Elon Musk’a Rakip Bir Türk – Eren ÖZMEN’in Başarı Hikayesi

0 24

Eren Özmen Türk kadın girişimci olarak adından sürekli bahsettirmektedir. Birçok kadının hayali olan kariyere sahiptir. Başarısını defalarca kez kanıtlamış büyük ilgi odağı olmayı başarmıştır.

1980 yıllarının başında eğitimi için Türkiye’den Amerika’ya gitmiştir. İngilizcesi sandığınız kadar iyi değildi ve maddi açıdan zorluklar yasayacağını biliyordu. Yine de bütün zorlukların üstesinden gelebileceğine inanarak yolculuğuna başladı. Amerika Birleşik Devletlerinde Nevada, Reno Üniversitesi İşletme Yönetimi bölümünü başarı ile tamamlamayı başardı. Yüksek lisans derecesi alarak başarısını kanıtlayan Eren Özmen Sierra Nevada Corporation adındaki teknoloji şirketine katıldı. Kısa süreler içerisindeki başarıları sayesinde eşi ile birlikte bu şirketi satın aldılar.

Eren Özmen’in Başarı Yolculuğu hakkında sizlere bilgiler sunmak istiyoruz. Böylesine değerli bir Türk girişimci hepinize örnek olacaktır. Hayallerinizin peşinden koşmanız açısından sizlere motivasyon sağlayacaktır.

Eren Özmen’in Başarı Formülü: Çalışkanlık ve Azim

Eren Özmen NASA gibi dev bir şirkete uzay aracı yapmasıyla ismini duyurmayı başarmıştı. Forbes adındaki dergide adından bahsettiren Türk kadın girişimci en zengin kadın girişimcileri adı altındaki listede adını yazdırmayı başarmıştı. 1,2 milyar dolarlık bir servete sahip olan girişimci tamamen kendi emeğiyle bu serveti kazanmayı başarmıştır. Günümüzde birçok kişiye örnek olacak bir olaydır.

Sierra Nevada Corporation, savunma alanında ve uzay ve havacılık gibi alanlarda hizmet veren bir teknolojik şirkettir. Bu şirketin sahibi Eren Özmen ve onun eşi Fatih Özmen’dir. Günümüzde 34 farklı ülkede hizmet veren bu teknolojik şirkette 4000’den fazla çalışan bulunmaktadır. Parasız ve yarım yamalak bir dil bilgisi ile gittiği Amerika Birleşik Devletlerinde azim ve çalışkanlığı sayesinde üniversite bitirerek 10 kişilik bir ekip ve eşinin yardımı ile Sierra Nevada Corporation şirketini kurmayı başarmıştır.

Ailesinin de desteği sayesinde böylesine büyük bir şirketi 1.5 milyar dolarlık bir servete dönüştürerek Amerika Birleşik Devletlerinin en büyük şirketleri arasına girmeye başararak başarısını kanıtlamıştır. Uzay, havacılık ve elektronik anlamda dev bir şirket olmayı başarmıştır. Birleşik Milletler ile birlikte senkronize bir şekilde çalışma sağlayan bu şirket uzay teknolojileri ile ilgilenen birçok şirkete öncülük yaparak onlarında bu alanda kendilerini geliştirmelerine fırsat veriyor.

Türkiye için geliştirilecek olan TRJ-328 ve TRJ-628’de SRC yerli uçakları da bu şirket tarafından geliştirilmeye başlanacaktır. Kendi ülkesine de bu yönde büyük destekler sağlayan Eren Özmen yaptığı işin karşılığını fazlasıyla hak ediyor. Kadın bir girişimci olarak hayatına devam eden Eren Özmen eşinin de desteğiyle yeni girişimcilerin başarılı olması için ve projelerini hayata geçirebilmesi için University of Nevada bünyesinde girişimciler için bir platform açılması için 5 milyon dolar gibi bir rakam bağışladı. Özellikle kendisi gibi kadın girişimcilerin fikirlerinde başarılı olmasını planlayan Eren Özmen büyük hayırseverlikler yapıyor.

Eren Özmen’in Başarı Yolculuğu gerçekten herkese örnek olabilecek bir seviyededir. Kadın hali ile hiç düşünmeden belki de İngilizcesini geliştirmek adına Amerika Birleşik Devletlerine giden bir kadın girişimci başaracağını biliyordu. Eğitim hayatından sonra girdiği teknolojik şirket üzerindeki işlerin büyümesine büyük desteklerde bulunmasından dolayı şirketin geleceğini gördü. Eşi ile birlikte fikir alışverişi yaparak oturdukları evi satarak bu teknoloji şirketini satın almaya karar verdiler. 10 Kişilik bir ekiple başladıkları bu şirkette eşi CEO olarak görev alırken kendisi şirketin sahibiydi. Bu şirketi büyüterek şimdi 19 farklı eyalette destek vermektedir. Amerika Birleşik Devleti ile birlikte iş yapıyor ve alanındaki en yenilikçi 10 şirket arasında yer almayı başarıyordu. Bu yönüyle adını duyuran başarılı bir kadın girişimci olmayı başarıyordu.

Eren Özmen hakkında düşüncelerinizi yorumlar kısmında belirtebilirsiniz.

Sosyal medya hesaplarımız: instagramfacebooktwitter ve youtube

Daha Fazla: Başarı Hikayesi

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.