İrlanda İş İlanları, İş İmkanları ve Yaşam 2021

İrlanda is ilanları iş imkanları ve yaşam
1.228

İrlanda İş İlanları, İş İmkanları ve Yaşam

Ülkemizde son zamanlarda yurtdışında yaşamak oldukça rağbet görüyor. Bizde bu yazımızda İrlanda da iş ilanları, iş imkanları ve yaşamı ele alacağız.

İrlanda da iş ilanları, iş imkanları ve yaşam son zamanlarda birçok kişinin ilgisini çekmekte. Değişen ekonomik ve sosyal şartlarla birlikte yurtdışında yaşamak isteyenler için İrlanda oldukça cazip hale geldi. Kuzey Avrupa da bulunan İrlanda kendine has küçük bir ülkedir. Türkiye’ye göre pahalı bir ülke olmasına karşın birçok Avrupa kentine göre de ucuzdur. Ayrıca birçok farklı iş kolunda merkezlik yapar. Tüm bunlar eğitim almak isteyen, iş arayan, yatırım yapmak isteyen pek çok insana cazip gelmektedir. O zaman yazımızda İrlanda da yaşamı, iş ilanlarını ve iş imkanlarını inceleyelim.

İrlanda da Yaşam

İrlanda kendine has insanları, doğası, kültürü ve yaşamıyla huzurlu, sakin bir ülkedir. Kuzey Avrupa da yer alan gelişmekte olan bir ülkedir. Başkenti ve en bilinen kenti Dublin’dir. Dili İrlandaca ve İngilizcedir. Nemli ve yağışlı bir iklimi olsa da İrlanda insanları sıcak ve yardımseverdir. Aynı zamanda İrlandalılar sosyal yaşama büyük önem verdikleri içinde dünyaya yayılan pub kültürünü geliştirmişlerdir. Ayrıca eğlenmek ve kaynaşmak adına yılda birkaç defa festival düzenlerler. Tüm bu olumlu taraflarla birlikte insanların aklına İrlanda da yaşam pahalı mı? Sorusu gelir. İrlanda pek çok Avrupa ülkesine göre ucuz olsa da yine de ülkemize göre pahalıdır. Fakat bu pahalılık oranında kişi başına ortalama gelir yüksektir.

irlanda iş ilanları iş imkanları ve yaşam
irlanda iş ilanları iş imkanları ve yaşam

İrlanda da İş İmkanları

İrlanda doğasıyla, insanıyla, yaşam koşullarıyla göze çarpsa da iş imkanları açısından da oldukça cazip bir ülkedir. İrlanda ekonomisi gelişmekte olan bir ülkedir. İş imkanları açısından teknoloji, yazılım, bilişim başta gelir. Bunda dünyanın öncü teknoloji şirketlerinden Google, Microsoft, Apple, Facebook gibi şirketlerin Avrupadaki merkezi olması etkilidir. Bu sektörlerden başka gıda, ilaç ve tıbbı cihazlar gibi iş kollarında birçok şirket bulunur.

 İrlanda da iş bulmak kolay mı? sorusunun cevabına evet diyebilmek için öncelikle orta seviyede İngilizce bilmek gereklidir. Bir başka gereklilik ise vizeye sahip olmaktır. Her ne koşulda olursa olsun bu ülke vizesiz bir giriş yapabilmek olanaksızdır. İrlanda da bulunan bir şirketten iş teklifi alsanız dahi bu durum geçerlidir. Yalnız bu konuda Avrupa Birliği ülkeleri bu konuda şanslı çünkü vizeden muaftırlar. 

İrlanda da çalışabilmek için birkaç yol bulunur. Bunlar;

  • 25 hafta ve üstü dil eğitimi kayıt yaptıranlar part-time çalışma hakkı elde edebilirler.
  • İrlanda da bulunan bir şirkete başvurarak iş başvurusu kabul edilen kimseler İrlanda çalışma vizesine başvurur.
  • Staj ve Erasmus gibi eğitim için giden kimselere aynı zamanda çalışma olanağı veriliyor.
  • İrlanda da iş kurmak, yatırım yapmak

İrlanda da İş İlanları

İrlanda da geniş iş yelpazesiyle birçok dünya vatandaşına iş imkanı sağlamaktadır. Ülkemiz ile İrlanda arasında anlaşmaya göre Türk vatandaşları İrlanda da çalışma hakkına sahiptir.

 Genellikle iş ilanlarında teknoloji alanında çalışma olanakları daha geniştir. Bunda birçok öncü teknoloji şirketine merkezlik yapması da etkilidir. Ayrıca yazılım, pazarlama, bilişim alanında iş imkanları geniştir. Buna yönelik iş ilanlarına başvurulacağı gibi iş teklifi de alınabilir. İrlanda da bulunan herhangi bir şirketten iş teklifi aldıysanız ilgili şirket sponsor olarak çalışma izni almasına yardımcı olur. Bunun yanında İrlanda da eğitim ve dil öğrenimi için bulunan kimseler durumlarına göre iş ilanlarına başvururlar. Bu kimseler genelde part-time iş ilanlarıyla kendilerine uygun iş edinebilirler. Bu ilanlar genel olarak kasiyerlik, çocuk bakıcılığı, temizlik gibi işlerdir.

 Hem İrlanda da bulunan hem ülkemizde bulunan vatandaşlara yönelik de pek çok ilan bulmak mümkündür. İrlanda da Türk şirketleri vardır. Bu şirketlerde yayımladıkları iş ilanları ile İrlanda Türkçe bilen elemana ihtiyaç duyabilirler. İş ilanına başvuracak kimselerin İngilizce bilmesi gereklidir.

İrlanda da bulunan temsilciliklerimiz de vatandaşlarımıza iş imkanı sunar. İrlanda Büyükelçiliği iş ilanları yayımlar. Büyükelçilik ve konsoloslukta çalışacak uygun adaylar aranır. Şartları sağlayan kimseler mülakatlar ve sınavlar sonucu uygun pozisyonlarda çalışmaya başlayabilirler. İrlanda geniş iş sahası ve imkanlarıyla tüm dünya vatandaşlarına ülkesinin kapılarını açar.

Yorumlar kapalı, ancak trackbacks Ve pingback'ler açık.