2021-2022 En Fazla Kazandıran Kariyer ve Meslekler

En Fazla Kazandıran Kariyer ve Meslekler
148

     2021 – 2022 En Fazla Kazandıran Kariyer ve Meslekler

2021 – 2022 yıllarında en fazla kazandıran kariyer ve meslekler neler? Kazanmanızı destekleyecek kariyer hedefi ne olmalı?

En fazla kazandıran kariyer ve meslekler dönemsel olarak değişiyor. Bakıldığında yaşanan teknolojik gelişmeler, kariyer hayatınızı yeniden şekillendirmeniz ya da yolun başında ona göre bir meslek seçmeniz demek. Peki, 2021 – 2022 yılı için kariyer fikirleri neler? 

     Pilot

Dünyanın en prestijli olan mesleği olarak gösterilir. Pilot olmak, 2021 yılının en çok kazandıran meslekleri arasında gösterilse de genel olarak kazanç elde etme açısından başarılı bir meslektir. Pilot olmanın kolay olmadığı ülkemizde, bu alanda kariyer hedefleyen kişi, yurtdışı kariyer fikirleri konusunda da daha açık olacaktır. Evrense anlamda çalışmak için önü çok açık olan mesleklerden biridir. Pilotların ortalama maaşları 30.000 TL’den başlamaktadır. Aynı zamanda bunun üst sınırı tamamen değişmektedir. Yaklaşık olarak 70.000 TL, 80.000 TL gibi geniş aralıkları olduğunu söyleyebiliriz. Bakıldığında ülkeler arasında ki maaş skalalarında rekabetin çok fazla olduğu ülkeler için pilot maaşlarının yaklaşık 1520 bin TL, 200 bin TL gibi tutarlara kadar çıktığını söylemek mümkün olacak.

     Satış Pazarlama Müdürü

Firmaların üst düzey yöneticisi olmak kariyer fikirleri konusunda ilk akla gelenler arasında. Yönetici olmak isteyen kişiler, aynı zamanda elde edeceği geliri de göz önünde bulundurur. Hem prestij elde edeceğiniz hem de direkt olarak bu alanda iyi paralar kazanacağınız konusunda sizlere garanti verilir. Satış pazarlama müdürü de iyi kazançlar elde edeceğiniz meslek grupları arasında yer almaktadır. Firmalar üst düzey pozisyonlar için aldığı sorumluluğu da göz önünde bulundurarak direkt olarak iyi maaşlar ile yönetici pozisyonunda personel çalıştırıyor. 8.000 TL ile 12.000 TL arasında maaşlar almak bu birim için mümkün oluyor.

     Biyokimya Uzmanı

Başarılı bir biyokimya uzmanı, en az 13.500 TL ile mesleğine başlıyor. Hem Türkiye’de hem de dünyada bu mesleğin son derece iyi paralar kazandırdığını söyleyebiliriz. Bunun için direkt olarak akıllara bu mesleği icra edecek olan kişilerin bilgi ve deneyiminin yeterliliği geliyor. Bu alanda yeterli bilgi birikimine sahip olan bir kişi, bu alanda da en iyi şekilde kazanç elde etme fırsatı bulacaktır. Peki, iyi kariyer için bu alanda yapması gereken ne? İlk olarak biyokimya uzmanı olmak için tıp fakültelerinden mezun olmak gerekiyor. 6 yıllık tıp eğitimini tamamlayan kişinin aynı zamanda bu alanda 4 yıllık uzmanlık eğitimini de tamamlaması şart. Bu sayede direkt olarak biyo kimya uzmanı olarak göreve başlaması söz konusu olacak. Deneyimli bir biyokimya uzmanının 16.000 TL veya üstünde maaşlar alması da söz konusu oluyor.

     Finans Direktörü

2021 yılının parlayan meslekleri arasında finans direktörü var. Şirketlerin finans çalışmalarının denetlenmesinden, muhasebe – bankacılık – iktisat – maliye – işletme gibi lisans bölümlerinden mezun olma şartı ile bu alanda çalışmak mümkün. Bu bölümler 4 yıllıktır. Bölümü bitirdikten sonra bu alanda uzmanlaşmak için deneyim sahibi olmak ve kişinin kendisini geliştirmesi önemlidir. Ayrıca bu alanda kariyer hedefleyen kişinin iyi maaşlar kazanma hayali varsa, mutlaka en az 2 yabancı dil öğrenerek, uluslararası şirketlere çalışması gerekiyor. Bu sayede çok daha iyi ödemeler alması ve kazanç elde etmesi söz konusu olacaktır. 14.500 TL ile 17.000 TL arasında maaş almanın mümkün olduğunu söyleyebiliriz.

