İnstagram’da Satış Yapmak

0 0

Instagram, günümüzde popüler olan ve birçok kişinin kullandığı bir platform haline gelmiş durumda. Platform, büyüdükçe yeni iş alanlarına da ortak oldu. Instagram’ın büyük kullanıcı kitlesi bazı hesaplar için bir para kazanma yolu sunmakta. Bununla birlikte birçok kullanıcı işletme hesabı ile müşterilerin ilgisini çekmek adına çeşitli satışlar gerçekleştirir, insanların ilgisini çeker. Instagram’da satış yapmak için birçok yol bulunur. Kullanıcılar satış yaparken bu konuda birçok noktaya dikkat etmeli.

Instagram’da Satış Yapmanın Yolları

Instagram’da gelir elde etmenin yollarından birisi sponsorluk olmaktadır. Bunun için sayfanın takipçi sayısının yüklü miktarda olması gerekir. Sayfanın takipçi sayısı yükseldikçe ve etkileşim oranı arttıkça sponsor firmalar hesabınız ile alakalı reklamlar tercih eder. Örneğin oyun ile alakalı bir hesap için oyun odaklı firma, makyaj hesaplı bir kanal için makyaj odaklı bir firma sponsor olur. Sponsorluk Instagram’da para kazanmanın yollarından birisidir. Instagram’da sponsorluğa benzer bir şekilde reklam ücretleri açıklayarak da satış yapmak mümkün olmaktadır. Örneğin bir Instagram hesabı diğer Instagram hesaplarının reklamını yapmak için hikaye, gönderi veya video olarak farklı ücretler talep edebilir. Bu sayede Instagram hesabı reklam geliri elde eder.

İlgili Yazı: 4 Adımda İnstagram’dan Satış Nasıl Yapılır?

Instagram’da satış yapmak için yapılması gereken bir diğer nokta ürün satmaktır. Ürün satışı yapmak için işletme hesabı olması gerekir. İşletme hesabı ayrı bir şekilde açılır ve kişisel hesap ile aynı olamaz. İşletme hesabı sayesinde müşterilere ürün satmak mümkün olmaktadır. Giyim, teknoloji, yiyecek veya herhangi bir sektörde ürün satışı yapıyor iseniz Instagram üzerinde bu işi büyüterek daha fazla müşteriye ulaşabilir, müşterilere çeşitli imkanlar sunabilirsiniz. Instagram’da ürün satarak gelir elde ederken takipçi sayısının arttırılması ve gönderilerin daha fazla etkileşimli olması adına da birçok noktaya dikkat edilmelidir. Bu durumları sonraki başlıkta açıklayacağız. Instagram, e-ticaret sitesi işletmek için kolay ve etkili çözüm yöntemlerinden birisi olmakta. Şu anda bu iş ile uğraşıp yeteri miktarda gelir elde eden birçok insan bulunuyor.

Instagram’da Satış Yaparken Bilinmesi Gereken Detaylar

Instagram’da bir işletme hesabına sahip iseniz ve buradan ürün satışı yapıyorsanız artık hazırsınız demektir. Bu konuda bilmeniz gereken birçok detay var.

Kurumsallık

Öncelikli olarak bu hesap kurumsal olduğu için müşterilerle daha samimi ve daha resmî bir dil kurmalısınız. Türkçe diline özen gösterip müşterilerin sorularını kısa sürede cevaplamalısınız. Bu durum firma ile müşteri arasındaki bağlantıyı daha da güçlendirecek bir adım olmaktadır.

Reklamlar

Instagram’da müşteri sayısını arttırmak için Instagram üzerinde veya diğer platformlarda reklamlar yapılabilir. Sektöre uygun kitleye göre reklam yapmak en doğrusu olacaktır. Eğer ki giyim sektöründe iseniz bu reklamı genel olarak yapabilirsiniz fakat yazılım sektörü ile ilgili bir satış yapıyorsanız reklam daha çok yazılım ve programlama alanında yer alan sayfalarda olmalıdır. Reklam yaparken bu duruma dikkat edip en uygun kitleyi belirlemek ve bu kitleye en doğru reklamı göstermek gerekir. Bu sayede reklamlar daha etkili olur.

Çekicilik

Instagram’da satış yaparken görsellerin de dikkat edilmesi gerekiyor. Her ürünün görseli uygun bir şekilde kaliteli olarak yerleştirilmelidir. Görsellerin yüksek çözünürlüklü olması bu konuda önemli bir etken. Instagram gönderisi paylaşırken görsellerin yanında bir de paylaşım yazısına dikkat edilmeli. Paylaşım yazısına konum isteğe bağlı olarak eklenebilir. Etiketler de görselin daha fazla ön plana çıkmasını sağlar. Görsel hakkında yazı eklemek ve etiketleri en sona yazmak daha mantıklı bir seçenek olacaktır. Etiket ve konum kullanmak daha fazla yerde gözükmesini sağlar ve etkileşimi arttırır. Örneğin etiketler ve konum sayesinde bu sayfaları takip edenler ürün gönderisine daha kolay bir şekilde ulaşır.

Instagram Takipçi Sayısı Arttırmak

Eğer ki ürün satmak istiyorsunuz ve takipçi sayınız çok düşükse bu konuda endişelenmeyin. Instagram hesabının daha çok yükselmesi için dikkat edilmesi gereken birçok nokta bulunur. Etiket ve konum eklemenin yanı sıra Instagram hesabının reklamını dış sitelerde yapmak ve güzel bir şekilde anlatmak önemli bir detay. Örneğin ticaret forumlarında hesap hakkında detaylı bilgi verilebilir ve daha fazla takipçi sahibi olunabilir. Bununla birlikte zaman zaman kampanya yapıp bunu reklamlar ile duyurmak da büyük bir kitle kazandırabilir.

Sorularınızı yorumlar kısmından iletebilirsiniz.

Sosyal medya hesaplarımız: instagramfacebooktwitter ve youtube

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.