Girişimcilik Süreci ve Aşamaları Nedir?

0 4

Toplumun özellikle de ihtiyaç duyduğu konularda üretip, bunu kişilerin hizmetine sunarak maddi ve manevi kazanç elde etmeyi sağlayan kişilere girişimci denilmektedir.

İnsanların bir çoğunu günümüzde girişimciliğe yönelten en etkili faktörler, şirketlerin zorlu çalışma şartları ve bireyin daha çok para kazanma isteği olabilir. Aynı zamanda bir iş yeri patronu nasıl olur ise girişimciler de kendi işinin patronu olur. Özellikle de birilerine veya herhangi bir firmaya bağlı kalarak onların emirleri ve istekleri altında çalışmak istemeyen kişiler girişimciliğe yönelmektedir. Hem kendi işini planlamak, hem de bu planı geliştirerek belli bir gelir elde etmek girişimlerin en büyük amaçlarıdır ve bir çoğu da bu amaca ulaşır.

Her işte olduğu gibi girişimcilik de beraberinde belli başlı riskler taşımaktadır. Bu risklerin ise sizleri korkutmasına gerek yok. Öyle ki kendinizden emin bir şekilde hem iyi olduğunuz hem de yetenekli olduğunuz işi yapıyor olmanız sizleri bu riskten kurtaracaktır. Günümüzde ise bir çok kişi bilgilendirme programları sayesinde girişimciliğe yönelmekte ve başarılı olmaktadır. Girişimciliğin de tıpkı diğer pek çok meslek dalları gibi süreçleri ve aşamaları vardır. Peki bu süreç ve aşamalar nelerdir?

Süreç ve Aşamalar Nelerdir?

Her iş kurma sürecinin meşakkatli olduğunu göz önünde bulunduracak olursak girişimcilik de tıpkı diğer meslek grupları gibi meşakkatli olabilir.

Girişimcilikte en önemli şeylerden biri çalışma programıdır. Neyi nerede ve ne zaman yapacağınızı bilmek sizleri her zaman bir adım öne itecektir. Sağlam temellerin oluşması her basamağı üzerine koymanızı çok daha kolay kılacaktır. İş fikrinin belirlenmesi, iş planının hazırlanması gibi bir çok süreç olacaktır. Bu süreçte kendinizde bulundurmanız gereken en büyük özellik ise fikirlere açık olmanız olacaktır. Her fikre açık olmanız ve sürekli olarak yeni fikir üretebilmeniz bu işin yaratıcılık kısmıdır.

Ön değerlendirilmelerinizin doğru bir şekilde hazırlanması ve uygulanması işletmenin gelişmesi açısından oldukça önemlidir. Öyle ki önemli aşamalarda yapacak olduğunuz herhangi bir yanlış ile işi batırabileceğinizi kesinlikle aklınızdan çıkarmamalısınız. Bu süreç ve aşamaları sıralayacak olur isek şu şekildedir.

1-Motivasyon

girişim

Her işte en önemli şeyin motivasyon olduğunu unutmamalıyız. Yapacak olduğunuz işe kitlenmeli ve iyi bir şekilde motive olmalısınız. Karşınıza çıkabilecek olan her türlü problemi en iyi çözme yönteminiz iyi bir finansmanın yanı sıra motive olacaktır. Motivasyonunuzun düşük olması demek önünüze çıkacak olan fırsatları değerlendirememeniz demek olacaktır.

2-İş Fikrini Belirlemek

Fikir her zaman önemlidir. Sadece iş konusunda değil sıradan bir arkadaş ortamında bile fikri değişik ve ilginç olan her zaman ön planda olacaktır.

İşi iyi yapmak her zaman fiziksel bir beceri anlamına gelmez. Girişimcilikte sizleri ön planda tutacak olan özellik fikir üretkenliğiniz olacaktır. Bazı zamanlar da hepimizin de dediği gibi on ayrı fikir bir değişik fikre bedeldir. Çok fazla fikir ortaya koymanız demek işinizde en iyisi olduğunuz anlamına gelmez. Yani konu fikir den daha çok iyi bir fikirdir. İş fikrinizi belirlerken ise göz önünde bulundurmanız gereken bir çok şey vardır. Deneyiminiz, uzmanlaşmış olduğunuz konu ve yetenek bunların başında gelir.

3-Çalışma Programı Hazırlama

Düzenli çalışmak dağınık bir şekilde fazla iş yapmaktan her zaman çok daha iyi olacaktır. Yapacak olduğunuz işleri listeleyerek bunları belli bir çalışma programına oturtmak hem işlerinizi kolaylaştıracak hem de başarınızı destekleyecektir. Program demek bir nevi birbirinden farklı ama bağıntılı çalışmalar demektir. Plan sizlerin eksiksiz be geniş kapsamlı çalışmasını sağlayacaktır.

Sorularınızı iletişim bölümünden iletebilirsiniz.

Sosyal medya hesaplarımız: instagramfacebooktwitter ve youtube

İlgili Kategori: Girişimcilik

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.