En Etkili Uyku Açma Yöntemleri!

0 1

Uyku ; Çünkü kişinin sağlıklı kalması ve iyi şekilde yaşamını sürdürebilmesi için gereken yaşamsal faaliyettir. Gece çalışan insanların en çok şikayet ettiği durum uykularının gelmesidir. Uykuları gelir ve gitmez. Bunun için bu yazımda sizlere ”En Etkili Uyku Açma Yöntemlerini‘ sıraladım, toplanın.

uyku 1

1- Acı Kahve İçmek

Acı kahve içmek neredeyse en çok bilinen uyku açma yöntemlerinden biridir. Kahve, içinde içerdiği kafein sebebiyle uyku gelmemesini sağlar. Buna benzer, kolayı da örnek gösterebiliriz. Kafein bu durumlarda uyarıcı niteliği taşır. Böylelikle uykunuz gelmez. Lakin herkeste geçerli olmuyor ne yazık ki. Ama alt maddelerdeki yöntemlerin en az biri işinize yarayacaktır.

2- Kolonya Sürmek

Kolonya sürmek, ”mayışma veya uyusam mı acaba?” gibi sözler aklınızdan geçtiğinde oldukça etkili bir yöntemdir. Sürdükten sonra yüzünüze serin hava gelecek bir yere çıkarsanız (balkon,pencere) etkili olacaktır. Lakin sürerken dikkatli olun ki gözünüze veya ağzınıza kaçmasın.

3- Sirke koklamak

Çalışırken masanızda sirke bulundurun. Bardağın dibine azıcık sirke damlatın. Tam uykunuz gelecekken bir fırt çekin ve mükemmel bir ayılma hissi ile karşılaşın. Çok güzel bir yöntem olmasa da ayılma sebebin oldu bence.

4- Sakız Çiğneyin

Sakız çiğnemek, çene kaslarını aktif tuttuğu söylenir bu nedenle uykunun gelmemesi için iyi bir yöntemdir. Ağzınızı yakan cinsten, naneli sakızlardan tercih ederseniz işinize daha çok yarayacaktır.

5- Hareket Edin!

Hareket etmek en etkili yöntemlerden biridir arkadaşlar. Hareket ederken elinizi yüzünüzü yıkayın, sirke koklayın, kolonya sürün. Bu bütün yöntemleri hareket ederken yaparsanız daha çok fayda edecektir.

6- Serin Ortamda Spor Yapın

Spor yapmak hem sizi dinç tutacak hem de uykunuzu açacaktır. Uykunuz geldiğinde biraz spor yaparsanız adrenalin seviyenizdeki artış nedeniyle dinç kalacaksınız ve kan akışınız hızlanacaktır. Bu nedenle hem motive olacaksınız hem de uyku sorununuz ortadan kalkacaktır.

7- Ortamınızı Serin Tutun

Bulunduğunuz ortamı serin tutmaya özen gösterin. Sıcak ve nemli havalar insanın uykusunu getirmekte. Bu nedenle işinize odaklanamazsınız ve uykunuza yenik düşersiniz. Sık sık bulunduğunuz ortamı havalandırmayı unutmayın.

8- Yüzünüzü Sıkça Yıkayın

Uykunuzu açmanın bir diğer yöntemi ise elinizi ve yüzünüzü soğuk su ile yıkamaktır. Soğuk suyu, ensenize damlatırsanız da etkili bir yöntemdir. Nedensizce içim ürperdi. Her neyse, Bir diğer yöntem bu.

9- Baktınız ki Bunların Hiçbiri Olmuyor. O Zaman Bu Madde Tam Senlik.

Başlığı okudunuz. Peki bu ne? Bu yöntemimiz ‘‘Soğuk Duş”. Sanki atomu parçalamış gibi bir hava verdim ama mazur görün lütfen. Soğuk Duş, kan akışınızı hızlandırır ve aniden tepkiler verirsiniz. Bu tepkiler ise uykunuzu dağıtmakta bir nevi yardımcı rolünü üstlenirler. En kesin yöntemlerden biridir bunu da söylemeden geçemeyeceğim.

10- Son Olarak; Arkadaş Grubu İle Eğlenmek

Diyeceksiniz ki nasıl olacak bu. Bir ekip halinde çalışırken uykunuz gelirse , arkadaşlarınızla beraber ortamı fight club’a çevirebilirsiniz. Bu yöntem tavsiyemizdir, tutuyor. Hiçbir uyku sorununuz kalmayacaktır.

En Etkili Uyku Açma Yöntemleri makalemizi nasıl buldunuz? Görüş ve önerilerinizi sosyal medya üzerinden veya mail üzerinden bize ulaştırabilirsiniz.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.