş alanının ve iş ilanının inşaat ile ilgili olması oldukça normaldir. Bunun nedeni ise gelişmiş sektör ve bu alandaki şirketlerin fazlalığıdır. İnşaat makinesi operatörü özellikle Katar gibi ülkelerde aranan mesleklerdendir. Bu mesleğin iş alımları oldukça fazladır. İnşaat makinesi operatörü olanların Katar’da yüksek maaşlar kazanarak kaliteli bir yaşam sürmesi muhtemeldir. Bu alanda deneyimlere bağlı olarak aylık ortalama kazançlar değişmektedir. Bunun yanı sıra inşaat makinesi operatörleri tam zamanlı veya dönemsel olarak çalışabilmektedirler. Katar zengin bir ülke olduğu için buna bağlı olarak yaşam şartları da pahalı olabilmektedir. Bu nedenle burada çalışmaya karar verenler mutlaka hedefler ile Katar’da gitmelidir.

Katar’da İş İlanları ve Kariyer Fikirleri  
Katar’da İş İlanları ve Kariyer Fikirleri

17) Tesisatçı

Katar’da masa başı işlerde genellikle kendi vatandaşları çalıştığı için Asya ülkelerinden göç edenler genellikle işçi konumunda çalışmaktadırlar. Bu da genellikle inşaat sektörü ve sanayi alanlarında gerçekleşmektedir. Bu nedenler Katar’da bulunan iş ilanları arasında tesisatçı ilanları ile karşılaşabilmek muhtemeldir. Eğer bu alanda deneyimli iseniz bu iş ilanlarına başvurabilirsiniz. Bu alanda da deneyime göre aylık ortalama maaşlar değişebilse de işçilere verilen haklardan yararlanmanız muhtemeldir. Katar’da genellikle su tesisatçısı ve elektrik tesisatçısı gibi mesleklere ihtiyaç duyulmaktadır.

18)Sanayi İşçisi

Katar’da işçilere duyulan ihtiyaçtan bahsetmiştik ve bu alanda da genellikle diğer ülkelerden gelen kişiler çalıştırılmaktadır. Katar’da sınıf farkları olduğu için Asya ülkelerinden gelen kişiler 2.sınıf olarak görülmektedir. Eğer deneyimli bir sanayi ustası iseniz veya deneyimli bir araba tamircisi iseniz Katar’da rahatlıkla iş bulabilmeniz muhtemeldir. Bu ve benzeri alanlarda iş ilanları her dönem bulunabilmektedir. Sanayi işçisi olarak çalışmak için lise mezunu olma ve yabancı dil bilme şartı aranabilmektedir. Bu şartları karşılıyorsanız ilgili ilanlara başvurmak mümkündür.

19) Otel Çalışanı 

Katar, zengin bir ülke olması nedeni ile otelleri ile dikkat çeken ülkeler arasındadır. Katar’a çalışmak için giden birçok Türk vatandaşı otel çalışanı olarak çalışabilmektedir. Eğer bu alanda deneyimli iseniz veya çalışmayı düşünüyorsanız iş ilanlarına başvurabilirsiniz. Otel çalışanı olmak için yabancı dil şartı aranabilmektedir. Fakat Katar’da çalışmayı planlayan birçok kişi zaten yabancı dil bilmek zorundadır. Otelde kat görevlisi, otel animatörü veya normal çalışan olarak çalışabileceğiniz gibi deneyimli iseniz resepsiyonist olarak da çalışabilirsiniz. Bu alanda çalışarak aylık olarak yüksek kazançlar elde edebileceğiniz gibi masa başı işlere benzer bir işte de çalışıyor olabilirsiniz.

20)Garson

Gıda ve hizmet sektörünün oldukça gelişmiş olması nedeni ile ihtiyaç duyulan mesleklerden biri ise işletmelerdeki servis elemanlarıdır. Katar’da garson ve barmen gibi mesleklere oldukça ihtiyaç duyulmaktadır. Fakat Katar’da garson olarak çalışabilmek için genellikle Arapça bilme şartı aranmaktadır. Bunun yanı sıra ise lise mezunu olmanız gerekmektedir. Bu şartları karşıladığınız takdirde birçok otelde ve işletmede garson veya barmen olarak iş bulabilmeniz muhtemeldir. Bu iş alanında yine diğer sektörlere benzer olarak yurtdışından gelenler çoğunlukla çalışmaktadır. Kariyer planlama için geçerli bir meslek olmasa da geçerli bir meslek veya kendi alanında iş bulana kadar birçok kişi garson olarak çalışabilmektedir. Bu nedenler kendi alanınızda iş bulamıyorsanız fakat Katar’a veya yurt dışına gitmek istiyorsanız bu ve benzeri iş ilanlarını da takip edebilirsiniz.

Yorumlar kapalı, ancak trackbacks Ve pingback'ler açık.