Finlandiya İş İlanları, İş İmkanları ve Yaşam Şartları

Finlandiya İş İlanları, İş İmkanları ve Yaşam Şartları
14

Finlandiya İş İlanları, İş İmkanları ve Yaşam Şartları

Son yılların en fazla tercih edilen ülkeleri arasında yer alan Finlandiya iş ilanları, iş imkanları ve yaşam şartları çok fazla merak edilen konuların başında yer almaktadır. 

Finlandiya iş ilanları, iş imkanları ve yaşam şartları hakkında detaylı bilgiye sahip olmak isteyenler yaptıkları araştırmalar sonrasında en doğru kararı vermeye çalışmaktadırlar. Yurt dışında çalışmak isteyen kişiler genel olarak gitmek istedikleri ülkenin ekonomisi ve yabancı işçilere sağladıkları gelirler hakkında bilgi sahibi olmaları en doğru adımları atmaları için son derece önemli olmaktadır. Bundan dolayı Finlandiya ülkesi için çok sayıda araştırmalar yapılmaktadır. 

Finlandiya Hakkında Bilinmeyenler

Finlandiya ülkesi İskandinavya kıtasının en zengin ülkelerinden biri olup 5, 5 milyon nüfusa sahip olan bir ülkedir. Çok daha rahat bir ekonomiye sahip olan ülke 253 milyar dolarlık milli gelir sağlamaktadır. resmi dili Fince olan ülkenin başkenti Helsinki ve para birimi Euro olmaktadır. Yüksek nitelikli iş gücü ve son derece gelişmiş bir ekonomisi ile ülke refah içinde yaşamaktadır. Ayrıca iyi bir eğitimi düzeyi bulunmakta ve çok sayıda avantajları ile son yılların en fazla talep gören ülkelerinin başında gelmektedir. İş bulmak ve iş olanakları bakımından ülke büyük bir kesim çok daha fazla cezp etmektedir. 

Finlandiya İş İlanları, İş İmkanları ve Yaşam Şartları
Finlandiya İş İlanları, İş İmkanları ve Yaşam Şartları

Finlandiya İş İmkanları

Genel olarak ülke soğuk bir İskandinavya ülkesi olup hizmetler sektörü çok daha yaygın bir hal olmaktadır. Ülkenin toplam gelirinin % 75 kadarını hizmetler sektöründen elde etmektedir. Finlandiya sanayi sektörü ikinci sırada yer alırken tarım sektörü ise istihdam edilen kişi sayısı çok daha az olmaktadır. Yaklaşık olarak toplam gelir arasında 4 ile 5 milyar dolarlık bir gelir tarım alanından sağlanmaktadır. Yurt dışında çalışmak isteyen kişilerin Finlandiya ülkesini seçmesi halinde tarım sektöründe istenilen iş olanaklarını bulması biraz zor olmaktadır. Bundan dolayı bu alanda çalışmak isteyenler bir kez daha düşünmelerinin faydası bulunmaktadır. Ancak sanayileşmiş bir ülke olarak sanayi sektörü çok daha gelişmiş potansiyel büyüklüğü ile yaklaşık olarak 40 milyar dolar düzeyinde olmaktadır. Şayet sanayi alanında çalışmak istenirse ülkenin oturma izninin alınması yeterli olacaktır. Finlandiya hizmet sektörü alanında çalışmak isteyenlerin bir mesleğe sahip olması durumunda en doğru seçim bu ülke olacağı kesindir. Ülkede gelirin en büyük kısmı hizmet sektöründen sağlanmaktadır. Finlandiya’nın üniversite eğitimi almış büyük kesimi ile ciddi anlamda hizmet sektörü gelişmiş ve 150 ile 200 milyar dolarlık potansiyel büyüklüğe sahip bir ekonomisi bulunmaktadır. 

Finlandiya İş İçin Oturma İzni

Ülkede çalışmak isteyen kişiler ilk olarak çalışma alanlarına karar vermesi gerekirken tüm işçilerin ülkeye gitmeden oturma izinlerini alması zorunlu olmaktadır. Çünkü tüm iş alanları oturma izni gerektirmekte olup bu konu hakkında detaylı bilgilere sahip olunmasına neden olmaktadır. İşte Finlandiya iş için oturma izni alma nedenleri şunlardır;

 • Çalışan için oturma izni,
 • Başka bir oturma izni ile çalışmak,
 • Mevsimlik işçi oturma izni,
 • Çalışmak isteyen kişinin akademik derecesi ya da araştırmasını Finlandiya da tamamlamış olması,
 • Oturma izni olmadan çalışmak,
 • Finlandiya da iş yeri açmak,
 • Oturma iznine başvuru yapmak,

Finlandiya da oturma izni almadan önce ülkede iş bulunması gerekmektedir. İş bulunması halinde oturma izni başvurusu yapmak daha kolay olacaktır. Ülkeye çalışmak için giden kişilerin genel olarak çalışma gerekçesi oturma iznine ya da gelir getiren bir iş yapabilme olanağı bulunan her hangi bir başka oturma iznine ihtiyaç duymaktadır. Yapılacak işin türüne göre alınacak iznin türünün belirlenmesi çok daha etkili olacaktır. 

Finlandiya Çalışma Alanları

Finlandiya iş imkanları bakımından çok daha geniş bir yelpaze sahip olmasından dolayı son dönemlerin en fazla tercih edilen ülkelerinden biri olmaktadır. İşte Finlandiya çalışmalar alanları şunlardır;

 • Elektronik,
 • Sağlık,
 • Bilişim,
 • Tarım,
 • Metal,
 • Ormancılık,
 • Kağıt,

Finlandiya işçi ücretleri genellikle tercih edilen sektöre göre farklılıklar göstermektedir. Ancak yapılan incelemelere göre ülkede işçi maaşları saatlik yaklaşık ortalama olarak 9 ile 12 Euro arasında değişmektedir. Bu bilgilere göre bir işçi günde saatlik 10 Euro üzerinden çalışması halinde 8 saat içinde 80 Euro almış olacaktır. 

Yorumlar kapalı, ancak trackbacks Ve pingback'ler açık.