4 Adımda İnstagram’dan Satış Nasıl Yapılır?

2 1

İnstagram’ı sadece kişisel gönderilerinizi paylaşmak için kullanıyorsanız çok büyük bir fırsatı kaçırdığınızı belirtmek isterim.

İnstagram dünya ve Türkiye çapında milyonlarca kullanıcısı ile satış yapmak isteyen insanlara mükemmel bir pazar alanı doğuruyor. Doğrudan, çok kolaylıkla ve basit bir şekilde instagram da dolaşan birine bir ürünü satabilirsiniz bu yazımızda sizlere 4 Adımda İnstagram’dan Satış Nasıl Yapılır? Bunu anlatacağız.

Başlamadan Önce Bilmeniz Gereken 4 Şey:

 • İnstagram da Satış Yapmak İçin bir şirkete ihtiyaç duyabilirsiniz fakat şart değildir. Yazımızda değindik.
 • Hikayeden Yönlendirerek Ürün Satışı Yapabilmek İçin 10K Takipçiniz Olması Gerekmektedir.
 • Doğru Reklam Bütçesine Sahip Olmalısınız.
 • Kaliteli Ürün İçeriği Yoksa, bir hiçsiniz.

1- Doğru Ürün ve Araştırma

Ne satacağını bilmek ve buna göre bir yol izlemek şüphesiz en önemli faktörlerden birisidir. Burada devreye güzel bir araştırma ve analiz giriyor.

Şu maddeler ve sorular araştırmanızda yardımcı olacaktır:

 • İnfluencerlar ne tarz ürün reklamı yapıyor.
 • Bu ürünün kargolanması sorun çıkarır mı?
 • Başlangıç maliyeti size ne kadara gelecek?
 • Bu ürün Google Trends‘lerde ne alemde?
 • Satacağınız ürünü siz alır mıydınız ya da sevdiğiniz birine önerir miydiniz?
 • Arkadaşlarınıza, potansiyel müşteri olabilecek herkese ürünün size ait olduğunu söylemeden ”iyi ürünmüş” gibi tabirlerde bulunun.Tepkilerini ölçün.

Genellikle instagram da kozmetik, güzellik, araç bakım malzemeleri, parfüm, kıyafet, el emeği eşyalar gibi ürünlerin satışı gerçekleşiyor.

Elbetteki instagramın müşteri kitlesini de inceleyin hedeflediğiniz kişilerin ne alabileceğini iyi kestirin ve ona göre satış yapın. Kaliteli ve orijinal bir ürün sizi her zamana daha öne geçirecektir. BBunu da asla unutmayın

Doğru ürün ve kategoriyi bulduğunuzu düşünüyorsanız artık rakip analizine geçebilirsiniz.

– Rakip Analizi –

paazarlama

Ürününüzü satan diğer sayfa ve butikleri inceleyin ne gibi satış taktikleri kullanıyorlar bunları öğrenin. Asla onların yaptığını kopyalayıp yapmaya çalışmayın. Sadece kendi satış stratejiniz için bir örnek teşkil etsin.

2- Mağaza, Butik Açma ve Kurumsallık

instagram

Artık bir butik ya da instagram sayfası açmanın zamanı geldi. İnsanlara kendinizi kaliteli bir isim ve kurumsal bir sayfa olarak tanıtmak sizin yararınıza olacak.

Burada dikkat etmeniz gereken hususlar şu şekilde:

 1. Kısa, akılda kalıcı bir isim
 2. Kaliteli Tasarımlar
 3. Sipariş ve Destek Numarası
 4. Varsa Online satış dükkanınız
 5. Doğru zamanda hikaye ve post paylaşımı

Bu 5 maddeye dikkat ederek kendi mağazanızı kurabilirsiniz.

İnsanlara ürünlerinizi alabilecek bir güvenilir platform sunmanız sizin için paha biçilmez bir tercih olacaktır. Bunun için shopier’i tavsiye ederim. Böylece insanlar kredi kartı ile de ödeme yapabilecek. Ayrıca gelen ziyaretçilere güvenilir bir marka olduğunuzu kanıtlamış olacaksınız.

