Esnek Olmak

ESNEK OLMAK

38

Bazı fırtınalarda asırlık çınarlar devrilir, ancak çok esnek bir yapıya sahip olan palmiye ağacı devrilmez. Yine esnek bir yapıya sahip olan toprak, üzerine atılan her tohuma yeşerme şansı verirken, kaskatı bir yapıya sahip olan mermer ise üzerinde hiçbir canlıya hayat şansı tanımaz.
Esnek olmak, aslında hayata karşı olumlu, ılımlı, güzel bir tavır takınmaktır. Eğer isler yolunda gitmiyor ise ne kendimizi ne de bir başkasını yargılamadan alternatifler üzerinde yoğunlaşmamızı sağlar.
Yine gelelim, Esnek olmak farklı bir bakış açısı kazandırır bizlere.Hedefe farklı yollardan da gidilebileceğini gösterir. Denizlerin her zaman fırtınalı olmadığını, sadece fırtınalı olduğu zamanlarda bir limana sığınmanın faydalı olacağını öğretir.Kesin ve değişmez kurallar ile yaşamın sınırlanamayacağını gösterir.
Her insanın hayata karşı mutlaka bir duruşu olmalıdır, ama bu duruşa da esneklik payı verilmeli. Kişinin gerektiğinde, durup beklemesini ya da yolunu değiştirmesi gerektiğini bilmesi gerekir. Ancak esnek olmakla ödün vermek birbirine asla karıştırılmamalıdır.. Çünkü şöyle diyelim esnek olmak demek belirlemiş olduğunuz hedeften, yani büyük resimden vazgeçmek değil, ona giden yolları zaman zaman değiştirerek, o büyük resme yürümek demektir..

Ayrıca esnek olmak iletişimi kolaylaştıran,insanlarla olan ilişkilerinizi daha mükemmel hale getiren bir faktördür. Esnek olan insan ise karşısındaki kişileri asla yargılamaz, farklı düşüncelerin de olabileceğini kabul eder. Belki o düşünceler kendisine çok çok ters gelir ama onlar ile birlikte yaşamayı ise çok iyi bilir.
Etkili iletişime sahip olan insanların pek çok özelliğini inceledim, hepsindeki en önemli özelliğin esneklik olduğunu gördüm. Bu insanların toprak gibi esnekçe değişime açık bir şekilde tüm ilişkilerini yürüttüklerini tespit ettim.
Esnek olabilmek için her şey den önce çelik duvarlardan oluşmuş kalıplarımızı kaldırmaya ihtiyacımız var. Hep aynı davranış kalıpları ile hareket ediyor isek,
bir gün bu kalıplarımızı kırmak zorunda olduğumuzu bilmeliyiz.
Henry Ford, çok tutulan bir araba üretiyordu ve de bu arabalar sadece ve sadece siyah renkli idi. Yardımcısı ona müşterilerin başka renk arabalar da istediğini söylediğinde ise şöyle demiş, ‘istedikleri her renk arabayı alabilirler,yeter ki siyah olsun.’
Ancak Dodge Fabrikası yeni bir model araba çıkardığında ve her renk araba imal ettiğinde Henry Ford değişmek zorunda kaldı. Esnek Olmak, bize karşılaştığımız en zor şartlarda bile dahi çözümler üretebilme potansiyelini verir. Bu durumda kişi soruna değil daha çok çözüme odaklanacaktır. Çözüme odaklanan kişi, problemin içinde boğulup kalmayacağı için o anın telaşına veya öfkesine kapılmaz.Daha soğukkanlı ve de mantıklı düşünür, böylece karşılaştığı olumsuz durumdan en az zararla kurtulur. Hatta bazen o durumu kendisi için bir avantaj haline bile getirebilir.

Neler Okuyacaksınız?

Etkili İletişim Kaynağı da esnekliktir

İnsanlar esnek düşünebildikleri sürece esnek davranışlarda bulunurlar. Ve bu Esnek tavırları çevrelerinde ılımlı bir hava oluşturmalarını sağlar.
Esnek düşünce, kendi çevremizdeki insanların hatalarına karşı hoşgörülü olmayı ya da en azından bazı küçük hataları gözümüzde büyütmemeyi bize öğretir.

Esnek Tavır Problem Çözdürür

İnsanlar, yaratılışları gereği takdir edilmek isterler değil mi. Bu nedenle etkili iletişimi iyi bilen kişiler en olumsuz şartlarda bile karşılarındaki insanı motive ederek olumsuz durumu olumluya çevirebilme yeteneğine sahiptirler. Çevremizdeki insanları onurlandırmak onların bize nakış açısını olumlu yönde değiştirecektir.
Aikido mükemmel bir dövüş sanatıdır.Bu sporda karşıdan gelen darbeye karşı bir hareket yapılmaz, saldırı geçiştirilir.
Kuvvete karşı kuvvet ile cevap verilmez. İyi iletişimciler aynı aikido ustası gibi birilerinin görüşlerine tepki vermek yerine önce esnek olur, uzlaşma noktaları bulurlar. Ortak noktalarda uyum sağlar , sonra istedikleri sonucu da alırlar.

Düşünceleriniz ve Sorularınızı  iletişim bölümünden ya da yorumlar iletebilirsiniz.

Sosyal medya hesaplarımız: instagramfacebooktwitter ve  youtube

İlgili Kategori: Kişisel Gelişim

Yorumlar kapalı, ancak trackbacks Ve pingback'ler açık.