Girişimcilik Nedir? Girişimci Kimdir?

1 0

Girişimcilik geçmişten günümüze bir çok kişinin tercih etmiş olduğu iş alanıdır. Geçmişte girişimcilik üzerine çok fazla düşülmese de bugünlerde sayısı epey çok olan girişimciler var denebilir. Bu kavram, üzerine risk alabilme ihtimalinin olduğunu bile bile bu riski üstüne alan ve bu risk koşulunda iş kuran kişinin yaptığı atılımdır.

Girişimcilik konumu önceki yıllara göre günümüzde konumunu çok daha üstlere taşımıştır. Girişimciliğin başlangıcı olarak teknolojinin gelişimi de büyük bir rol oynamaktadır. İnsanlar teknolojiyi kullanarak kafalarındaki çalışmaları hayata geçirmek istemiş ve bunun üzerine belli konularda atılım yapmışlardır. Girişimcilik olarak adlandırdığımız yapılandırmaya insanların yönelme nedenleri günümüzde ki şirketlerde çalışma koşullarının oldukça ağır olması veya kişilerin çok daha fazla para kazanmak istemesi olarak sıralanabilir. Bu gibi nedenler kişiyi girişimci olma veya yeni girişimler yapma yoluna itmektedir. Peki girişimci kime denir?

Neler Okuyacaksınız?

Girişimci Kime Denir?

Üretiminin en kazançlı koşullar altında olmasını sağlayarak bu amaçlar uğruna mal ve hizmet üretimi yapan kişilere girişimci denilmektedir. İş hayatındaki veya kafasındaki projeleri alabilecek olduğu tüm risklere rağmen hayata geçirmektedirler. Hem ekonomik değer  üreten hem de para kazanmayı hedefleyen girişimciler, başka kişilere de istihdam sağlamaktadır.

Girişimcilikte Olmazsa Olmaz Üçleme

Girişimciyi yetenek, birikim ve cesaret üçlemesi meydana getirmektedir. Bir girişimci de bu üçlüden biri olmazsa olmazdır. Sağlam ve aynı zamanda cesur adımlar atmayı gerektiren girişimcilik, iş kurma konusunda oldukça büyük riskler taşıyabilir. Öyle ki günümüzde ortaya atılan ve hayata geçirilmeye çalışılan bir çok iş risk taşımaktadır. Her başarının ardında riski de getirdiğini göz önünde bulunduracak olur isek girişimcilik de ardından riski her zaman sürükleyecektir. Bir girişimcinin bu riskin içinden sıyrılarak geçmesi içinse kendine güvendiği konuda iş kurması ve bu iş için birikimini riske atmaması gerekmektedir.

Bu konuda bir girişimcinin sahip olmasını gerektiren bir sürü özellik bulunmaktadır. Bunlardan bir kaçı girişimcinin öngörü sahibi, cesur, zeki ve yetenekli gibi kavramlardır. Yaptığı işin tüm sorumluluğunu sırtlayabilen kişi bir girişimcidir. Öyle ki geri adım attığı sürelerde yeniden başlayabilmesi de bu sorumlulukların içinde bulunmaktadır.

Girişimcilik aynı zamanda üretmek demektir. Bu yolda bir girişimcinin en çok ihtiyacı olacak olan şey yeni fikirler üretebiliyor olması olacaktır. Hem işi iyi değerlendirmeli, hem yaratıcı olması gerekmektedir. Bir girişimci iseniz veya girişimci olmak istiyorsanız sahip olmanızı gerektiren en büyük vasıf liderliktir. Liderlik vasfına sahip olmanız demek, sizinle çalışacak olan kişileri veya iş yaptığınız kişileri motive edebileceğiniz anlamına gelmektedir.

Girişimcilik gördüğünüz üzere günlük hayatta ki bir çok meslek gruplarından çok daha fazla sorumluluk istemektedir. Bu sorumluluğun altından kalkabilmeniz başarı güdünüz ve işinize olan tutkunuzla aynı değerde olacaktır. Yeni fikirlere her zaman açık olmanız, hem dinlemeniz hem anlamanız hem de iyi anlatmanız, fırsatları görebilmeniz ve iyi bir şekilde değerlendirebilmeniz sizleri iyi bir girişimci yapacaktır.

Günümüzde bir çok girişimcinin bulunduğunuz göz önünde tutarsak hepsinin ortak özellikleri işlerini çok sevmeleri ve fırsatları kaçırmamalarından geçmektedir. Yeni fikirlere her ne kadar açık olursanız insanlar ile diyaloğunuz o kadar gelişir. Ancak kendinin ve kendi fikirlerinin önemsediğini düşünen kişiler fikirlerini açık şekilde beyan ederler. Hem bağımsız bir şekilde çalışır hem de topluma hizmet eden amaçlar doğrultusunda yatırımlar yapmış olursunuz. Kendi yeteneklerinize ve ilginizin yönelmiş olduğu tarafa doğru her konuda işi bağımsız yapan kişiler girişimcilerdir. Girişimci ve girişimcilik örneklerini incelemeye aldığınıza bu özelliklerin olduğunu gözlemleyebilirsiniz.

Sorularınızı iletişim bölümünden iletebilirsiniz.

Sosyal medya hesaplarımız: instagramfacebooktwitter ve  youtube

İlgili Kategori: Girişimcilik

1 yorum
  1. […] Mutlaka Okuyun: Girişimcilik Nedir? Girişimci Kimdir? […]

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.