Katar İş İlanları Ve İşçi Başvurusu

Katar İş İlanları Ve İşçi Başvurusu
17

Katar İş İlanları Ve İşçi Başvurusu

Katar iş ilanları ve işçi başvurusu Katar’da iş bulmak, ülkenin işgücü piyasası ve Katar işgücü kültürü hakkında temel bir anlayış gerektirir.

Katar iş ilanları aramalarınıza başlamadan önce bilinmesi gereken bir kaç şey var. Katar’da mevcut işsizlik oranı %0,1’dir. Bunun nedeni, iş imkanlarının çok olması ve ülkede iş arayan herkesin iş bulma ihtimalinin üst sıralarda olmasıdır. Ekonomi hızla büyüyor ve ülkenin GSYİH’si 2018’de 9 milyar dolar civarındaydı.

Katar Hakkında

Petrol ve gaz, ülkedeki en büyük endüstridir. Yani Katar’da bir iş arayışındaysanız, bu en iyi sektör olacaktır. Ancak finans, imalat, sigorta ve gayrimenkul de diğer büyük sektörlerdir. Benzer şekilde, inşaat ve inşaat imalatı, Katar’da istihdam için en önemli sektörlerden ikisidir. Bu, özellikle orada yapılacak 2022 FIFA Dünya Kupası öncesinde geçerlidir. Ancak bu tarihi olaydan sonra bu sektörün bir yavaşlama yaşaması bekleniyor.

Birçok büyük çok uluslu şirketin Katar’da ofisleri var. Bunlara Shell, ExxonMobil, BNP Paribas, HSBC ve Standard Charted dahildir. Bununla birlikte, birçok harika yerel işletme de var. Bunlara Qatar Petroleum, Woqod, Qatar Steel ve Msheired dahildir.

Katar’daki İşler

Şu anda, Katar’ın 2022 Dünya Kupası’na ev sahipliği yapmaya hazırlanırken iş olanakları açısından inşaat sektörü patlama yaşıyor.Katar’ın 2030 vizyonu tarihlerine yakın birçok proje de var. Bu nedenle, ülkede büyük bir işgücü talebi var.

Turizm ve Konaklama sektörlerinde de büyükçe büyüme potansiyeline sahip iki sektördür. Yani Katar’da bir iş bulmaya çalışıyorsanız, içinde olmanız gereken iki büyük sektör bunlar. Hükümet, ülkenin petrole çok fazla bağımlı olmaması için alternatif bir gelir kaynağı olarak onları zorlamaya çalışıyor. Bu nedenle 2008 yılında bunu destekleyecek yeni altyapı projeleri oluşturmak için 17 milyar dolar yatırım yaptı. Oteller ve restoranlar sürekli işe alıyor, bu yüzden bu Katar işlerine göz atın.

Katar İş İlanları Ve İşçi Başvurusu
Katar İş İlanları Ve İşçi Başvurusu

Katar’daki Maaşlar

Şu anda, Katar’da asgari ücret ayda 1000 QAR’dır. Buna rağmen, ülkede iş arayan gurbetçilerin ana çekilişi olan maaşlar yüksektir. İşte farklı işler için bazı ortalama gurbetçi maaşları:

  • Çok uluslu bir şirketin CEO’su – QAR121.322-QAR156.635 / ay
  • İnsan Kaynakları Müdürü – QAR34,752-QAR45.868 / ay
  • BT Yöneticisi – QAR43.436-QAR57.287 / ay
  • Etkinlik Yöneticisi: 18.377-QAR29.130 ​​/ ay
  • Avukat – 34.245 QAR-44.172 QAR / ay
  • Aile Hekimliği Hekimi – 33.972 QAR-42.966 QAR / ay
  • Banka şube müdürü – 29.468 QAR-47.867 QAR / ay
  • Halkla İlişkiler Müdürü – QAR27.164-QAR36.547 / ay
Katar’da Çalışma Kültürü

Katar’da iş ilanlarıyla ayrılan çok sayıda gurbetçi olduğu için, çalışma kültürü dünyanın dört bir yanından farklı tarzları ve bir arada topluyor. Bazı açılardan bakıldığında bu uluslararası ortamlar çok hoşgörülü ve heyecan verici olabilir. Fakat Katar Müslüman bir ülke olmakta dolayısıyla da daha muhafazakar bir çalışma şekliyle karşı karşıyadır. Bunun bir başka yönü de çalışma kültürünün çok hiyerarşik ve ataerkil olmasıdır ki bu da akılda tutulması gereken bir şeydir.

Ayrıca bilmeniz gereken yerel özellikler de var. Örneğin, kişisel ilişkiler Katar’da iş çalışma ortamınızla iyi bir ilişki kurmanız gerekecektir. Ayrıca, İngilizce iş dünyasının ana dili olsa da, biraz Arapça bir avantaj olabilir. Akılda tutulması gereken bir şey, Katar’da dakikliğin o kadar önemli olmadığı ve zamanlama konusunda rahat bir tavır beklemeniz gerektiğidir.

Katar’da İş Kanunları Ve İşçi Hakları – Katar’da İş Teklifleri

Katar, çalışanları korumak için planlanmış çeşitli iş kanunları bulunmaktadır. Katar’da iş aramaya başlamadan önce bunları dikkate almalısınız. İşte bilinmesi gereken bazı çalışan hakları:

Çalışanlar haftada altı günden veya günde 10 saatten fazla çalışmamalıdır. Ayrıca, sekiz saat sonra fazla mesai ücreti almalısınız;

Bir şirket, bir çalışanını sözleşmenin bitiminden önce feshederse, hizmet sonu ödeneği ödemek zorundadır. Ancak bu, yalnızca fesih sebepsiz ise geçerlidir;

Şirketler, yabancı çalışanlar için özel sağlık sigortası sağlamalıdır;

Çalışanlar, sözleşmelerinin sonunda tazminat alırlar. Tipik olarak, bu, ilk üç yıl için 15-20 günlük bir maaş veya sonraki her yıl için bir aylık maaştır;

Çoğu çalışanın üç veya dört haftalık yıllık izin hakkı vardır;

Çalışanlar ayrıca iki haftaya kadar tam ücretli hastalık izni alma hakkına sahiptir.

Yorumlar kapalı, ancak trackbacks Ve pingback'ler açık.