En Fazla Kazandıran Kariyer ve Meslekler
En Fazla Kazandıran Kariyer ve Meslekler

     Yazılım Geliştirme Mühendisi

Size önerilen kariyer fikirleri arasında bu alana ilgi duyuyor olmanız halinde, yazılım geliştirme mühendisi söylenecektir. Çünkü son dönemin en çok kazandıran meslek grupları arasında yer almaktadır. Mesleğe başlangıç küçük paralar ile olsa da kişinin bu alanda kendisini geliştirmesi, yetkin bir mühendis olması halinde 25.000 TL’ye kadar maaş skalanızın artması söz konusu olabilir. Bunun için kişinin kariyer alanında başarısını arttırmak üzere en iyi şekilde çalışması son derece önemli olacaktır. Üniversitelerin bilgisayar mühendisliği, yazılım mühendisliği ya da elektronik mühendisliği gibi bölümlerinden mezun olmak ilk aranan şarttır. Sonrasında da bu alanda deneyim elde etmek ve kendinizi geliştirmek önemlidir. 5 ile 10 yıl tecrübeden sonra maaşlar 15.000 TL ile 25.000 TL arasında olacak.

     Mali Müşavir

Hiçbir zaman bitmeyecek olan meslek grupları arasında gösterilir. En çok kazandıran meslekler arasında da mutlaka yer almalıdır. Mali müşavir, üst düzey muhasebeci olarak açıklanabilir. Mali müşavirlerin maaşlarının tecrübe, çalışma şekli ve yerine göre değiştiğini söylemek mümkün. Yeminli mali müşavir kademesinin de olduğunu bilerek, bu alanda kazancın sınırının olmadığını söylemek gerekir. Mali müşavirin maaş aralığının 5.500 TL ile 20.000 TL arasında olduğunu söyleyebiliriz. Son derece iyi getirileri olacak mesleklerden biridir. Kişinin bu alanda kendisini geliştirmesi, çalışmalarını profesyonel bir şekilde yürütmesi son derece önemlidir. 

     Psikiyatri Uzmanı 

Zihinsel ve duygusal davranışsal yetilerde olan bozuklukların tedavisi, psikiyatri uzmanı tarafından tedavi edilir. Bu alanda çalışan kişilere psikiyatri uzmanı deniyor. Son dönemde dünyada yaşanan değişiklikler, psikolojik anlamda destek almayı kaçınılmaz hale getiriyor. Sonucunda ise kariyer fikirleri arasında akla gelenler arasında psikiyatri uzmanı oluyor. Kişilerin destek almasının ötesinde, mevcut durumdan – teknolojik gelişmelere adapte olamayan kişiler sebebi ile bu alanda destek almak bir ihtiyaç haline geliyor. Ortalama olarak maaşları 10.000 TL’nin üstünde olan uzmanlar, geleceğin meslekleri arasında mutlaka yer alır. Çok daha fazla ilgi göreceği düşünülen meslek grubunun maksimum maaşları 15.000 TL’ye kadar ulaşmaktadır. Alanında ne kadar uzman olduğu, ne kadar tanındığı, çalışma şekli ve çalışma yeri de direkt olarak maaşı etkileyecek olan hususlar arasında yer almaktadır.

     Doktor

Dünya üzerinde itibar ve kazanç olarak asla kayıp yaşamayacağı düşünülen meslek grupları arasında. Yaşanan gelişmeler, bu mesleğin her zaman bir adım daha ileri taşınmasını destekliyor. Bunu bilerek, siz de yurtdışı kariyer fikirleri arasında yurtdışında doktor olmayı görebilirsiniz. Dünyanın her yerinde evrensel anlamda tedavi gücü doktorlar için yeterliliktir. Mesleğin dünyanın her yerinde icra edilmesi söz konusudur. Dünyanın en prestijli mesleklerinin başında gelmektedir. Kazan olrak da dünyada en çok kazanan meslekler arasında her zaman ilk 5 te yer alan meslek grubudur. 

