Freelance Nedir? Avantajları ve Dezavantajları

1 3

Günümüzde en yaygın terimler arasında dile gelen ve her girişimcinin de ekibinde muhakkak yer alacağı çalışma gruplarından birisi de şüphesiz freelancer çalışanlardır. Freelancer çalışan kişiler günümüzde oldukça fazla olmak ile birlikte birçok kategorilerde hizmet vermektedirler. Peki bunlar nelerdir? Freelance ne demek? İşte detaylar ve daha fazlası içeriğimizin devamında yer almaktadır..

Freelance çalışma sistemini biraz daha detaylı incelemek gerekirse bu çalışma prensibinin kesinlikle özgür çalışan kişilerden oluştuğunu söyleyebiliriz. Freelance olarak çalışan birçok kişi günlük yaşamlarında otobüs, tren, havaalanı yolculuklarında; kafelerde, pastanelerde ve de aklınıza gelebilecek birçok alanlarda işlerini kolay ve hızlı bir şekilde halledebilen insanlara denmektedir. Terimde anlamı özgür, serbest çalışmak anlamına gelmektedir. Kurumsal bir yere bağlı kalmadan işlerini kendine özgü bir şekilde rahat, istediği vakitte yerine getiren kişilere freelance denmekte ve günümüzde birçok marka, kurumsal şirketler bu noktada çalışanlarını freelancer ekiplerden oluşturmaktadır.

Freelance olarak çalışmanın birçok avantajı olduğu gibi dezavantajlarını da çok fazla bir şekilde sayabiliriz. İnsanlar günümüzde bu çalışma modeline alışmış ve hayatlarını geçirebilecek durumda olduklarından dolayı oldukça memnun kalmaktadırlar. Türkiye de freelance olarak çalışan kişilerin çoğunluğu çeşitli yerlerde iş bulamayan insanlardan da kaynaklanmaktadır. Bu noktada ise insanlar internet üzerinde kendilerini geliştirmeye ve daha iyi bir işlevde çalışmak adına gelişimlerini hızlı bir şekilde sürdürmek istemektedirler. Peki freelance avantajları ve dezavantajları tam olarak neler?

Freelance Çalışma Avantajları

Bu kategoride çalışan birçok kişinin iki yönden de olayları incelemesi gerekmektedir. Bir olayı incelerken tek taraflı incelemek bu noktada doğru ve özgün bilgiler edinebilmek konusunda oldukça insanları çelişkide bırakmaktadır. Avantaj noktasında hem işveren hem de çalışan kişi üzerinden değerlendirmelerimizi yapalım. İlk olarak freelance olarak çalışan kişi tarafından olayları inceleyelim;

  • Kesinlikle herhangi bir mesai saatiniz yok.
  • Sabah erken kalkma derdi yok. Sizler için günün en doğru vaktinde işinize başlayabilir ve rahat çalışma ortamını yakalayabilirsiniz.
  • Aylık maaş bekleme derdi yok. Emek vererek hazırladığınız işi, iş sonrasında alabilmektesiniz.

İlgili Kategori: İş Fikirleri

Freelance çalışanlardan hizmet alan işverenler tarafından olayları incelemek gerekirse;

freelance
  • İşverenler için birden fazla freelance çalışan ile görüşüp, fiyat alma ve en iyisini seçme avantajı
  • Acil bir işinizde freelance çalışan birini bularak acil ihtiyacınızı giderebilirsiniz.
  • İş yerinizde yer alan çalışanlarda yeterli olmayan ve o pozisyonda çalışan olmadığı için istediğiniz alanda freelance çalışan birini bularak en iyi işi çıkartma özelliği.
  • Ofisinizde yer alan çalışanınıza verdiğiniz işi haftalarca beklemek yerine freelance çalışana işi verip belirli bir sürede tamamlamasını söyleyerek, vakitten tasarruf edebilme ayrıcalığı.
  • Freelance çalışanlar ile çalışarak o noktada iş yapan kişilerin tek işi bu oldukları için odaklanma ve kaliteli iş çıkarma olasılıkları.

Freelance çalışanlar ve bu noktada iş verenlerin ihtiyaçları gözünden bu olayları incelersek aslında iki taraf içinde kazan = kazan modeli oluşuyor. Hem satıcı hem de alıcı bu noktada freelance ile çalışmaktan oldukça memnun kalıyor.

Freelance Çalışma Dezavantajları

İşveren tarafından bu olayları incelemek açıkçası freelance noktasında insanların midelerini bulandırmaktadır. Bu noktada işverenlerin güvenilir ve sağlam freelance sitelerinden iş vermeleri gerekmektedir. Güvenilir freelance çalışanı bulmak son yıllarda oldukça zorlaşmış ve bu noktada birçok kurumsal firmalar yakınmaktadırlar.

Freelance çalışanlar tarafından bu nokta incelendiğinde bir marka ve kurumsal şirkete sürekli iş yapmıyorsa oldukça can sıkıcı bir hal almaktadır. Her gün, her saat iş garantisi kesinlikle bulunmayan bu işte sabit gelir de elde etmemek sizleri önünüzü görme noktasında sorun yaratabilmektedir.

Sorularınızı yorumlar kısmından iletebilirsiniz.

Sosyal medya hesaplarımız: instagramfacebooktwitter ve youtube

1 yorum
  1. […] İlgili Konu: Freelance Nedir? Avantajları ve Dezavantajları […]

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.