Kişisel Gelişim Nedir? Neden Hayatın İçinde Kişisel Gelişim?

Kişisel Gelişim Nedir ve Neden Hayatın İçinde Kişisel Gelişim?

1

Söze Einstein’ın cümleleriyle başlamak isterim. “Problemler,onları meydana getiren düzeyde çözülemezler.”
Başımıza gelen her olay ve her problem baya büyük bir bulmacanın anlamsız ve küçük görünen bir parçasıdır.Fakat bu anlamsız ve küçük parçaları bir bütünlük içerisinde birleştirdiğimiz zaman ise ortaya mükemmel bir şekil çıkabilir.

Kişisel Gelişim Nedir?

Bize anlamsız gelen bu küçük parçaların nereye ait olduklarını sorgulamaya, düşünmeye ve nerelere girebileceğini görmeye başladığımızda ise kendimizle ve gerçek hayatla ilgili daha önce hiç farketmediğimiz güçlü inançlarımızın ve bunun yanı sıra büyük hedefleri gerçekleştirmek için bizde var olan özelliklerimizin farkına varırız. Bu farkındalık ise bizlere her seferinde neler yapmamız gerektiğini hatırlatır.
İşte Kişisel Gelişim, elimizdeki bu küçük ve anlamsız parçaları en güzel olacak şekilde nasıl birleştireceğimizi bize öğreten metotlar ve teknikler zinciridir.

Neden Hayatın İçinde Kişisel Gelişim?

Lisede, bir arkadaşım vardı ben İngilizceci idim oda Türkçe’ci ben sürekli İngilizce roman, dergi, haber okurdum oda hep kitap okurdu. Biz ise çok iyi anlaşırdık. Bir gün ben onun hafıza teknikleri ile meşgul olduğunu gördüm ve bende bu tekniklere bakmak bende öğrenmek istedim. Yani kişisel gelişimle ilk olarak o zaman tanışmıştım ve öğrendiğim şeyler beni çok çok etkilemişti.

Yani demek istediğim şu: Kişisel Gelişim, kalelerinizin derinliklerinde bulunan çok ama çok değerli mücevherleri arama ve de bulma gayretidir. İşe kendinizi geliştirmeye karar verdiğinizde başlayacaksınız. Kendinizi geliştirmeye kadar verdiğiniz zaman kişisel gelişim yolu üzerinde ilk önce küçük mücevherler keşfedersiniz. Bu keşfettiğiniz ilk küçük mücevherler her seferinde büyür, büyür, büyür ve daha da büyür ve gel gelelim ki diğer insanlara da yardımcı olmaya başladığınız andan itibaren , asıl o zaman çok çok değerli mücevherlerle tanışırsınız. Birde şunu söyleyeyim kişisel gelişim hani sadece kendinizi geliştirmek değildir asla, aynı zamanda kendinizi geliştirirken etrafınızdaki insanlara ne gibi katkılarda bulunduğunuzdur da.
İnsanları geliştiren bu ilkeleri ve teknikleri öğrenmeye başladığımdan bu zamana kadar beynimin çok daha sıra dışı çalıştığının farkındayım. Kişisel gelişimi öğrenen ve bunu hayatına aktaran herkesin eski hali ile kıyaslanamayacak derecede sıra dışı düşündüğünü tespit edebilecek kadar örnekler yaşadım.
Kişisel Gelişimin ne olduğunu öğrendim ve negatif limanlarda pozitif limanlara açıldım.Değişim aslında içinizde başlar. İçinizdekileri değiştirmeden dışınızdakileri asla değiştiremeyeceksiniz.
İnsanlar alışveriş yaparak yeni bir kıyafet alarak ve kazandıkları ücretin artması ile hayatlarını değiştireceklerini zannediyorlar.

Aksine insanlar içlerindeki bazı şeyleri değiştiremeden, gerçek bir değişimi asla ve asla yakalayamazlar. Özetleyecek olursak insanlar bir yanardağ gibidirler, içlerinde muazzam bir potansiyel saklıdır. İnsanlar bu potansiyelin farkına varmaz ise içinde ki bu mükemmel gücü açığa çıkarmaz ise hayatını uyuyan bir yanardağ gibi devam ettirir maalesef ki. Dikkat edin bazı insanlar bir çok imkanlara sahip olmalarına rağmen
oldukları yerde sayıp dururlar. Bir de hiç imkanı olmayan insanlara bakalım, hiç bir imkana sahip olmayan insanlar ise tüm engelleri, zorlukları aşarak kendine belirlemiş olduğu büyük hedeflere ulaşırlar. Aslında onlar gerçek imkanlarını ve gerçek kapasitelerini bilirler. Son satırları ise birkaç cümle ile kapatacağım, hayatlarınızda umutsuzluklara asla yer vermeyin. Yani derin bir kuyunun içinde bir ses duymayı veya içeriye bir ip uzatılmasını beklemek ne de zordur değil mi?
Yaşamlarınızın değişik dönemlerinde çok defa böyle bir kuyunun içerisine düşmüş olabilirsiniz. Hiç bir çıkışın olmadığını düşündüğünüz anlarda ise, mutlaka ve mutlaka size bir el yardım etmiş ve sizi o çıkmaz kuyudan kurtarmıştır. Öyleyse, asla ümitsizliğe kapılmayın. Ümitsizliğe kapılmadan o elin kendinize uzanmasını bekleyin. Yalnız sesinizi duyurmak için de elinizden ne geliyorsa yapın.

Düşünceleriniz ve Sorularınızı  iletişim bölümünden ya da yorumlar iletebilirsiniz.

Sosyal medya hesaplarımız: instagramfacebooktwitter ve  youtube

İlgili Kategori: Kişisel Gelişim

Yorumlar kapalı, ancak trackbacks Ve pingback'ler açık.