Bulgaristan İş İlanları ve İş İmkanları

Bulgaristan’da İş İlanları, İş İmkanları ve Yaşam Şartları
2.390

Bulgaristan’da İş İlanları, İş İmkanları ve Yaşam Şartları

Günümüzde yurtdışında çalışmak oldukça popüler hale geldi. O zaman bizde Bulgaristan’da iş ilanları, iş imkanları ve yaşam şartları nasıl? Bunlara bakalım.

Bulgaristan’da iş ilanları, iş imkanları ve yaşam şartları ülkemiz vatandaşlarının son zamanlarda oldukça ilgisini çekiyor. Bulgaristan’ın bu kadar cazip gelmesinde yakın sınır komşumuz olması ve güçlü tarihsel bağlarımızın bulunması etkilidir. Bulgaristan’da hali hazırda nüfusun yaklaşık % 9’unu oluşturan Türk soydaşlarımızın bulunması da bir başka etkendir. Bizde bu yazımızda Bulgaristan’da yaşam şartları ve iş imkanları nasıl, iş ilanları neler başlıklar halinde bunları inceleyelim.

Bulgaristan’da Yaşam Şartları

Bulgaristan  Balkanlarda yer alan küçük bir ülkedir. Ülkemizle kara sınırı komşusudur. Avrupa ile Türkiye arasında transit geçiş yoludur. Yaklaşık 7 milyon nüfusa sahiptir. Bu nüfusun yaklaşık % 9’unu Türkler oluşturur. Başkenti Sofya’dır. Avrupa Birliğinin tam üyesidir. 

Bulgaristan’da yaşam şartları burada yaşamak ve çalışmak isteyenler için merak konusudur. Bu yüzden insanların kafasında Bulgaristan’da hayat ucuz mu pahalı mı gibi sorular olabilir. 2013’de Avrupa ülkeleri arasında yapılan araştırmada Bulgaristan en ucuz ülke olduğu sonucu ortaya çıkmıştır. Bulgaristan’da yaşam maliyeti Avrupa ülkelerine göre ucuzdur. Asgari ücret de düşüktür. Ama yine de alım gücünü karşılayacak bir miktardır. Hemen hemen ülkemize yakın bir yaşam standartı vardır. Tarihsel olarak bağlarımızın olması iki ülke arasındaki iletişimi sağlar. 

Bulgaristan’da İş İlanları, İş İmkanları ve Yaşam Şartları
Bulgaristan’da İş İlanları, İş İmkanları ve Yaşam Şartları

Bulgaristan’da İş İmkanları

Bulgaristan’da iş imkanları çok fazla diyemeyiz. Bulgaristan’da genel olarak işçi kesimi hakimdir. Bu yüzden işçi kesime çok ihtiyaçları yoktur. Daha çok nitelikli iş gücüne ve doktorluk, mühendislik, yazılım gibi alanlarda gereksinimleri vardır. Ama burada yer alan Türk nüfusun varlığı iş imkanlarını az da olsa genişletiyor. Burada yaşayan Türk nüfus genel olarak çocukları için Türk bakıcı aramaktadır. Kadınlarında iş hayatında yer alması arttığı için bu gereksinim ortaya çıkmıştır. Yine burada yer alan Türk firmaları istihdam konusunda bir avantaj sağlıyor. Yayımladıkları ilanlarla Türkiye’den gerekli iş gücünü sağlarlar. İstenilen bu iş gücü genel olarak inşaat sektörü olabileceği gibi tekstil, gıda sektörlerinde de olabilir. Bu ülkeye gidebilmek için D seviyesinde vize almaları yeterli olacaktır. 

Ülkemizde Bulgar Türklerinin sayısı oldukça fazladır. Bu kimseler içinde Bulgaristan cazip hale gelebilir. Özellikle Bulgarca bilenler ikili ilişkilerde önem arz eden dil problemi açısından güçlü bir potansiyeldir. Bulgaristan’da bulunan ithalat, ihracat yapan Türk ve Bulgar şirketlerinde rahatlıkla çalışabilirler.

Bir diğer noktada bu ülkenin pek çok Avrupa ülkesine göre ucuz olması Türk yatırımcıların dikkatini çekiyor. Ayrıca sınırlarımızın çok yakın olması ve Bulgar Türklerinin bulunması da cazibesini artıran bir neden. Ortalama bir sermayeyle bu ülkede gıda ve tekstil alanında yapılacak yatırımlarda getiri sağlanabilir. Büyük çaplı yatırımlarda ise yazılım ve teknoloji ağırlıklı yapılması yine kazanç sağlanabilir. Bulgaristan’ın tüm bu olumlu özellikleri bu ülkede yatırım yapmayı cazip  hale getirdiği gibi burada yatırım yapılan iş için personel ihtiyacının artmasını sağlıyor. Ülkemiz vatandaşları için potansiyel bir iş imkanı yaratıyor.

Bulgaristan’da İş İlanları

Bulgaristan iş imkanları açısından çok geniş bir yelpaze sunmasa da yine de mevcut başvurulabilecek alanlar vardır. Bu ülkede en yaygın iş ilanları doktor, mühendis ve yazılım alanlarındadır. Bunlar dışında da nitelikli işçi denilen bir anlamda mesleki beceri isteyen mesleklerin şansı da fazladır. O zaman Bulgaristan’da iş ilanları üzerinden iş bulma yöntemlerine bakalım.

Ülkemizde bulunan ve birçok iş ilanı yayımlayan kariyer platformlarından Bulgaristan ile ilgili iş ilanlarına başvurmanız mümkündür. Burada yer alan kriterleri yerine getiren kimselerin başvurduğu pozisyonlar genelde nitelikli işlerdir. O yüzden bu işten kazanacakları gelirde fazla olur. 

Bir başka başvuru yöntemi ise Bulgaristan Türk firmaları iş ilanları ile iş bulabilirsiniz. Bulgaristan’da bulunan birçok Türk firması vardır. Birçokları inşaata yönelik olan bu firmalar Türk işçilerle çalışmak isteyebilirler. İnşaat firmalarından başka gıda, tekstil gibi alanlarda faaliyet gösteren firmalarda yayımlayacakları iş ilanları ile ülkemizden işgücüne ihtiyaç duyabilirler.

İŞKUR üzerinden de Bulgaristan’da iş bulmanız mümkündür. İŞKUR’un yurtdışında iş imkanı pek çok kimse bilmese de birçok ülkeye yönelik iş ilanı yayımlamaktadır. Bulgaristan gibi seçeceğiniz herhangi bir ülkenin iş ilanlarını takip ederek bu platform üzerinden iş bulmanız mümkündür. Sıraladığımız bu yöntemlerle Bulgaristan’da çalışmak imkanını elde edebilirsiniz.

Yorumlar kapalı, ancak trackbacks Ve pingback'ler açık.