Eren Bali (Udemy) – Başarı Hikayesi

0 44

Günümüzde birçok olay internet ortamında gerçekleştirilmektedir. Kullanıcıların sizlere hazırladıkları birçok uygulama sayesinde yemek siparişi veya market alışverişleriniz veya kişisel ihtiyaçlarınızın gibi birçok ihtiyacınıza internet üzerinden ulaşabiliyorsunuz. Hatta günümüz pandemi sürecinde eğitim bile internet ortamından sağlanmaya başladı.

İnternet ortamının ne kadar büyük bir etkisi olduğunu görmekteyiz. Günümüzde çoğu sektör kolay bir şekilde internet ortamına taşınabiliyor. Kullanıcılara büyük fırsatlar sunması ile birlikte kolay bir şekilde hayatınıza entegre ediliyor. İstenilse insan gücüne ihtiyaç kalmadan teknoloji sayesinde birçok iş daha ilerilere taşınabilir. Bunu daha sağlam adımlar ile daha yavaş bir şekilde gerçekleştiriyorlar. İnternette online eğitim hizmeti sağlayan udemy bunlardan biridir. Başarı Hikayesi: Eren Bali(Udemy) hakkında bilgi sahibi olmanız adına sizlere bilgi vermek istiyoruz.

Neler Okuyacaksınız?

Eren Bali’nin Başarı Öyküsü

Eren Bali 1984 yılında Malatya’da dünyaya gelmiştir. Anne ve babası öğretmendir. Aile bakımından şanslı biridir. İlk okulu küçük bir köy okulunda tamamlamasının ardında Malatya Fen Lisesinde öğrenimini devam ettirmiştir. Matematik alanın oldukça başarılı olduğu o zamanlar gözler önüne getiriliyordu. Uluslararası düzeyde düzenlenen matematik olimpiyatlarına katılmış ve bu yarışmada birinci olmayı başarmıştı. Dünyaca adını duyurmuş olan MİT ve Harvard gibi adını duyulmuş okullardan teklifler almaya başlamıştı.

Başarısını bu yaşlarda kanıtlamaya başlamıştır. Bu seçenekleri değerlendirmeyi reddetmiş ve ablasının da öğrenim gördüğü ODTÜ’de öğrenim görmeye karar vermiştir. Bilgisayar mühendisliğini kazanarak eğitim hayatına büyük katkıda bulunmuştur. Eren Bali üniversiteye giderken ablasının eve bir bilgisayar alması ile bilgisayar ile tanışmıştır. Daha o zamanlardan farklı projeler geliştirmeyi hedeflemiş ve ortaokul arkadaşlarından Oktay Çağlar ile birlikte fikirlerini hayata geçirmeye başlamışlar.

İlk projeleri inşaat halindeki binaları 3D olarak tasarlayarak web sitesi üzerinde insanların görebileceği bir platform oluşturmuştur. Parlak proje fikirleri ile büyük projeler geliştireceği o zamanlardan belliymiş. İlk girişimlerinde bekledikleri ilgi ile karşılaşamamışlar. Fakat büyük projeleri için ön ayak olmuştur.

Udemy’nin Doğuşu

udemy

İlk projelerinin başarısız olmasının ardından yeni bir proje geliştirerek destek alabilecekleri bir ortam ile karşılaştılar. ODTÜ Teknokent’e yurt dışından üst düzeyde eğitimciler gelmişlerdi. Eren Bali ve arkadaşı internet üzerinden online eğitim sağlayabileceği platformu eğitimcilere sunarak kabul görmüşlerdi. Hayallerinin peşinden koşan ikili sahip olduklarını geride bırakarak Silikon Vadisine gittiler.

Bekledikleri gibi kolay bir yol onları beklemiyordu. İşin heyecanına kapılarak her şeyin kolay olacağını düşünüyorlardı. Zorlu geçen bu süreç içerisinde parasız ve uykusuz kaldılar. Buda yetmezmiş gibi çalışma izni almaları gerekiyordu. İşler bekledikleri gibi gitmedi. Hayata geçirmek istedikleri proje için yatırımcı aramaktaydılar. 6 ay gibi bir süreçte yatırımcı aramaya devam ettiler ve 57 adet taleplerinin tamamından red cevabı almışlardı. Aslında yatırımcılar bu projeyi beğeniyorlardı fakat güvenemiyorlardı. Çünkü alınan eğitimin sonunda sertifika alamayacaklardı. Bu yüzden eğitimlerin devamlılığı ve öğrencilerin sürekliliği konusunda şüpheleri vardı.

Eren Bali bu aşamada onlara eğitimlerin sürekliliğinin devam etmesi konusunda endişeleri olduğunu belirtiyordu. Buna nazaran yatırımcılar sertifika sahibi olan kişilerin bu eğitimlerden yararlanmak isteyeceklerini sanmadıklarını belirtiyordu. Fakat Dave McClure bu projeyi kabul görmüş ve bu ikileye 1 milyon dolar yatırım sağlamıştır. Bu yatırım sayesinde Udemy şimdiki haline gelmiş ve böylesine büyük bir platform olmuştur. Sektöründe en iyisi olmayı başarmış bu online eğitim platformu Eren Bali’nin hayallerinden vazgeçmeyip hayallerini gerçekleştirmesi ile günümüze gelmiştir. Bir Başarı Hikayesi: Eren Bali(Udemy) gerçekten birçok gence örnek olmayı başarmış ve büyük projeye imzasını atarak başarılı bir şekilde tamamlamıştır. Bu projeyi her geçen gün geliştirmeye devam ediyor.

Sorularınızı iletişim bölümünden iletebilirsiniz.

Sosyal medya hesaplarımız: instagramfacebooktwitter ve   youtube

Daha Fazla Başarı Hikayesi: Başarı Hikayeleri

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.