Girişimcilik Hakkında Bilinmesi Gerekenler

4

Pek çok farklı alanlarda ortaya sermaye koyarak bir iş yapmaya girişen, kendisine güvenen ve karşısına çıkabilecek bütün risklere karşı hazırlıklı olan insanlara girişimci denmektedir.

Girişimcilik genelde olumsuz bir sonuç doğurmaktadır. Aynı zamanda zor ve karmaşık bir iş olmaktadır. Bu konuda karar verilmeden önce iyi bir araştırma yapmak gerekir. Bu araştırmaları yaptıktan sonra da net kararlar verilmesi gerekmektedir. Eğer ki riske atabilecek kadar paranız yok ise bu işe yönelmemek de sizler için daha doğru olacaktır. Çünkü girişimciler bir işe başlarken karşısına çıkabilecek bütün riskleri göze almaktadır ve hedefleri ne kadar kar etmek olsa da bu durumun olumsuz sonuçlanabileceği ihtimalinin olduğunu da daha işe başlamadan bilerek kabullenmektedir.

Girişimci kişilerin ekonomi üzerindeki etkileri de oldukça önemli durumdadır. Girişimcilerin, başladıkları işlerde kaybetmeleri de kazanmaları da ekonomileri bir şekilde etkilemektedir. Girişimcilerin yeni işler yeni ürünler üretmeleri, yeni iş imkanları sunmaları, farklı yenilikleri getirmeleri bakımından oldukça önemlidir.

Girişimci Kimdir?

Ticaret, sanayi ve buna benzer çeşitli alanlarda ortaya sermayelerini koymak kaydı ile iş yapmaya girişen, kar amaçları güderek bazı riskler alabilen kişilere girişimci denmektedir. Mal ve hizmetler üretmek için üretimlerinin tüm öğelerinin en iyi bir şekilde bir araya gelmesi de oldukça önemlidir. Pek çok girişimci sonuçlarda başarısızlıklar ile karşılaşsa da başarılı olan girişimcilerin sayısı da küçümsenmeyecek derecede çoktur.

Girişimcilerin Başarılı Olmak Adına Neler Yapması Gerekir?

Girişimcilerin başarılı olması için öncelikle piyasalarda bulunmayan ürünlerin bulunması veya bulunan bu ürünlerin geliştirmesinin sağlanması gerekmektedir. Yeni ürettiği ya da geliştirdiği ürünleri, hizmetleri, farklı yeni ihracat pazarları bularak ticarete sokması da gerekmektedir. Yeni ham maddeler ve arz kaynakları da tespit edebilmesi gerekir. Tüm bu işlemleri de yeni bir organizasyon yapısında oluşturması da gerekir.

Girişimcilik adına girişimcilerin başarılı olması için bu hususlara da dikkat etmesi oldukça önemlidir.

Girişimcilerde Bulunması Gereken Özellikler Nelerdir? 

-Girişimci olan insanlar mutlaka kendisine güveni olan kişiler olması gerekir. Bunun yanı sıra çevresi tarafından da güven duyulmakta olan birisi olması da oldukça önemlidir. Ticaret hayatında güven oldukça önemli bir konudur.

– Girişimciler, karşısına çıkabilecek her türlü fırsatları olumlu bir şekilde değerlendirebilme kapasitesine de sahip olması gerekmektedir. Ayrıca risklerin de farkında olmaları gerekmektedir.

– Girişimci olarak atıldığı işi sevmeli, saygı duymalı ve bunun yanı sıra geliştirmek adına da tüm imkanları kullanmaları gerekmektedir.

– Girişimci kişiler yeni fikirler üretebilmeli, her defasında da tekrardan başlama gücüne sahip olmalıdır ve bütün bunlar için de başarıya kenetlenmiş olmaları gerekmektedir.

Girişimcilik konusunda önemli olan konulardan bir tanesi de girişimcilerde bulunması gereken özelliklerdir. Bu özellikler de sıraladığımız gibi olmaktadır.

Girişimci Kişilerin En Çok Yaptığı Hatalar Nelerdir?

-Girişimciliği ve işletmeciliği ayıramamak ve girişim de bulundukları işlerde, işletmeci gibi davranmak girişimcilerin sıklıkla yaptığı hatalar arasında yer almaktadır. İşletmecilik zorlu bir süreç iken iş kurmanın da ne derece de zorlu olabileceğini görmezden gelmemek ve pembe hayaller kurarak da işlere başlamak bu süreçlerin olumsuz sonuçlanmasına da neden olabilir.

– Girişimcilerin üretmiş olduğu fikirlerin, üretim, ticaret ve hizmet alanlarında uygulanabilir olup olmadığına da dikkat edilmemesi en çok yapılan hatalar arasındadır. Unutmayın ki kafalarınızda şekillenen veya kağıtlar üstünde güzel görünebilen her iş de başarılı olacak diye bir kural yoktur.

– Hiçbir bilgisi veya ilgisi bulunmayan alanlarda girişimcilik yapan insanlar da genel olarak başarısız olmaktadırlar. İşe giren kişilerin arasında kesinlikle konulara hakim ve bilgi sahibi olan bir kişi olması oldukça önemlidir. Gireceğiniz bir işe sadece çok karlı diye girmek hata yaptığınız anlamına gelmektedir. Bunların ardından da pek çok hatayı beraberinde getirebilirsiniz.

– Girişimcilerin yaptığı hatalardan birisi de yanlış ortak seçmek olmaktadır. Ortakların durumlarını kesinlikle araştırmadan işe başlanmaması gerekmektedir.

– Girişimcilerin en büyük hatalarından biri ise plansız çıkılan işlerin sonunun olmaması.

Girişimcilik adına kişilerin pek çok alanda dikkat etmesi gerekmektedir. Bu hususları da sizlere bu yazımızda sunmuş bulunmaktayız. Sizlerde bir işe girişmeden önce bu hususlara dikkat ettiğiniz sürece daha başarılı sonuçlar elde edebilirsiniz.

Girişimci kişilerin hata yapmaması adına ve girdikleri işlerin başarılı sonuçlanması için bu konulara dikkat etmeleri gerekir.

Düşünceleriniz ve Sorularınızı  iletişim bölümünden ya da yorumlar iletebilirsiniz.

Sosyal medya hesaplarımız: instagramfacebooktwitter ve  youtube

İlgili Kategori: Girişimcilik

Yorumlar kapalı, ancak trackbacks Ve pingback'ler açık.