Hollanda İş İlanları Ve İşçi Yaşam Şartları  

Hollanda İş İlanları Ve İşçi Yaşam Şartları  
56

Hollanda İş İlanları Ve İşçi Yaşam Şartları  

Hollanda iş ilanları ve işçi yaşam şartları ülkede iş bulmak, özgeçmiş göndermekten daha fazlasını gerektirir. 

Hollanda’da çalışmak için uluslararası çalışanlar için gereksinimleri, mevcut iş piyasasını, Hollanda iş seçeneklerini ve bakılacak yerleri bilmeniz gerekir.

Hollanda İş Piyasası 2021

Hollanda iş teklifleri, özellikle göçmenler için 2021’de birçok fırsat içeriyor. Hollanda, elverişli mali koşullarla teşvik edilen büyük miktarda yabancı yatırımla desteklenen istikrarlı bir ekonomiye sahiptir. Ülke ayrıca, yaklaşık %24’ü etnik veya yabancı azınlıklardan oluşan çeşitli ve iyi eğitimli bir nüfusa sahiptir.

İşsizlik rakamları Aralık 2019’da %3,2 ile AB’deki en düşük rakamlar arasındadır. Bu, %6,2 olan AB ortalamasının oldukça altındadır.

Hollanda’da gelişen ve büyüyen iş sektörleri:

  • tarım ve gıda
  • Yaratıcı endüstriler
  • Kimyasal ürünler
  • Enerji
  • Sağlık ve yaşam bilimleri
  • Lojistik
  • Endüstriyel hizmet
Hollanda İş İlanları Ve İşçi Yaşam Şartları  
Hollanda İş İlanları Ve İşçi Yaşam Şartları

Hollanda’da İşler

Hollanda’da iş fırsatları açısından, ülkede yüksek vasıflı işçiler için büyük bir talep var. 

Hollanda’da Meslek Maaşları

Numbeo’ya göre, Hollanda’daki ortalama aylık net maaş, ayda 2.341 avronun biraz üzerinde. En yüksek aylık başlangıç ​​maaşları diş hekimliği (4.000 €) ve eczacılık (3.300 €) içindir. Yetenekli pozisyonlar için en düşük başlangıç ​​maaşları dans ve müzik (1.200 €) ve görsel sanatlar ve tasarımdır (1.300 €).

Ortalama ücretler açısından Hollanda, AB ülkeleri arasında oldukça yüksek puanlar alıyor. 2018 rakamlarına göre, Hollanda’daki işçilik maliyetleri Avrupa’nın en yüksek beşinci ve AB ortalamasının %25 üzerindedir.

Hollanda asgari ücreti yaşa bağlıdır ve her iki yılda bir revize edilir. 21 yaş ve üzeri tam zamanlı çalışanlar için mevcut asgari ücret ayda 1,653,60 Euro’dur.

Hollanda’da Çalışma Kültürü

Hollandalılar genellikle haftada 36-40 saat çalışıyor, bazen sadece dört güne yayılıyor. Genel olarak, Hollanda’da çalışma, kuruluşlar içinde çok iyi yapılandırılmıştır. Çoğu iş, normal iş saatlerinde (yani, sabah 9 ile akşam 5 arasında) yapılır, ancak mesai sonrası ve vardiyalı çalışma da yaygındır. Yönetici düzeyinde olmadıkça, çalışanların genellikle fazla mesai yapması beklenmez.

Hollanda toplumu nispeten eşitlikçidir ve bu durum işyerine de yansımaktadır. Hollanda’da Çalışmak İçin Gerekenler

Hollanda’da çalışma vizeleri

Başka bir yerden geliyorsanız, işvereninizin normalde sizin için bir çalışma iznine (tewerkstellingsvergunning veya TWV) ihtiyacı olacaktır ve ayrıca oturma izniniz de olmalıdır.

Çoğu işçi, Hollanda’da yalnızca bir çalışma ve oturma izni alma hakkına sahip olacaktır, ancak Hollanda’daki Hollandalı öğrenciler ve mevsimlik işçiler gibi bazı insan kategorileri, hala ayrı çalışma ve oturma izinlerine ihtiyaç duymaktadır. Çalışma izni yerine yalnızca oturma iznine ihtiyaç duyar.

Hollanda’da çalışmak için dil gereksinimleri

Hollandaca iş ilanlarında çalışmak için Felemenkçe konuşmanıza gerek yoktur. Aslında İngilizce birçok şirkette ana iş dilidir. Ancak Hollandaca öğrenmek şansınızı artırır. Hollandaca bilmiyorsanız, muhtemelen Hollanda’da büyük bir uluslararası şirkette çalışmaya başlayacaksınız. Daha küçük bir şirkette çalışıyorsanız, bir toplantıya katılmak veya bir sunum yapmak için genellikle Hollandaca konuşmanız gerekir.Fransızca, Almanca, Hollandaca veya İskandinavca konuşan gurbetçiler her zaman talep görmektedir. Hollandaca öğrenmek için Hollanda’da birçok Felemenkçe kursu bulabilirsiniz.

İş olanakları açısından Hollanda, iş bulmak isteyen Türklerin daha kolay iş bulabileceği ülkelerden biridir. Bu nedenle Türkiye’den gelen göçmen işçilerin uzun yıllardır çalıştığı ve hatta birçok sektörde şirketi olan Türklerin bulunduğu Hollanda’da Türkler için iş olanakları çok geniştir.

Endüstriyel Hizmet

Hizmet sektörü hemen hemen tüm gelişmiş ve orta düzeyde gelişmiş ülkelerde önemli ölçüde büyümüştür. Hizmet sektöründe çalışacağınız mühendis, avukat, polis, doktor gibi birçok meslek bulunmaktadır. Herhangi bir mesleğiniz varsa, o meslekte çok rahat bir şekilde istihdam edilebilirsiniz.

Tarım sektörü

Ülke büyük bir tarım ülkesi olmasına rağmen çok az istihdamla bunu başarmıştır ve sanayileşmiş tarımsal üretim de mevcuttur. Ülkenin tarım ihracatı geçen yıl Türkiye’nin toplam ihracatına çok yakındı. Gelecekte dünyanın en büyük tarım ürünleri ihracatçısı olması beklenen Hollanda’da tarım sektöründe iş bulabileceğiniz birçok firma var.

sanayi sektörü

Sanayi sektörü de Hollanda’da oldukça gelişmiştir. Birçok alanda çalışabilir ve istihdam edilebilirsiniz. Sanayi sektöründe birçok fabrika, birçok büyük şirket var. Shell ve Unilever gibi birçok firma Hollanda menşeili markalardır. Mutlaka bu markalarda iş bulabilir ve çalışabilirsiniz.

Yorumlar kapalı, ancak trackbacks Ve pingback'ler açık.