Genç Yaşta İş Kurmak? Nasıl Kurulur?

0 142

Çok eskilerden zengin olmak veya iş kurmak orta yaşlı kadın ve erkeklerde görülür, onlar has bir şey sanılırdı. Günümüzde ise gençlerin girişimcilik ve başarı hikayeleri oldukça fazla.

Kazanıyor oldukları paralar ile gençler haber bültenlerine bile haber oluyor. Gençlerin hayata atılım da çok daha hızlı ve hırslı olma nedenleri işsizlik, iş bulma zorluğu gibi nedenler dolayısıyla oluşuyor. Öyle ki bugünlerde kendi işini erken yaşta kurmak isteyen bireylerin bu isteğinin nedeni biraz da devlet yardımı. Devlet belli yaş aralığında iş kurma eğilimine yönelen gençlere birçok kolaylık sağlıyor. Hem teknolojinin gelişimi hem iş alanlarının artık dijital platformlar üzerinden sürdürülebilirliği gibi pek çok nedenden dolayı gençler iş sahibi olabilmekte.

İş Kurmak İçin İnternet Büyük Bir Velinimet

Gençlerden önceki kuşaklara göre bu kulağa her ne kadar zor gelse de şu an içinde bulunduğumuz internet çağı gençlere hem kolaylık he de birbirinden farklı avantajlar sunuyor. Böyle bir konumda iseniz veya bu konumda olmak gibi bir düşünceniz var ise en önemlisi sizler için çevre olacaktır. İçinde bulunacağınız birçok ortam olabilir fakat bu durumda asıl önemli olan şeylerden biri sizinle aynı hedeflere sahip olan kişilerle iletişiminizin çok daha güçlü olması.

Aynı hedef ve amaç için çalışan kişilerle yaptığınız arkadaşlık sizleri bu hedefte daha kolay ilerletebilir ve tek başınıza mücadele etmekten daha verimli sonuçlar doğurur. Çevre edinmek veya aynı hedefi amaçlayan kişilerden bir çevre kurmak şimdiler de çok daha kolay. Nasıl mı? Tabii ki yine internet ile. Sosyal medya bunlardan bir tanesi olabilir. Sosyal medya ile günümüzde arkadaşlık kurmak ve bağlantıya geçmek oldukça kolay. O kişilerle bağlantınızı koparmamalı ve amaçlarınıza birlikte yürümeli, fikir alışverişi yapmalısınız.

Finansal Kaynaklar

iş kurmak

Genç yaşta iş kurmak için gerekli olan şeylerden biride yatırımdır. İçinde bulunduğumuz ve doğduğumuz çağ maalesef tam anlamıyla bir tüketim çağı. Modaya ayak uydurma vb. durumlardan kendimizi biraz da olsa uzak tutmayı başardığımız zaman birikim yapmamız ve daha sonrasında da bu birikimi birer yatırıma dönüştürmemiz hiçte zor olmayacaktır. Yatırım yapmak her açıdan riskli olabilir fakat bu riski en aza indirgemenizin yolları da var. Bunların başında ise acele etmemek ve adımlarımızı sağlam atmak gelir. Belli bir yatırımın içine girmeden önce hem yatırım sonrası başarıyı hem de bu başarıdan doğabilecek riskleri göz önünde bulundurmalısınız.

Erken yaşta iş sahibi olmak biz gençlere oldukça şaşalı gelebilir. O yüzden bu parıltılı fikre hemen kapılıp gitmemekte fayda var. Acele ederek hızlı davrandığınız bir konunun sizleri riske atabileceğini unutmamalısınız. Bu yüzden hangi işte daha iyi olduğunuzun kararını verip kariyerinizde de o noktada ilerleme sağlamalısınız. İyi ve kendinizden emin olduğunuz işi yapmak sizleri bu riskten arındıracaktır.

En Önemli Kaynak: Motivasyon

Tüm bu noktalarda en önemlisi motivedir. Sizler kendinizi hırslı hissediyor olabilirsiniz fakat hırslı olmak ile motive olmak aynı şey değildir.

Fazla hırsın sizlere hata yaptırabileceğini unutmamalısınız. Oysa motive olmak sizlere hata yaptırmayacak tam aksine işinize daha da kitlenmenizi sağlayacaktır. Bu noktada sizleri motive eden hayat hikayeleri okuyabilirsiniz. Başarı hikayeleri bizlerin yoluna her zaman ışık tutmuştur.

İlgili Kategori: Başarı Hikayeleri

Çevrenizi oluşturmak, internetten yararlanmak, girişimcilik, pazarlama, rekabet araştırması gibi konuları iyice araştırmalı çabalamaktan vazgeçmemelisiniz. Çaba böyle bir girişimde her şey demektir. Unutmayın ki başarı bir adım ötenizde de olabilir. Sürdürülebilirlik, vazgeçmemek sizlerin emeğinin karşılığını her zaman verecektir. Motivasyonunuzun düşmesine asla izin vermemelisiniz.

Sorularınızı iletişim bölümünden iletebilirsiniz.

Sosyal medya hesaplarımız: instagramfacebooktwitter ve youtube

İlgili Kategori: Girişimcilik

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.