Dubai’de Çalışmak

19

Dubai’de Çalışmak

Birçok ülkede olduğu gibi Dubai’de de çalışma koşulları var. Peki, Dubai’de çalışma koşulları nelerdir?

Dubai’de çalışma koşulları nelerdir sorusunun yanıtı veriliyor. Öncelikle çalışma vizesi, her ülkede olduğu gibi isteniyor. Kişinin yasal anlamda çalışması için bu belge şart. Belgeniz olmadan yaptığınız işlerin tamamı hukuk dışı olacaktır. Herhangi bir sorun yaşamanız, ücret alamamanız gibi durumlarda da hakkınızı arayabileceğiniz bir alan olmayacaktır. Bunları göze alarak hareket etmeniz, hukuki olarak da yasal şekilde çalışmanız için mutlaka belgenizin olması gerektiğini unutmayın. Ona göre çalışmalarınızın gerçekleşmesini sağlayın.

Dubai Çalışma Vizesi

İlk olarak almanız gereken çalışma vizesidir. Yani yasal anlamda çalışmak için devlet tarafından size verilen bir izin belgesi olarak düşünebilirsiniz. Dubai çalışma vizesi Birleşik Arap Emirlikleri’nde bulunan herhangi bir iş yerinde çalışmak için seyahat edecek olan kişinin başvurduğu vize olarak açıklanır. Bu kişilere oturum vizesi de verilir. Yani kişi hem çalışacak hem de orada oturma hakkına sahip olacaktır. Yasal olarak da bunda herhangi bir sorun olmayacaktır. Çalışma vizesi için gerekli belgeler nelerdir?

  • Çalışma izni talep formu
  • Konsolosluğun istediği pasaport ve diğer kimlik – belgeler
  • Banka hesap bilgileri
  • Dubai’de yaşayacağınız yer
  • Dubai’de yaşam koşullarınızı nasıl şekillendirecek olduğunuz

Gibi hususlar bilinmelidir. Bunlar üzerinden hareket edilerek vizenin verilip verilmeyeceği konusunda gereken yapılacaktır. İstenen belgeler yukarıdaki gibidir. Başvuru işleminin hukuka uygun şekilde yapılması durumunda, sonrasında gelen sonuç ile birlikte çözümü sağlanacaktır.

Dubai Çalışma Vizesi Ne Kadar Zamanda Çıkar?

Başvuru yapılmadan önce merak edilen sorular arasında yer alıyor. Dubai çalışma vizesi ne kadar zamanda çıkar sorusunun yanıtı aslında değişebilir. Ancak genel olarak çalışma vizesi başvurusu resmi olarak yetkililer tarafından güvenlik kapsamında incelenecektir. Bunun süresi de yaklaşık olarak 1 hafta olarak belirlenmiştir. Nasıl başvuru yaptığınız, koşullar ve diğer hususlar süreyi de etkileyebilir. Net ve sorunsuz bir başvuru da tam olarak 1 hafta içinde sonuçlanması söz konusudur. Yoğunluk olması durumunda da bilgilendirme yapılabilir.

Dubai Çalışma Vizesi Süresi ve Fiyatı

İlk olarak Dubai’de çalışmak isteyen kişinin çalışma vize süresinin 6 aylık olarak verilmesi sağlanır. Bu azami sınırdır. Maksimum da 1 yıllık olarak çalışma vizesine başvurunun gerçekleşmesi söz konusu olacaktır. 1 yıllık onaylanan vizelerde 1 yıllık vize ücretinin talep edilmesi söz konusudur. Yani direkt olarak Dubai çalışma vizesi ücreti kapsamında da değişme olacaktır. Eğer 6 aylık yapılacak başvuru varsa, 6 aylık ücretlendirme talep edilecektir.

Dubai Çalışma Koşulları

Çalışmak isteyen kişi aynı zamanda çalışma koşullarını da merak ediyor olacak. Nitelikli işlerde çalışan kişi için bu durum güzel olabilir. Ancak işçi olarak gidenler için ağır işler, sanayi ve inşaat işleri gibi beden gücü gerektiren işlerde çalışma söz konusu olabilir. Bu durumda çalışma koşulu da az çok tahmin edilir. Ancak bunun dışında beyin göçü denecek kadar, vasıflı bir şekilde çalışmak üzere giden kişilerde çalışma koşulları çok daha iyi olacaktır. Dubai çalışma koşulları dışında vasıflı işçilerin alacağı maaş da daha iyi olacaktır. Bunu göz önünde bulundurun.

Yorumlar kapalı, ancak trackbacks Ve pingback'ler açık.