Doktorların ortalama maaşları;

  • Aile hekimi ortalama maaşı 11.500 TL ile 17.000 TL arasında değişmektedir.
  • Pratisyen hekimlerin maaşı ise 10.000 TL ile 11.500 TL arasında değişiyor.
  • Uzman hekimlerin maaşları ise 16.500 TL ile 18.500 TL arasında değişmektedir.

Bu alanda kariyer hedefleyen birinin hem iyi kazançlarının olacağı hem de itibarlı olan bir mesleğin sahibi olacağı söylenebilir. Doktor olmak için 6 yıllık tıp fakültesinin tamamlanması ardından da uzmanlaşacak olduğunuz alan için TUS ve sonrasında uzmanlık döneminin tamamlanması gerekir.

     Bilgi Teknolojileri Müdürü

Büyük şirketlerin en kritik pozisyonlarında çalışmak yeni kariyer hedefleri arasında. Pek çok kişinin kariyer hedefi, çok büyük şirketlerin karar mekanizmasında yer almak. Bu alanda en iyi kazandıran meslek grupları arasında bilgi teknolojileri müdür var. Bilgi teknolojileri müdürü, şirketin bilgi teknolojisinden sorumlu olan kişidir. Her geçen gün artan teknolojik gelişmenin elzemliği, bu alanda kalifeye personele ihtiyacı arttırmıştır. Bu alanda çalışmak için yazılım mühendisliği, bilgisayar programcılığı gibi alanlardan mezun olmak gerekiyor. Yöneticiler için aylık olarak ortalama maaş 12.500 TL civarında oluyor. Bunun için bu alanda kariyer hedefleyen kişinin aynı zamanda yetkin ve donanımlı olması gerektiğini de söyleyebiliriz.

         CEO

En yüksek maaş alan meslekler arasında mutlaka olacak bir meslektir. Tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’de de en çok maaş alan meslek CEO olmaktır. CEO maaşları yöneticilik yapan şirketin büyüklüğüne göre değişir. Ancak çok büyük şirketlerde bu meslekte olan kişiler için maaşların TL değil, Dolar ve Euro üzerinden verildiği bilinmektedir. Aynı zamanda kişinin bu alanda kendisini nasıl geliştirdiği,  uluslar arası bir şirkette olup olmadığı, kaç dil bildiği gibi hususlarda direkt olarak maaşı etkiler. CEO olmak, 25.000 TL’den başlayan maaşlar ile şirketlerde görev almak demektir. Üst limit ise sınırsızdır. Tamamen kişinin yetkinliği ve deneyimine göre şekillenmektedir. Bunu göz önünde bulundurarak bu alanda kariyer hedefinizi oluşturabilirsiniz. CEO olmak için İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesinden mezun olmak, mühendislik fakültelerinden mezun olmak başlangıç olacaktır. Lisans eğitimi sonrasında kişinin kendisini hangi alanda nasıl geliştirdiği son derece önemlidir.

       Genel Cerrah

Doktor olmanın dışında, cerrah olmak; tıp sektöründe önde gelen mesleklerden birine sahip olmak demektir. İyi kariyer için kişinin genel cerrahi alanında kendisini ne kadar geliştirmiş olduğu son derece önemlidir. Genel cerrahlar; baş bölgesi, endokrin sistemi, karın, boyun ve diğer yumuşak dokularda meydana gelen iç yaralanmaları ya da hastalıkları cerrahi yöntemlerle tedavi ederler. Bu alanda çalışan kişilerin maaşları 11.000 TL ‘den başlar. Ortalama maaşın dışında kamu ve kalabalık astalar için maaşın 20.000 TL ile 25.000 TL arasında olması söz konusudur. Cerrah olmak için 6 yıllık tıp fakültesinin ardından kişinin uzmanlığını bu alanda tamamlaması gerekiyor.  

En Fazla Kazandıran Kariyer ve Meslekler
En Fazla Kazandıran Kariyer ve Meslekler

       Kabin Memuru / Host – Hostes

Uçakta kabin memuru olmak, yolcuların güvenliği ve konforunu sağlamak demektir. Hem Türkiye hem de diğer ülkeler olmak üzere, dünyada en iyi kazanan meslek grupları arasında yer almaktadır. Ortalama maaşları ise 9.000 TL ile 11.000 TL arasında değişmektedir. En iyi kazandıran meslekler arasında yer alır. Uluslar arası hava şirketlerinde çalışan kişiler için ise 22.000 TL ile 25.000 TL’ye kadar ödemelerin olması da söz konusudur. Bu mesleği yapmak için belirlenen sınavlara girmek, seçme ve yerleştirmelerden başarılı olarak ayrılmak son derece önemlidir. Dünya için geçerli olan bu meslek, aşamaların tamamlanması durumunda kariyerinizi bu alanda gerçekleştirmeniz için yeterli olacaktır.

