Bir Girişimcinin Sahip Olması Gereken 7 Özellik

2 1

Girişimcilerin Özellikleri Nasıl Olmalıdır?

Dünya genelinde teknolojinin gelişmesi ve insanların artık kurumsal hayatlarından ciddi bir şekilde sıkılmasının ardından insanlar start-up ve birtakım girişimler denemek istemektedirler. Bu noktada birçok girişim modeli bulunması ile birlikte insanlar ilk önce nasıl iyi bir girişimci olabileceklerini araştırmaktadırlar. İyi bir girişimcinin muhakkak kendine has ve özel olması gereken özellikleri olmalıdır. Girişimci olabilecek ya da olma kapasitesine sahip insanlar kendileri hangi yaşlarda olurlarsa olsunlar çevresinde ki ve bu işi yapabilecek birçok kişiye girişimcilik örneğini gösterebilmeleri gerekmektedirler.

Yeni nesil girişimcilik artık birçok web üzerinde yer alan uygulamalara, yazılımlara ve bunun gibi alanlarda yer alan birçok şeye yapılabilmektedir. İnsanlar bu noktada dünyanın nerelerine giderlerse gitsinler iyi bir girişimci olabilmek adına yaş ile ilgili kişisel sorunlarını kesinlikle çözmeli ve tüm olaylara farklı kolektif pencerelerden bakabilmeleri gerekmektedir.

Finans Yönetimi

finans

Paranızı yönetemezseniz, şirketinizi de yönetemezsiniz. Kesinlikle bir girişimci finans okuryazarlığı yüksek biri olmalı. Gelen – giden kazançları yönetebilmeli, tasarruf edebileceğiniz alanları görebilmeli ve şirketi en iyi maddi duruma getirmek için çaba sarf etmelidir. Bu şekilde hem girişiminizi maddi sorunlardan uzak tutmuş hemde daha hızlı büyüyen bir girişim haline gelmiş olursunuz.

Risk Almak

Dünyanın her yerinde birçok yaştan farklı kişilerin başarılı girişimlerini internetten okumak ve bunun gibi örnekler ile karşılaşmak oldukça doğal şeylerdir.

Girişimci sıfatını alacak insanlar doğru zamanlarda kesinlikle iyi işler becerebilmeli ve doğru stratejik planlar içerisinde yer almalılardır. Girişimciler çevre genelinde daha cesur ve hayatında risk alabilen insanlardan oluşmaktadırlar. Bugünü düşünerek iyi bir girişimci olunamamakta ve muhakkak girişimcilerin çoğu hayatta yer alan birçok riskleri almak zorundadırlar.

Unutmayın en büyük risk risk almamaktır. İleride yaptıklarınızdan değil yapmadıklarınızdan pişman olacaksınız.

Başarısızlıktan Korkmamak

Her işte olduğu gibi bu tarz işlerde de başarısız olmak her insanın doğasında yer alan bazı şeylerden birisidir. Şu an milyarder gözüken birçok insanın geçmişte başarısız girişimleri olmamış mıdır? Bu noktada kesinlikle başarısızlığı düşünen kişiler iyi bir girişimci olamamakta ve daima ileriye iyi bakmaya çalışan insanlar bu noktada risklerle, hayatın kendisi ile baş edebilmektedir.

Araştırma Yapmak

girişimci

Girişimcilerde olması gereken en ama en büyük özellik kesinlikle araştırma sonuçlarına olan güvenleridir. İyi bir girişimci boş bulduğu vakitlerde daima araştırmalar gerçekleştirmeli ve bu araştırmaların her türlü sonuçlarına da güvenmek zorundadır. Araştırma sonuçlarına güvenerek ve bunları iyi bir şekilde derleyip, toplayıp bir yola çıkmak isteyen girişimci kendi iç güdülerine de güvenmelidir. Girişimciler tüm olaylara mantık çerçevesinden bakmakta ve her işte olacağı gibi hayatta alacakları kararlarda da kendilerini desteklemelilerdir.

İletişim Becerisi

İyi girişimcilerin çoğunun günümüzde insanlarla daha rahat iletişim kurabilen, göz temaslarında etkili olan insanlar tarafından yer aldığını görebilmekteyiz. Girişimci kesinlikle ortam içerisinde pısırık kalmamalı ve daima insanlarla rahat, kolay bir şekilde iletişim kurma becerilerine sahip olmalıdır. Bu noktada girişimcilerin ortam içerisinde bulunduğu konuşmalar ve insanları anladığını belirten jest, mimikler bu noktada insanlar tarafından onu dinlenebilir bir girişimci haline getirecektir.

Network Edinebilmek

Girişimcilerin çevresi sürekli olarak kendi arkadaşlarından yer almamaktadır. Girişimciler etkin konuşmaları ve insan ilişkileri ile birlikte çevrelerini kolay bir şekilde genişletebilmelidir. Çevre edinebilmek için çeşitli konferans ve müzakerelere katılan girişimciler bu noktada araştırmalarını biraz daha geniş çaplı yerlere yayarak mesleki konferanslara da kesinlikle zaman ayırmalıdır. Mesleki konferans alanlarında yapabileceği konuşmalar insanlar tarafından ciddi derecede ilgi çekmeli ve bu noktada çevrelerini bir gün içerisinde çok farklı noktalara taşıyabilmektedirler.

Sektör ve Ürün Bilinci

Girişimciler için en önemli hususlardan bir tanesi de şüphesiz içerisinde bulunacağı ve planlayacağı sektörü iyi bir şekilde analiz etmesidir. Sunmayı planladıkları ürünler ile ilgili yeterli bir bilgi birikimine sahip olan girişimciler sonrasında başarı hikayeleriyle kaplı bir geleceğe doğru ilerlemektedirler.

İyi bir girişimci olmak için birçok özellik gerekli fakat insanlar içerisinde merak edilen ve bilinmesi gereken en önemli özellikleri sizlere listeledik. Sizlerde iyi bir girişimci olmak için lütfen en önemli vakti kendinize ve araştırmalarınıza harcayın.

Sorularınızı iletişim bölümünden iletebilirsiniz.

Sosyal medya hesaplarımız: instagramfacebooktwitter ve youtube

İlgili Kategori: Girişimcilik

2 Yorumlar
  1. […] İlgili: Bir Girişimcinin Sahip Olması Gereken 7 Özellik […]

  2. […] İlgili: Bir Girişimcinin Sahip Olması Gereken 7 Özellik […]

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.