Girişimcilikte Hedeflerin Belirlenmesinin Önemi

0 4

Öncelikle sizlere girişimcilik hakkında bilgiler verelim. Pek çok insanın girişimcilik nedir? sorularına bir cevap vererek sizleri aydınlatalım.

Girişimcilik Nedir?

Girişimcilik kavramı en genel bir ifade ile kar amaçlarıyla riskleri üstüne alan ve iş kuran insanların yaptığı atılımlar olmaktadır. Girişimcilik son senelerde pek çok yerde sıkça bahsedilen bir konu da olmuştur. Özellikle de teknolojinin gelişmesi ile beraber kişiler kafalarındaki projelerini hayata geçirmek adına atılımlar yapmaya başlamışlardır. Kurumsal işletmelerdeki çalışma koşullarının oldukça ağır olması ve daha da fazla para kazanma düşünceleri ile genel olarak insanlar yeni girimler yapmaya itilmektedir.

Fakat girişimcilerin bilmesi gerekir ki bu alanda hedeflerinde oldukça büyük bir önemi bulunmaktadır.

Hedefler, iş dünyaları için üretimler kadar eski bir unsur olarak görülmese de aslında oldukça önemli bir kavramdır.

En başta kurumsal seviyelerde kullanıldığını da düşünebiliriz, fakat bir girişimcinin tüm ömrü boyunca eksik olmayacak ve başarılara götürecek yolun en başında hedefler gelmektedir.

Kısacası bilmeniz gerekir ki girişimcilik de hedeflerin yeri oldukça önemlidir.

Hedeflerin Çalışma Yaşamlarındaki Yeri

Kurumsal veya büyük organizasyon işlerini düzgün bir şekilde yürütebilmek ve yönetebilmek adına hedef odaklı çalışmak da gerekir. Bir işletme düşünün ki önümüzdeki günlerde ne kadar satış yapabileceği, kaç tane işçi alımı yapabileceği ve ne kadar üretim yapabileceği de belli değildir. Böyle bir durumu da görmeniz duymanız mümkün değildir. Hatta bunların da ilerisinde bu tür organizasyonların yaklaşık 20 ile 30 senelik geniş bir kapsamlı stratejik hedefleri bulunmaktadır.

Bu hedefler de işletmeleri ulaşmak istediği yere ulaştırmak adına kilometre taşı görevi görmektedirler. Eğer ki bu uzun süreli hedefler tek tek gerçekleştirilir ise uzun bir sürede başarıyı da elde edebilmektedirler.

Girişimciliğe Başlamadan Önce Hedef Belirlemek

Bir iş kurmaya verdiniz, düşündükleriniz ve hayalleriniz var yani yapmak istediğiniz tüm her şey belli. İşte tam da bu noktada hedeflerinizi doğru ve tutarlı bir şekilde belirlemeniz işlerinizin başarılı sonuçlanmasında kritik bir öneme sahip olmaktadır. Hayalinizin sınırı yoktur. Fakat bu hayalleri temel alarak bir iş kurmaya başlarsanız, ne yazık ki olumsuz sonuçlanma olasılığı da oldukça fazladır.

Hayalinizi hedefe dönüştürün, kısa süreli ve uzun süreli hedefler belirleyin. Bunun yanı sıra bu size hayalinizin ne kadar ulaşılabilir olduğunu da gösterebilmektedir.

Girişimcilik de hedef belirlemek, girdiğiniz işlerin olumlu sonuçlanması adına oldukça önemlidir.

Örneğin; 2 sene sonunda 2 bin müşteriniz olduğunu hayal edebiliyorsunuz. Bunu tutarlı bir hedefe dönüştürebilecek olursanız, 1 müşteriyle başlamış olduğunuz işlerinizin 24 ay sonunda 2 bine ulaşması adına müşteri sayılarınızın ortalama olarak her ay %87 civarlarında artış göstermesi gerekmektedir. Bu durum maalesef ki gerçek sektörler için çok yüksek bir büyüme oranı olmaktadır. Dolayısıyla da ulaşılamaz bir hedef olması ile beraber sizleri de yanlış yönlendirebilecek bir hedef olabilir.

Bu yüzden de hayallerinizi hedeflere dönüştürebilmek oldukça önemlidir.

Ne Gibi Hedefler Belirlemek Gerekmektedir?

Öncelikle bir iş kurmak istiyorsanız, işlerinizin türüne ve işin sektörüne göre de önem arz edebilecek konular farklılık gösterebilir. Tüm her şeyden önce sizler için önemli olan kriterleri belirlemeniz gerekmektedir. Fakat her işletme için de olmazsa olmaz hedefler bulunmaktadır.

Bunları da sıralayacak olursak şu şekildedir;

-Maliyetler ve satışlar bunların başında gelmektedir.

– Üretim yapacak bir iş kuracaksanız üretim miktarı hedefleri olması gerekir.

– Hizmet sektöründe bir iş kuracaksanız hizmet hedefleri olması gerekir.

– Eğer ki işletmenizde personel çalıştıracaksanız personel sayılarını da hedeflemeniz gerekmektedir.

– Eğer ki bir internet sitesi kuruyorsanız ziyaretçi sayıları, üye sayıları ve ürün satış hedefleri de belirlenmesi gerekir.

Girişimcilik ve hedef belirlemeler ile ilgili konular bu şekildedir.

Günümüzde pek çok insanın ilk olarak hedefi de girişimci olmaktır. Fakat girişimciliğe atılmak isteyen kişilerin bilmesi gerekir ki bu alana girdikten sonra da hedeflerin oldukça büyük bir etkisi olmaktadır. Artık insanlar girişimlere atıldıklarında genellikle hedefleri sayesinde daha da olumlu sonuçlar alabilmekteler.

Yani kısacası bir işe atılmayı hedefliyorsanız, bu işe atıldıktan sonra da hedeflerinizin olması gerektiğini unutmayınız. Atıldığınız işte belli bir hedefinizin olması sizleri daha iyi bir noktaya getirecektir.

Düşünceleriniz ve Sorularınızı  iletişim bölümünden ya da yorumlar iletebilirsiniz.

Sosyal medya hesaplarımız: instagramfacebooktwitter ve  youtube

İlgili Kategori: Girişimcilik

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.