       Diyetisyen

Çalışma alanı son derece geniş olan mesleklerden biridir. Hastaneler, özel klinikler ya da kişinin kendisinin özel klinik açması gibi fırsatlarının olduğu meslek gruplarından biridir. En çok para kazanan meslek grupları arasında olan bu meslek, günümüzde obezitenin artışı ile birlikte çok daha faza rağbet gören bir meslek olmuştur. İlgi artmıştır ve talep de çoktur. Diyetisyen sadece kilo verdirmek üzerine bir göreve tabi değildir. Sağlıklı beslenme kapsamında kilo alma ve verme konusunda yardımcı olan profesyonel öneriler sunan kişidir. Aynı zamanda kişiye özel programlar yaparak, tamamen sağlıklı bir şekilde kişinin sağlıklı olacağı kilosuna gelmesini destekler. Bu mesleğe sahip olan kişiler 6.000 TL ile 7.500 TL arasında maaşlar alacaktır.

       Eczacı

Eczacılık fakültelerinden mezun olan kişiler eczacı unvanını alır. Kariyer fikri dendiğinde, çok kazandıran mesleklerden biri olduğundan önerilir. Akla gelen bu meslek, 5 yıllık fakültenin tamamlanması ile ilk adımı atacağınız meslektir. Türkiye’de en çok kazanan meslekler arasında ilk beşin içinde yer aldığını söylemek mümkün. Maaşlı çalışan eczacılar için bu durum 3.000 TL ile 5.000 TL arasında değişen maaşlar demek olsa da ilerleyen dönemlerde bu ücretin 8.000 TL’ye kadar yükselme durumu söz konusudur. Önemli olan hem kişinin bu alanda kendisini nasıl geliştirdiği hem de başarılı olmak için nerede, ne kadar çalıştığı ile de alakalıdır. Genel olarak en yüksek ödemeler ile bu alanda çalışma fırsatı bulmak mümkündür. Kazanç açısından parlak olan mesleklerden biridir.

     Veteriner

Önerilen bu meslek, yurtdışı para kazanma fikirleri arasında da olabilir. Bu bölümü yurtdışında okumanız halinde, okuduğunuz ülkede mesleği icra etmek size çok daha yüksek kazançlar elde etme fırsatı tanır. Aynı zamanda Türkiye sınırları içinde bu bölümden mezun olmak, veterinerlik fakültelerinden birinden mezun olarak mümkün olacaktır. Türkiye’deki üniversitelerden birinde bu bölümü okumanız durumunda ise Collegium sınavına girerek denklik kazanmanız durumunda, denkliği Yüksek öğrenim kurumu tarafından onaylanmış olan bir diplomaya sahip olmanız halinde mesleğinizi yurtdışında icra etmeniz söz konusu olacaktır. Kazançlarına bakıldığında kamuda 6.500 TL ile 8.000 TL arasında bir kazanç söz konusudur. Yeni başlayan veterinerler için ise 2.800 TL ile 5.500 TL arasında ödemelerin olacağını söylemek mümkün. Kişinin kendi yerini açması durumunda ise daha yüksek kazançlar elde etmesi söz konusu olacaktır.

     Avukat

Hem prestij sahibi hem de iyi kazandıran meslek gruplarından biridir. Bunun için kariyer fikirleri arasında bireysel ve iyi kazanmak isteyen kişiler için önerilir. Avukat olmak için üniversitelerin hukuk bölümünü bitirmek gerekiyor.  Ardından avukat olarak mesleğe başlamak için zorunlu 1 yıllık staj bulunuyor. Bu stajın tamamlanmasından sonra ise kişinin avukat olarak devam etmesi söz konusu. Avukatlar kamuda ya da bireysel olarak, kamusal olarak bir çatı altında çalışabiliyor. Kazanç olarak net bir rakam verilmemesi ile birlikte 5.000 TL ile 25.000 TL arasında aylık kazançları olabiliyor. Kamuda avukat olunması durumunda ise 6.500 TL ile 8.500 TL arasında değişen tutarlar var. Kişinin kendi ofisini açması durumunda ise kazanç durumu tamamen kendisi ile alakalı oluyor. Çok iyi davalar alan ve deneyimli – yetenekli olan bir avukat için kazanç durumu sınırsız olabiliyor.