Şirket Mevzusu

Eğer kapıda ödeme gibi bir sistem kullanacaksanız burada devreye şirket açma kısmı giriyor. Yollayacağınız ürünün hem vergisini vermek için hemde kargo şirketleri şirketiniz olmadan kapıda ödeme kargo yollamıyor. Shopier gibi sistemlerde durum böyle değil. Satıcı ürünü alırken KDV’de kesildiği için ilk zamanlarda şirket açmadan satış sağlayabilirsiniz. Ancak işleriniz büyüyünce şirket açmak sizin yararınıza olacak.

-Kurumsal Kimliğiniz-

Kurumsal kimlik asla pas geçilmemeli. Kaliteli gönderiler, hikayeler, logo tasarımınız akılda kalıcı ve net olmalı. Bunun için kaliteli bir tasarımcı ile çalışmak sizin yararınıza olur. Ayrıca instagram hesabınızı işletme hesabına çevirmeyi de asla unutmayın

3- Reklam ve Pazarlama

İşi ciddiye alan bir satıcı iseniz reklam ve pazarlama konusunu asla pas geçmemelisiniz. İnsanlar sizi gökten bulmayacak sonuçta. Birilerinin önermesi ya da birilerinin karşısına çıkmanız gerek bu nedenle sayfanıza iyi bir reklam bütçesi ve kaliteli bir pazarlama tekniği ayarlarsanız iyi olur.

Bu adımda sizlere reklam verebileceğiniz yerleri, ortalama fiyatlarını ve instagram da en çok kullanılan pazarlama taktiklerinden bahsedeceğiz.

Ne satacağınıza bağlı olarak reklam bütçeniz ve reklam alanlarınız elbetteki değişecektir ancak instagramda en çok satılan ürünlerden gidecek olursak bir kaç influencer ile çalışıp, birde üstüne büyük sayfalara reklam verdiğiniz zaman ürünleriniz çok hızlı bir şekilde satılacaktır.

Ortalama bir sayfa reklamı 200 TL iken bir influencer ile çalışmak çok daha pahalıya gelecektir. Bunun için influencerın menajeri ya da reklam ekibi ile görüşüp fiyat almanız daha doğru olacaktır.

Pazarlama açısından bakacak olursak indirimin insanları cezp ettiğini görürsünüz. Size zarar ettirmeyecek miktarlarda indirim yapmak ürünlerin kapış kapış satılmasını sağlayacaktır. Burada dikkat etmeniz gereken bir husus ise ürününüz kalitesi. En başta da belirttiğimiz gibi kendi kullanmayacağınız ya da sevdiğinize tavsiye etmeyeceğiniz bir ürünü kimseye satmayın diye. Eğer buna uymayan bir ürünün satışını yaparsanız bu sizin sonunuzu getirir.

Çünkü; en iyi müşteriler referansların tavsiyesi ile gelir. Kulaktan kulağa pazarlama dediğimiz bu teknik A müşterisinin B, C, D müşterilerini de sizin ürününüzü tavsiye etmesi ile gerçekleşir. Onlarda başkalarına tavsiye eder ve böylelikle bir zincir oluşmuş olur. Bu konuya da dikkat etmenizi öneririm.

4- Sonuç Olarak

instagram

Evet sonuç olarak bu hususlara dikkat ettiğiniz bir instagram sayfanız ya da butiğiniz var. Ve satış yapmaya hazır şekilde sizi bekliyor. Unutmayın artık bir dükkan açıp kira ödeme derdi yok dünya dijitalleşiyor. Buna göre adımlar atmalıyız sizde bu treni kaçırmak istemiyorsanız şimdi harekete geçseniz iyi olur.

Yazımızı nasıl buldunuz yorumlar kısmında belirtin lütfen.

Sorularınızı iletişim bölümünden iletebilirsiniz.

Sosyal medya hesaplarımız: instagram, facebook, twitter ve youtube

2 Yorumlar
 1. […] İlgili Yazı: 4 Adımda İnstagram’dan Satış Nasıl Yapılır? […]

 2. […] ki instagram’da satış yapmak hakkında hiçbir bilginiz yoksa buraya tıklayarak 4 Adımda İnstagramdan Satış Nasıl Yapılır […]

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.