İzlenmesi Gereken En İyi 12 Girişimcilik Filmleri

Girişimcilik Filmleri
0 189

Girişimcilik serüvenine yeni atılmış biriyseniz ya da zaten girişimciyseniz arada sırada ufak kaçamaklar yapıp bir film molası vermek isteyebilirsiniz. İzleyeceğiniz girişimcilik filmleri sizin ufkunuzu açan, motivasyonunuzu yerine getiren filmler olmalı ki giden zamandan bir şeyler öğrenebilesiniz. Bugün sizler için birbirinden harika ve motivasyon arttırıcı 12 girişimcilik konulu filmin olduğu bir liste hazırladık.

Filmleri çoğunu Netflix gibi platformlarda bulabileceğiniz gibi kısa bir Google araması ile de erişebilirsiniz. Listeye birde IMDb puanlarını ekledik ki hangisinin daha kaliteli bir film olduğuna karar verin ve ilk öncelikle onu izleyerek başlayın.

1) Para Avcısı / The Wolf of Wall Street

İMBd: 8,2

2013 yapımı olan film. Akıllı ve hırslı bir adam olan Jordan’ın komisyoncu olarak başladığı borsa hikayesinde kendi şirketini kurup. Önemsiz hisseleri insanlara değerliymiş gibi satması sonucunda nasıl milyoner olduğunu anlatmayla başlar. Fakat Jordan bir lüks ve uyuştucu bağımlısıdır. Bir günde milyonlar kazanırken gecesinde bütün parasını bitiren Jordan’ı büyük bir felaket bekliyordur.

2) Sosyal Ağ / The Social Network

İMBd: 7,7

Hepimizin hayatında olan sosyal medyanın kurucu isimlerinden olan o kişinin projesinden, arkadaşlarından ve kendisinden bahseden bir film. Elbette ki o kişi Mark Zuckerberg ve dünyayı değiştiren girişimi Facebook olmuştur. İzlemeye değer olan bu film Facebook’un kuruluşunu konu alıyor.

3) Kurucu / The Founder

İMBd: 7,2

İki kardeş tarafından kurulan ve dünyanın en büyük işletmelerinden biri haline gelen McDonals’ın Satış görevlisi Ray Kroc tarafından nasıl büyüdüğünü anlatan, azim ve çalışmanın öneminden sıkça bahseden bir film.

4) Kazanma Sanatı / Moneyball

İMBd: 7,6

Bir çok ödül kazanan 2011 yapımı bir film. Elindeki kısıtlı imkanlar ile beysbol takımını sıfırdan tekrar canlandıran Billy Beane. Kalıplaşmış anlayışları değiştirip en büyük takımlara kafa tutar hale geliyor. Azmin ve kararlığının çok güzel işlendiği bu filme kesinlikle zaman ayırmalısınız.

5) Silikon Vadisinin Korsanları / Pirates of Silicon Valley

İMBd: 7,3

Apple’ın Kurucusu Steve Jobs ile, Microsoft’un Kurucusu Bill Gates’in gençlik yıllarında yollarının birbirleriyle nasıl kesiştiğini ve başarı için ne gibi kurnazlıkların yapılabileceğini ele alan 1999 yapımı bir film. Film eski olmasına rağmen girişimcilik filmleri arasında kendine yer bularak konuyu çok iyi işleyen ve muazzam bir film.

6) Startup.com

İMBd: 7,0

İki girişimcinin kurduğu bir şirketin başından geçenleri, yaşadığı zorlukları ve gittiği yolları konu edinen bir film. Öğrenecek ve ders çıkarabileceğiniz onca konunun barındığı bu filme izleme listenizde yer verin.

7) Umudunu Kaybetme / The Pursuit of Happyness 

İMBd: 8,0

Filmin isminden anlayacağınız üzere bol motivasyon içerikli bir film. Her girişimcinin motivasyona ihtiyacı olduğunu düşünürsek zor zamanlarda size destek olacak harika bir film diyebiliriz. Hatta girişimcilik filmleri arasında bir klasiktir diyebiliriz

8) Ofis Çılgınlığı / Office Space

İMBd: 7,7

İş dünyasının karmaşasını ve kurumsallığını farklı ve eğlenceli dilde aktaran bir film. Kesinlikle izlenmesi gerekenler listenizde bu filme de yer vermelisiniz.

9) Sigara İçtiğiniz İçin Teşekkürler / Thank You For Smoking

İMBd: 7,6

Pazarlama işin özüdür. Sebep olduğunu hastalıklar ve zararlarının bilinmesine rağmen sigaranın nasıl pazarlanabildiğini konu alan film. Girişimcilik filmleri arıyorsanız tam size göre olacaktır.

10) Stajyer / The Intern

İMBd: 7,1

Genç bir ekibin olduğu başarılı şirkete 70 yaşında ki birinin stajyer olarak gelmesiyle işlerin nasıl değiştiğini ele bir komedi ve iş dünyası filmi.

11) Yeni Bir Başlangıç / Jerry Maguire

İMBd: 7,3

Mükemmel bir iş, güzel bir nişanlı ve itibar fakat bir gün hepsi yok oluyor. Sıfırdan yeniden başlamak zorundasınız. Yanınızda sadece eski bir müşteriniz kalmış işte hayat yeniden doğuyor. Gerçekleri yeniden görüyorsunuz. Tabi ki bunlar filmin konusu muazzam etkileyici ve bir o kadarda motive edici film.

12) Steve Jobs

İMBd: 7,2

Dünyayı değiştiren o isim ‘Steve Jobs’ın Biyografisini ele alan bu film 3 önemli ürünün arkasında nasıl olayların döndüğünü ele alıyor. Drama kategorisnde yer alan bu film 2015 yapımı ve kesinlikle izlemeye değer.

Bu listede yer alan her film özellikle seçilmiş ve ona göre bir liste oluşturulmuştur. Umarız ki izleyeceğiniz bu filmler sizlere yeni ufuklar kazandırır.

Yazımızı nasıl buldunuz? Yorumlar kısmında belirtebilirsiniz. Ayrıca sizin tavsiye ettiğiniz ve listede yer almasını istediğiniz filmleri bize mail olarak atabilirsiniz ya da yorumlarda herkesle paylaşabilirsiniz.

Düşüncelerinizi iletişim bölümünden iletebilirsiniz.

Sosyal medya hesaplarımız: instagramfacebooktwitter ve  youtube

İlgili Kategori: Girişimcilik

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.