 En Fazla Kazandıran Kariyer ve Meslekler
En Fazla Kazandıran Kariyer ve Meslekler

     Aktüer

Kazandıran meslekler arasında aktüer var. Önerilen kariyer fikirleri arasında olduğundan sizin de incelemeniz önerilir. Peki, aktüer nedir? Aktüerya; matematik, istatistik veya işletme gibi bölümlerinden mezun olan kişiler tarafından yapılan meslektir. Kişinin bu alanda kendisini geliştirmesi, bu alanda kariyer hedeflemesi önemlidir. Bir olayın ihtimali ve mali sonucu konusunda istatistiksel raporlar sunar. Matematik becerisi bu meslek için çok önemlidir. Ticaretin hızlı seyri sırasında yüksek risklerin alınmaması için alım satım konusunda risklerin takibini yapacaktır. Matematiksek ve istatistiksel modeller ile raporlar oluşturacaktır. Kurumların finansal gereksinimlerine uygunluğunu sağlamak için sistemler geliştirmek üzere bilişim teknolojisi uzmanları ile birlikte çalışmaktadır.

     ortodontist

Meslek fikirleri arasında özellikle yurtdışı iş fikirleri konusunda akla gelenlerden biridir. Diş hekimliği fakültelerinden mezun olan kişilerin bu alanda 4 yıllık uzmanlık alması gerekir. Sonrasında da ortodontist uzmanı olarak göreve başlaması söz konusudur. Direkt olarak başlangıç maaşı için 7.000 TL den başlayan maaşlar söz konusudur. Aynı zamanda direkt olarak tecrübesinin artması durumunda son derece iyi ödemeler alacaktır. 15.000 TL’ye kadar yükselebilecek olan mesleklerden biridir. Kişinin diploması için denklik alması durumunda, elbette bu alanda yurtdışında çalışması da söz konusudur. Çok daha iyi paralar kazanmak, prestij sahibi olmak açısından farklı ülkelerde de bu mesleğin icra edilmesi söz konusudur.

     Petrol Mühendisi

İyi kazandıran mesleklerden bir diğeridir. Mühendislik fakültelerinin 4 yıllık petrol ve doğalgaz mühendisliği bölümlerinden mezun olan kişiler tarafından bu meslek yapılır. Kariyer fikirleri arasında yer almasında, dünya üzerinde çok kazandıran mesleklerden biri olması yatar. Direkt olarak doğal gaz mühendisliği ya da petrol ve doğal gaz mühendisliği gibi bölümlerden mezun olmak bu alanda çalışmak için yeterlidir. Kişinin kendisini ne kadar geliştirdiğine göre maaşı da değişir. Dil biliyor olmak, uluslararası şirketlerde çalışıyor olmak, direkt olarak bu alanda en iyi kazançları elde etmeniz konusunda yardımcı olacaktır.

     Sigortacı 

Türkiye’nin en çok talep gören mesleklerinden biridir. Talep gören iş avantajlarından yararlanmak ise bu alanda kendinizi geliştirmek, kendi farkınızı ortaya koyarak mümkün. Networku iyi olan bir kişinin bu alanda 20.000 TL’ye kadar kar elde etmesi söz konusu olabiliyor. Kar marjı son derece yüksek olan bir meslek olduğundan iyi kariyer konusunda önerilenler arasında olacak. Bu alanda kazanmak kişinin satış pazarlama alanında ne kadar yetenekli olduğu ile de alakalıdır. Yeteneğinizi konuşturduğunuz bu işte, ne kadar çalışırsanız o  kadar kazanırsınız. İyi kazançlar elde etmenin mümkün olduğu bu işi, yurt dışında yapmanız da mümkün. Yurt dışı bağlantısı olan ve bu alanda kendisini geliştirmiş olan kişiler, dünya çapında bu işi yaparak kar marjını çok daha yükseklere taşıyabilir. Seçim sizin.

Yorumlar kapalı, ancak trackbacks Ve pingback'ler açık.