En İyi 5 Kişisel Gelişim Kitabı Hangisidir?

0 0

Kişisel gelişim kitapları okurken bir şeyler kazanmanın en güzel yollarından bir tanesidir. Hem günlük hayatın stresinden uzaklaşır hem de gelişim olanağı bulursunuz. Bu nedenle kişisel gelişim kitapları içerisinden ne okusam diye düşünenlere özel olarak bir yazı tasarladık.

Kendini motive etmenin yanı sıra kişilere gelişim imkanı sunan ve farklı ufuklara yelken açmaya olanak sunan kişisel gelişim kitabı arasından sizler için son dönemlerde en çok okunan 5 kitap hakkında bilgi derledik. Ne okusam diye düşünürken sizler için seçmiş olduğumuz kitaplara bir göz atarak içerikleri hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

DUYGUSAL ZEKA – DANİEL GOLEMAN

Psikoloji dalında çığır açan bir kitap olarak karşımıza çıkan “IQ” dan daha önemli olan “EQ” yu vurgulamaktadır. Öncelikle eğitimciler ardından ebeveynlere yönelik ufuk açıcı bir kişisel gelişim kitabı olan “Duygusal Zeka” toplumsal bir mesaj iletmektedir.

Duygusal zekanın IQ’dan önemli olduğunu kanıtlayan kitapta; demokrasinin topluma ne ölçüce mal olacağının dahi bireylerde bulunan duygusal zeka ile doğrudan bağlantılı olduğunu anlatmaktadır. Duygusal zeka; azim, dürtüleri frenleme, başka hayatların duygularını paylaşma özelliklerinin yanı sıra özbilinç gibi özellikleri içeren bir zeka olarak tanımlamaktadır.

İnsanların öncelikle okul ardından iş yaşamında gerçekleşen başaranın değişken etkeni IQ olarak ölçülen zeka mıdır? Sorusuyla yola çıkan kitap ardından sorduğu; neden yüksek IQ’ya sahip çocukların hayatta ortalama IQ’lu arkadaşlarından daha az başarılı olduğu sorusuyla duygusal zekanın önemini anlatmaya çalışıyor.

Araştırma sonucu ortaya çıkan bulgular; duygusal zekanın yoksunluğu halinde kişinin aile ve mesleki başarısının yanı sıra toplumsal yaşamından sağlık düzeyine kadar pek çok alanda kötü sonuçlara yol açabildiğini gösteriyor. Fakat Dr. Goleman duygusal zekanın doğuştan sahip olunan bir özellik olmamasını söylemesi ile insanın içini biraz rahatlatan bir eğitime başlıyor. İnsan beyninde çocukluk itibariyle öğretilen duygusal dersler sayesinde davranış tarzının belirlenebileceğine olan kanıtları ile yola nasıl devam edileceği bilgisi veriliyor.

GÜÇLÜ HAFIZA – AHMET YILDIZ

Hafıza eğitilebilirliği kişisel gelişim kitabı arasında son yıllarda oldukça ilgi görmektedir. Bunun nedeni ise hafıza eğitimleri sonucunda kişilerin gelmiş olduğu noktalar olarak gösterilebilir. Unutkanlığın azaltılmasının yanı sıra hatırlamayı çoğaltmanın mümkün olduğunu sistematik olarak ortaya koyan kitap hafıza eğitimi açısından gözden geçirilmesi ve uygulamaya konulması gereken önemli teknikleri içermektedir.

ALIŞKANLIKLARIN GÜCÜ – CHARLES DUHİGG

New York Times de ödüllü iş dünyası muhabiri olan Charles Duhigg, “Alışkanlıkların Gücü” adlı kitabında alışkanlıkların varlığını ve nasıl değiştirilebileceğini konu almaktadır. Keyifli bir anlatıma sahip kişisel gelişim kitabı insanoğlu doğasına yeni bir bakış açısı sunmaktadır. Kitap sayesinde kimi şirket ve insanların bir çırpıda yenilenmek suretiyle hayatını ve anlayışını değiştirebildiğini, kimilerinin ise neden bu konuda bir türlü başarılı olamadığını anlatmaya yönelik olarak hazırlanmıştır.

İnsanların ister özel isterse iş hayatında olsun belirli alışkanlıkları bulunmaktadır. Bunların öncelikle neler olduğunun tespiti gerekmektedir. Nörobilimcilerin çalışmalarının yanı sıra olimpiyat yüzücüsü dahil başarısının doğru alışkanlıklar nedeni ile olduğunu kanıtlayan kitap alışkanlıkların yerine atıfta bulunuyor.

HER ŞEY SENİNLE BAŞLAR – MÜMİN SEKMAN

Rekor baskıya ulaşan kitapta çaresizliğin bir öğrenilmişlik olduğundan bahsedilirken başarılı olmanın da öğrenilebilir bir eylem olduğu vurgulanıyor. Yeni bir akıl gerekli yeni bir hayata diyor yazar. Doğru şey için de doğru zamanı kollamaya gerek olmadığını söylüyor. Başkalarının yapabildiğini herkes yapar görüşünü savunan kitabı kişisel gelişim kitabı severlerin mutlaka okuması gerekir.

İYİ HİSSETMEK: YENİ DUYGUDURUM TEDAVİSİ – DAVİD D. BURNS

Davranış terapisinden bahseden kitap milyonlarca insana yardımcı olduğu gibi bilimsel araştırmalar dahilinde size de yardımcı olabilir. Alıştırma ve örneklerle dolu olması da hayatınıza uygulama kolaylığı sunuyor.

İlgili Kategori : Kişisel Gelişim

Düşüncelerinizi yorumlar kısmından iletebilirsiniz.

Sosyal medya hesaplarımız: instagramfacebooktwitter ve youtube

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.