Japonya İş İlanları, İş Bulmak Ve Yaşam  

Japonya İş İlanları, İş Bulmak Ve Yaşam  
20

Japonya İş İlanları, İş Bulmak Ve Yaşam  

Japonya iş ilanları, iş bulmak ve yaşam Japonya’daki iş ilanları, Japonya’daki iş arama ve iş fırsatları ve göçmen işgücü, yaşam maliyeti ve ücretler hakkında 2021’e kadar güncel veriler yazdık.

Japonya, Asya Uzakdoğu’da yüzölçümü bakımından küçük bir ülkedir, ancak 120 milyonluk bir nüfusa sahiptir. Oldukça gelişmiş olarak nitelendirebileceğimiz Japonya’nın başkenti Tokyo’dur. Ülkenin para birimi Japon Yeni’dir. Baskın dilin Japonca olduğu ülkenin toplam ekonomik büyüklüğü 5 trilyon dolar civarında. Kişi başına düşen gelirin 39.000 dolar olduğu ülkede refah seviyesi oldukça yüksek ve ülke yüksek gelir grubunda yer alıyor. Japonya gelişmiş ve gelişmiş bir ekonomi olmasına rağmen yıllardır durgunluk içinde. Bunun nedeni, insanların yüksek tasarruf alışkanlığıdır. Ortalama bir Japon gelirinin %20’sini biriktirir. Bu ülke ekonomisinin büyümesi için bir finansman kaynağı olmasına rağmen, harcamalar artmadıkça ekonomi büyümeye devam edemez. Japonya’da iş bulup çalışabilir miyiz? Japonya’da nasıl çalışılır

Japonya’da İş İmkanları

2012 yılı verilerine göre Japonya’da baskın sektör, tüm gelişmiş ülkelerde olduğu gibi hizmet sektörüdür. 5 trilyon dolarlık milli gelirin %71’i hizmet sektöründen elde ediliyor. Ülkedeki diğer baskın sektörler olan sanayi sektörü %27 ile ikinci, tarım sektörü ise %1,2 ile üçüncü sırada yer almaktadır. Yine bu üç sektörde çok fazla iş yapabilir ve çalışabilirsiniz.

Japonya İş İlanları, İş Bulmak Ve Yaşam  
Japonya İş İlanları, İş Bulmak Ve Yaşam

Endüstriyel Hizmet

Dünyanın birçok yerinde olduğu gibi Japonya’da da hizmet sektörüne olan ihtiyaç yüksektir. Hizmet sektöründe çalışan ve istihdam edilen nüfus oldukça yüksektir. Doktorlar, avukatlar, polisler, hemşireler, öğretmenler ve teknoloji alanında faaliyet gösteren birçok profesyonel bu ülkede çok iyi gelirler elde ediyor.

Sanayi Sektörü

İlk sanayileşmiş ülkelerin %90’ı gelişmiş bir ekonomiye sahiptir. Japonya’da erken sanayileşmişler ve bu sanayileşmenin adımlarıyla gelişmiş bir ekonomiye sahip olmuşlardır. Sanayi sektöründe çalışabileceğiniz ve çalışabileceğiniz birçok fabrika ve atölye bulunmaktadır. Bu alanlarda çalışabilir ve gelir elde edebilirsiniz.

Tarım Sektörü

Milli gelirin %1,2’lik küçük bir kısmını almış olmalarına rağmen, tarım sektörü hala büyük bir sektör olarak kabul edilmektedir. Japonya’da geçimini tarım sektöründen sağlayan insanların yüzdesi çok yüksektir. 60 milyar dolarlık sektör büyüklüğüne sahip olan tarım sektörü, dünyada tarımdan önemli gelir elde eden ülkelerden biri haline geldi.

Japonya’da İş Başvurusu Nasıl Yapılır?

Japonya’da herhangi bir işte işçi olarak kabul edilmek için önce Japonca bilmeniz gerekir. Temel düzeyde Japonca bilgisi önemlidir. Yani önce en az 2 yıl Japonca öğrenip sonra ülkeye gitmelisiniz. Çalışacağınız işe bağlı olarak da İngilizce bilmeniz gerekebilir. Bazı işyerleri bunu gerektiriyor, yani İngilizce bilmeden çalışamayacağınız yerler var. Bu nedenle İngilizce bilmek de çok önemlidir. Bütün bunlar çözüldükten sonra vize başvurusunda bulunabilir ve ülkeye kabul edilebilirsiniz.

Japonya’da İşler

Japonca iş ilanları için genellikle Linkedin’de açık pozisyonlar bulabilirsiniz. Japonca bilmiyorsanız, orta ve üst seviye İngilizce için kesinlikle bir zorunluluktur. Japonya’daki iş ilanlarını Japonya’da İş sitesinde de takip edebilirsiniz.

Japonya’da İşçilerin Yaşam Standardı

Japonya’da işçilerin yaşam standardı çok yüksektir. Ülkede asgari ücret saatte 7,5 dolar olarak belirlendi. Aylık işçiler en az 1.800 dolar gelir elde ediyor. Yüksek gelir nedeniyle, ekonomi de son derece gelişmiştir. Buradaki işçiler rahat ve müreffeh bir yaşam sürüyorlar. Japonya’ya işçi olarak çalışmak için gelirseniz, büyük olasılıkla çok iyi bir yaşam standardı elde edersiniz. Ancak bir ülkenin zenginliği, o ülkede kazanılan gelirle değil, satın alma gücüyle belirlenir. Bu nedenle o ülkedeki piyasa fiyatları, kiralar, faturalar ve benzeri sosyal harcamalar o ülkedeki işçilerin ve diğer kesimlerin mali durumunu gösterir.

Japonya’da Mesleğe Göre Ücretler

Japonya’da mesleğe göre maaşlar aşağıdaki gibidir. Genel olarak, ülkenin gelir ve refah düzeyi son derece yüksektir.

 • Ortalama aylık gelir 290 bin yen.
 • Asgari ücret 180.000 yen.
 • Bir doktorun ortalama maaşı 500 bin yen.
 • Öğretmenler için ortalama maaş 330.000 yen.
 • Ülkede bir inşaat mühendisi ortalama 400 bin yen maaş alıyor.
 • Ülkede ortalama bir makine mühendisi 480 bin yen maaş alıyor.
 • Ortalama bir avukat, işe başlarken 320.000 yen ve 5 yıllık deneyimden sonra 410.000 yen maaş alır.
 • Ülkede deneyimli ve profesyonel bir işçi 300 bin yen veya daha fazla kazanıyor.
 • İşçinin en yüksek maaşı 290 bin yen.
 • Ortalama bir küçük bakkal ayda 800.000 yen kazanıyor.
 • Ortalama bir süpermarket ayda 3 milyon yen kazanıyor.

Yorumlar kapalı, ancak trackbacks Ve pingback'ler açık.